Geleneksel ‘7 Kıta 7 Renk Kültür Festivali’ başladı

14-05-2015
Üniversitede eğitim gören 120 farklı ülkeden 1800 uluslararası öğrencinin buluştuğu festivalde dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verildi.

.
       Üniversitenin Büyükçekmece Kampüsü’nde başlayan organizasyonda öğrenciler ülke kültürlerini ve lezzetlerini tanıttı. Festivalin açılış gününde konuşan Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muhit Mert, insanlığın birlikte ve barış içinde yaşamaya muhtaç olduğunu belirterek, üniversitenin bu amaca hizmet ettiğini ifade etti. Fatih Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Fuat Özbekli de 21. yüzyılın en büyük sorununun diyalog eksikliği ve ötekileştirme olduğuna dikkat çekerek, “Farklı kültürlere karşı uzak durmak ve öteki görmek dünya barışını da zedelemektedir. Bu festival insanların farklı kültürlerden olsa dahi barış içinde ve kardeşçe yaşayabildiğini göstermeyi amaçlıyor.” dedi. Yarın sona erecek etkinlikte 7 Kıta 7 Renk Uluslararası Kültür ve Sanat  Ödülleri usta gazeteci Nebil Özgentürk’e, Ünal Tanık’a, Ceren Bektaş ve sinemacı ve gazeteci Nedim Hazar’a verildi.
 
Türkiye’de yeğeni okuyan ve festivale Hindistan’dan gelen Prof. Dr. Syed Najaz etkinliği çok güzel bulduğunu söyleyerek, “Burada olmaktan çok mutluyum. Çocuklarımızı güvenerek Türkiye’ye okumaya gönderdik. Burada aldıkları eğitimden de memnunuz.” dedi. Irak’tan oğlunun mezuniyeti için gelen Ferhan Hanım da 4 sene önce çocuğunu Türkiye’ye göndermek istemediğini ama şimdi çok gururlu olduğunu anlatarak, “Buradaki insanları görünce fikrim değişti. Oğluma eğitim veren tüm hocalarına teşekkür ediyorum. İnşallah oğlum Türk ve Kürtler arasında barış ve sevgi köprüleri kuracak.” ifadelerini kullandı.
 
Etiketler : - Geleneksel - ‘7 - Kıta - 7 - Renk - Kültür - Festivali’ - başladı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları