Haymana'da Bilgilendirme Toplantısına büyük ilgi

27-04-2015
Haymana Belediyesi Kültür Merkezi’nde, vatandaşlarla bir araya gelen Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, görevi devraldıkları günden bugüne kadar gerçekleştirilen belediye hizmetleri ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

.
       Sinevizyon sunumu şeklinde gerçekleştirilen toplantıda, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Başkan Yardımcıları ve birim müdürleri de yer aldı. Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT ve Belediye Yönetiminin vatandaşlarla bir araya geldiği 1. Yıl icraatlarının değerlendirildiği halk toplantısına yoğun ilgi oldu.
 Toplantıyı Muş Eski Milletvekili ve 2 Dönem AK Parti Muş Belediye Başkanlığı görevin yürüten Emekli Emniyet Müdürü Necmettin DEDE ile Gazeteci-Yazar Mehmet AKYOL da izlediler.     Haymana için hazırlanan belgesel gösteriminden sonra Sinevizyon gösterimi eşliğinde,konuşmaya başlayan Başkan TURGUT;  30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler seçim sonucunda  halkın desteği ile  Belediye Başkanlığına seçildiğini,  7 Nisan 2014 tarihinde devir teslim töreni ile göreve başladığını belirtti.   Konuşmasını ilerleyen bölümlerinde ‘2014 faaliyet raporu ve 2015 yılı uygulanacak olan projeler, uzun vadede düşündüğümüz yol haritamızı sizlerle paylaşacağız.
     Bunda 1 yıl önce borçlu, sorunlu bir belediye devir aldık. Ama   şevkle, heyecanla başladığımız hizmetleri, önümüzdeki dönemde de artırarak devam ettireceğiz’ dedi. Amaçlarının Haymana halkına hizmet ederek, ilçeyi hak ettiği, en güzel yere getirmek olduğu belirten Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, ‘Termal Turizm Merkezi Haymana, Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı ile büyük anlam kazanacaktır. Bizler geleceğe dönük projeler hazırlıyoruz ve ilçemizde gereken çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Göreve geldiğimizde ilk iş olarak hiçbir anlam ifade etmeyen Belediye Logomuzun tasarım çalışmalarına başlayarak ilçemize yakışacak en iyi logoyu meclisimizin huzurunda meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edilerek kullanımına başladık. Başta; Haymana Belediyesi Amblemi olmak üzere Kurumsal kimlik oluşturularak Ulusal ve uluslar arası alanda yerimizi alarak yola çıktık.1 Nisan 2014 tarihinde hizmet nüfusumuz 42.500’e hizmet alanımız ise yaklaşık 3 kilometre kareden 3.000 kilometre kareye genişlemiş ve 5 olan mahalle sayımız 77’e ulaşmıştır.Şu an ki, hizmet nüfusumuz ise:31.176 dır. 2014 yılı öncesi borç yükü nedeniyle gelir-Gider dengesi kurulamadığından personel istihdamı,
    Belediye Kanunun ilgili maddesi gereğince imkansız hale gelmiştir.Bu nedenle hiçbir Teknik,Sağlık ve idari kadro ihtiyacımız karşılanmamaktadır.Dönemimiz içinde yapılan borç ödemeleri ve borç yapılandırmaları sonucu önümüzdeki yıllarda, bu kadroları kullanabilmek amacıyla yoğun çaba sarfetmekteyiz. Gelir artırıcı projeler hayata geçirilerek ihtiyaç olan personel istihdamı yapılacaktır. İller Bankasından kredi alınarak vergi ve sigorta borçları tamamen ödenmiştir. Bu nedenle borçlar ödenebilir hale getirilmiş olup İller Bankasına Aylık:302.295,41 TL: ödeme yapılmaktadır. Vatandaşımıza daha hızlı ve yerinde hizmet verebilmek için; Yenice ve Yurtbeyli Mahallelerimizde semt birimleri kurulmuştur.
 1 yıl boyunca yapılanları ve geleceğe dönük projelerimizi şu başlıklarla sizlere iletmek istiyorum;
 
 ALT VE ÜST YAPI HİZMETLERİ
 İlçemizin Güneyinde bulunan, Gölet Bölgesinden başlamak üzere aşağı Vadi boyunca bir rekreasyon alanı düşünülmektedir. Bu Proje ile ilgili, olarak Alt yapı  ve Mülkiyet taramaları yapılmaktadır.
 KARAYOLU ŞEHİR GEÇİŞİ :
Karayolunu İşgal eden Benzinliklerin çiçeklik ve Totemleri kaldırılmış ve karayolu güzergâhı temizlenmiş olup ilgili Kuruluşun  işe başlanması beklenmektedir.
 CİMCİME  SULTAN TÜRBESİ  ÇEVRE DÜZENLEMESİ
 Maneviyatına yakışmayan bir görüntüde bulunan  Cimcime Sultan Türbesi  Belediyemiz tarafından Peyzaj çalışması yapılarak hak ettiği duruma getirilerek  halkımızın ve Ziyaretçilerin  hizmetine sunulmuştur.
 SOSYAL VE KÜLTÜREL HİZMETLER
 III. ULUSAL SAKARYA ZAFERİ VE HAYMANA SEMPOZYUMU
 Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü, Haymana Kaymakamlığı, Haymana Belediyesi ve Haymana Meslek Yüksekokulu’nun 11-12 Eylül 2014 tarihleri arasında III. Ulusal Sakarya Zaferi Ve Haymana Sempozyumu ortaklaşa düzenlenmiştir.
 KANAL 7 AVRUPA TELEVİZYONU
 Avrupa ve Dünyanın önemli bölgelerinde yayın yapan KANAL 7 AVRUPA Televizyonuna İlçemizin Tanıtımı için bir program yaptırılarak yayını gerçekleştirilmiştir.
 Personelimize ve Yöneticilerimize Liderlik eğitimi verildi.
 MAHALLİ  İDARELER KIBRIS EĞİTİM SEMİNERİ
Haymana Belediye Meclis Üyelerimiz ;  Mahalli İdarelerin Önde Gelen Uzman Eğitimcilerinin Hazır bulunduğu ;  İmar, Kaçak Yapı, Mali Hizmetler, Meclis Çalışma Usul ve Esaslarının yer aldığı Seminere katılmışlardır.
 Ramazan Etkinlikleri Kapsamında Çocuk Oyunları Şenliği  Yapıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla ve  Belediyemizin ev sahipliğinde “Geleneksel Çocuk Oyunları Ve Ramazan Şenliği’nin ilki yapıldı. İki gün süren şenlikte, unutulmaya yüz tutmuş, nostalji haline dönüşmüş çocuk oyunları sergilendi.
 Çocukların büyük ilgi gösterdiği şenlikte,  ses yarışması, mendil kapmaca, seksek, yüz boyama gibi oyunlar palyaçolar tarafından çocuklara öğretildi ve zevkle oynandı.
İlçemizdeki Eğitim Kurumlarının Bakım ve Onarımları Yapıldı.
Haymana Kaymakamlığı, Belediyemiz  ve  Garnizon Komutanlığımız ile birlikte eğitime destek için 12 Eylül İlköğretim Okulu’nun dış sıva, boya ve badana işlerinde gönüllü olarak görev aldılar.
 CİMCİME MEYDANI OTO PARKI ÜCRETSİZ HALE GETİRİLDİ.
ÇÖP KONTEYNIRLARI:
   MAHALLELERİMİZDEKİ  ESKİMİŞ ÇÖP KONTEYNIRLARI YENİLERİ İLE DEĞİŞTİRİLDİ
Belediyemiz; kısıtlı olanaklara rağmen 170 büyük, 25 küçük yeni çöp konteynırı alarak, İhtiyaç olan mahallelerimize dağıtımını gerçekleştirildi.
ŞEHİRİÇİ SERVİS HİZMETİ
 İlçemizin Büyükşehire bağlanması nedeni ile ulaşımda   vatandaşlarımıza belediye imkanları ölçüsünde şehir içi ve mahallelerden merkeze ulaşımda hizmet vermeye başlandı
JENARATÖR ALIMLARI;
 Hizmet Binalarımızda ve Kaplıcalarımızda kullanılmak üzere çeşitli güçlerde jeneratörler alınmıştır.
 HURDA ARAÇLAR :
 Ekonomik Ömrünü tamamlayan 23 Adet Araç hurdaya ayrılarak Makine Kimya Endüstrisi Kurumuna  Teslim Edilmiştir.
 KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI
İlçemizde Yoğun Kar Yağışı nedeni ile ulaşımda aksaklık yaşanmaması için
  Kar Temizleme Ekiplerimiz 24 saat aralıksız çalışmıştır.
 PAZAR TEZGAHLARI
 SICAK SU KUYUSUNA YENİ POMPALAR
 TAKSİ DURAĞI
 TEK YÖNLÜ YOLUN TRAFİĞE AÇILMASI
 YOL BAKIMI ÇALIŞMALARI
 ANKARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ HAYMANA’DA
 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERE ARABA HEDİYE ETTİ
DÜNYA YAŞLILIK DERNEĞİ ZİYARETİ
KORSAVAŞ DERNEĞİ
ESNAF ZİYARETLERİ
GALATASARAY HAYMANA’DA
 HÜSEYİN BEKTAŞ ANMA TÖRENİ
KAZAN BELEDİYESİ ZİYARETİ
MOBİL GENÇLİK MERKEZİ HAYMANA’DA
 VALİ ZİYARETİ
10KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK VE BAYRAMI
 121 EYLÜL HAYMANANIN KURTULUŞUETKİNLİKLERİ
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
 ANNELER GÜNÜ
 BELEDİYE PERSONELİNE İFTAR YEMEĞİ
ASKER UĞURLAMA GECESİ
BÜYÜKŞEHİR İFTAR YEMEĞİ
KURBAN BAYRAM ZİYARETLERİ
CUMHURİYET BAYRAMI
 ÖĞRETMENLER GÜNÜ
 ZABITA HAFTASI
 ANTALYA YÖREX FUARI
 HAYMANA BELEDİYESPOR FUTBOL TAKIMI
 HAYMANA BELEDİYESPOR TAEKWONDO TAKIMI
 KANDİL SİMİTLERİ DAĞITIMI
 NİKAH KIYMA
 TAZİYE ÇADIRI
 YÜZME KURSU
 BELEDİYE ÇELENK KURSU VE BAYRAK YAPILMASI
 PERSONEL KİMLİK KARTLARI
 WEB SİTESİ YENİLDİ
BASILI MATERYALLER
 PROJELERİMİZ
 KÜLTÜR MERKEZİ YAPIMI
 YENİ PAZAR YERİ
TABELALARIN YENİLENMESİ
 İLÇE TANITIMI İÇİN YURTİÇİ VE YURTDIŞINDA FUAR, SERGİ, KONGRE VE SEMİNERLERE KATILIM
  TAZİYE EVİ, CAMİİ VE  MORG YAPIMI
 PARK VE  REKREASYON ALAN ÇALIŞMALARI
 TURİZM YOLUNUN (TIR YOLUNUNU) DÜZENLENMESİ VE İMAR UYGULAMALARININ HAYATA GEÇİLMESİ
ASFALT ALT YAPI DÜZENLEMELERİ
MAHALLE CADDE VE SOKAKLARININ KUMLAMALARI VE PARK TAŞI DÖŞEMELRİ
YAŞLILAR EVİ  (HUZUR EVİ)
İKİNCİ BAHAR KREŞİ
YATIRIMCILAR A YÖNELİK YATIRIM TEŞVİKLERİNİN TAKİBİ
MAHALLE İMAR PLANLARININ YAPILMASI
 TURİZM MERKEZİ REVİZYON İMAR PLANI YAPILMASI
 KENT MEYDANI KENTSEL TASARIM PROJELERİNİN YAPILMASI
 HAYMANA MERKEZ İMAR REVİZYON PLANININ YAPILMASI
 (KADASTRO UYUŞMAZLIKLARI NEDENİ İLE)
 YENİ SONDAJ KUYULARI AÇILMASI VE SU DAĞITIMI PROJELERİNİN YAPILMASI
 MİLLİ PARK PROJESİ ÇALIŞMALARI
 GÖLET- VADİ PROJESİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ
Bir yıllık icraatlarını değerlendiren Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT bilgilendirme toplantısına katılan vatandaşların sorularını da yanıtladı.
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları