ENGELSİZ SAĞLIK TURİZMİ İLE YENİ HAYATLAR

12-01-2017
* Türkiye Sağlık Turizmi Derneği’nin düzenlediği “ Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar “ konulu panel konunun uzmanlarının sunumu ile yapıldı. Toplantıya çeşitli kurum ve kuruluşlardan izleyici olarak katılanlar oldu.

.
   Türkiye Sağlık Turizmi Derneği’nin düzenlediği  “ Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar “ konulu konferans konusunda uzman olan panelistlerin katılımı ile yapıldı. Açılış merasiminden sonra protokol konuşmaları yapıldı. Bu bölümde TSTD Başkanı Enginer Birdal, Atılım Üniversitesi S.B.Ens.Müdürü Dilaver Tengilimoğlu, ÇSBGB Daire Başkanı Burak Çağatay Doğan konuştular. Daha sonra Eğitim Koordinatörü Duygu Eshikumo bir sunum yaptı. Bilahare Enginer Bidal Dezevantajlı Bireylere Yönelik Sektörel  Çalışmalar konulu bir konuşma yaptı. Arkasından TODAİE Öğretim Üyesi Prof.Dr.Kamil Ufuk Bilgin  Çeşitli Ülkelerde Engellilerde Engellilerin İstihdamına Yönelik Deneyimler konulu bir sunum yaptı. Daha sonra Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli konuştu. “ Ülkemizde engellilere ikinci sınıf muamelesi yapılıyor “ diyen İçli, bazı kurumlarda engellilere iş verilmiyor, bazılarında ise “Sana verecek türde burada iş yok, seni işe alıyoruz tamam; evine git istirahat et, biz maaşını öderiz “ diyorlar. Bu düşünce engelliler için en büyük olumsuzluk ve hatta hakarettir. Ancak şu gerçek iyi bilinmeli ki, bu düşünce yapısı günden güne atarsa  daha sonraları kusmalar olur ve engelliler kapı dışarı edilebilir dedi. 
    Daha sonra konuşmasını yapmak üzere “ Engelli İstihdamında Temel Problemler ve Sağlık Turizmi Bağlamında Yeni Arayışlar “ konulu bir sunum yapan (Yenimahalle Belediyesi Engelliler  birimi Sorumlusu ‘ Sosyolog ‘ Emrullah Yılmaz da “Engellilerin çalışmaması ve çalıştırılmaması en büyük engel “ dedi. Birçok engellinin çalışmak için her türlü güce, yeteneğe ve kültüre sahip olduğunu söyleyen Emrullah Yılmaz “ bütün bu becerilerinin yanında elinde sertifikası da var, diploması da var ama maalesef iş bulamıyor “ dedi.  Engellilerin her bakımdan çalışma hayatında verimli olduklarını söyleyen Yılmaz, “ Herkes şunu iyi bilmeli ki, engelliler performanslarını en iyi şekilde öne çıkarmak ve başarılı olmak için var güçleri ile gayret gösterirler;  işlerini en iyi şekilde yapmak için her türlü gayreti gösterirler.  Dikkat ederseniz okuyan ve başarılı olan çocuklar arasında fakir ailelerin çocukları daima önde gelir, çünkü okumaktan başka çareleri yoktur, ailelerin konumu bunu gerektirir; işte engelliler de aynı konumdadır ve onlar da mesleklerini en iyi icra ederler, iş mesuliyeti onlarda daha fazladır “ dedi. 
Davetliler arasında yer alan BAŞKON Gençlik Platformu Başkanı Emrullah Mantar da programla ilgili bir açıklama yaptı. Başkan Mantar şunları söyledi: 
    “ Dezavantajlı Kişilerin İstihdamı Projesi ” kapsamında düzenlediği Engelsiz Sağlık Turizmi ile Yeni Hayatlar yapılan panele katıldık. Toplantıda dezavantajlı vatandaşlarımızın durumları, topluma ve iş hayatına katkıları için neler yapılabileceği, çalışma hayatında yapılabilecekleri hususunda alınabilecek tedbirler gibi çok önemli konulara değinildi. İş ve çalışma hayatına dezavantajlı kişilerin katılımlarıyla ilgili projelerden bahsedildi. 
     Dezavantajlı kişilerin iş hayatına girmeleri için toplum olarak hepimize düşen görevler bulunmaktadır. Dezavantajlı kardeşlerimizi daha çok iş yaşamında görmemiz, onların yetenek ve özelliklerine göre iş sahası oluşturmamız ve iş yaşamında daha çok destek olmamız adına kendi şahsım ve Başkanı olduğum Gençlik Platformu olarak üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya ve projeler üretip desteklemeye hazırız. Bu dezavantajı avantaja çevirme temelli sosyal projelerde şimdiden katkılarından dolayı teşekkür ediyor başarılar diliyorum.”
     Organizasyona Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON ) Genel Başkanı Mehmet Akyol, Genel Başkan Yardımcısı Neslihan Çıtlak ve BAŞKON Gençlik Platformundan Arzu Mantar da katıldı. 
 
Etiketler : - - - - - - - - - - - - ENGELSİZ - SAĞLIK - TURİZMİ - İLE - YENİ - HAYATLAR - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları