ÖZHASEKİ’NİN AÇIĞI KAPATMA STRATEJİSİ
.
    Yöresellik ve hemşericilik günden güne ivme kazanmaya başladı. Bu manada yaptığımız araştırmada gördük ki Ankara’da bölgeciliğin yanında aynı zamanda il ve ilçe hemşericiliği de ön plana çıktı. Yani Ankaralıların yanında Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkaleleli, Sivaslılarında Mansur Yavaş’a sempati ile baktıklarına şahit oluyoruz. Peki “ Kayseri İç Anadolu Bölgesine dahil değil mi?..”  Evet ama bu sorunun cevabını ne ben bulabildim, ne de ciddi manada cevap alabildim. 
 
 
     Ancak araştırmalarımızda üç husus dikkatimi çekti;
  1- Mehmet Özhaseki Kayseri milletvekili; peki belediye başkan adayı gösterilecek Ankara’da AK Partili bir milletvekili yok muydu?.
     2- Mevcut AK Parti Ankara milletvekilleri arasından belediye başkan dayı gösterilebilecek çapta bir milletvekili yok muydu?.. Yoksa sayın Özhaseki vasfına haiz bir milletvekili aday gösterilip seçtirilmedi?..  
     3- Her şey bir tarafa,  AK Parti Ankara İl Teşkilatından belediye başkan adayı yapılacak Ankaralı, Çorumlu, Çankırılı, Yozgatlı, Kırşehirli, (vs)  çapta bir partili neden yetiştirilmedi ?.  
       ***  
       Söz konusu gelişmeler karşısında bir çözüm yolu bulmak üzere bir proje düşünüldü...  AK Parti’nin Ankara belediye başkan adayı sayın Mehmet Özhaseki’nin Ankaralı olmaması karşısında açığın kapatılması için ilçe adaylarının Ankaralı olması konusunda hassasiyet gösterilerek açık kapatılmış oldu.
    Mesela, Cumhur ittifakının taşra ilçelerinin belediye başkan adaylarının tamamı Ankaralı.. Keçiören, Kahramankazan, Mamak, Gölbaşı, Etimesgut,Pursaklar Ankaralı isimlerden belirlendi. Bu da gösteriyor ki, sayın Mansur Yavaş’ın Ankaralılık tarafı bu şekilde  alabora edilmiş oldu..   
    Merkez ilçeler arasında Cumhur ittifakının adayları beklenilen performansı gösterebilecekler mi?..
    Bazı ilçelerde evet..
    Mesela  Altındağ, Pursaklar, Keçiören, Etimesgut, Sincan garanti. Kahramankazan, Mamak, Gölbaşı ortada görülse de şans Cumhur ittifakından yana. 
    İlçelerde Ankaralı adayların gösterildiği başarı Mehmet Özhaseki’yi ne kadar etkiler?.. 
    Yaptığımız araştırmalar sonucunda görüldü ki şimdilik merkez ilçelerde 4 veya 5 ilçenin dışında Mansur Yavaş şanslı görülüyor. 
    Taşra ilçelerin % 90'ı ise yine Mansur Yavaş’tan yana tavır sergiliyorlar.   
     Peki bu tahminimiz doğru çıkar mı?.. 
    Çıkmayabilir. Siyaset denen nesne neler getirir neler!.. 
    Halka ne kadar nimet sunulursa oy oranları yalpa yapar ki şimdiye kadar hep böyle oldu maalesef. 
 
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları