ADEM CEYLAN, ANKARA KIRSALININ SORUNLARINI 5 YILDA ÇÖZERİM

02-09-2019
Hükümet mahalli idarelerle ilgili yeni bir kanan tasarısı hazırlıyor. AK Parti Genel Merkezinde kanun taslağı üzerinde çalışan heyete ben de görüş ve düşüncelerimi takdim ettim .

.

Konu yerel yönetimler olunca bu arada Ankara İl Özel İdaresinin son Genel Sekreteri Adem Ceylan’ın görüş ve düşüncelerini almak istedim ki gerektiğinde tekrar ilgililere sunayım.       Sayın Ceylan hazırlık safhasında olan kanunun hayırlı olacağını ümit ettiğini, bu konuda hükümete güvendiğini söyledi ve şu tavsiyelerde bulundu:  Bu bir kültür meselesi, tecrübe meselesidir. Liyakate dikkat etmek lazım. Köyü ve köylüyü, üreticiyi, hülasa kırsal alanlarda yaşayanları tanımak lazım, üreticinin halinden anlamak lazım ifadesini kullandı.

BEN FARKLI DÜŞÜNÜYORUM

     Adem bey iyi niyetli bir insandır ve daima naif bir anlayışla bakar olaylara. Ancak ben biraz daha değişik perspektiften bakıyorum.
Mesela bir tarım ülkesi olan Türkiye'nin patatesi, soğanı Suriye’den, sapı-samanı Bulgaristan’dan ithal edecek seviyeye gelmişse bir yanılgı, bir yanlışlık, bir anlaşılmazlık var demektir. Bana göre, bunun temelinde yatan gerçek, genel manada Mahalli İdareler Kanunu olmakla birlikte esasen ve en önemlisi “ Büyükşehir Belediye Yasasıdır.” Bu baş derdi yasanın çıkması ile birlikte yerel yönetimlerde düzen bozulmuş, telafisi ve tedavisi hiç de kolay olmayan yaralar açılmıştır. 
                                               
            BU KANUNUN VERDİĞİ TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ZAYİAT
 
    Bu kanunla il genel meclisleri lağvedildi, dolayısıyla il özel idareleri yürürlükten kaldırıldı, köyler mahalle yapıldı, çiftçinin-köylünün, üreticinin, hayvan yetiştiricisinin işi zorlaştırıldı her şeyden önce moralleri bozuldu, kırsalda yaşayan vatandaşların hayal kırıklığı yaşamalarına neden oldu.. Bunun sonucudur ki, toprak köylüye, köylü de toprağa küstü.. Netice olarak bir başarısızlık bir tedirginlik hikayesi çıktı ortaya... 

     Bu bağlamda Büyükşehir belediyeleri büyük bir başarısızlıkla göğüs göğüse geldi. Kırsal alanlara hizmet akışı sağlanamaz oldu, durum bu minvalde olunca bütün olumsuzluklar birbirini takip etti.

   Biz de kırsalda verdiği hizmetlerle büyük başarılara imza atan,  devlet-hükümet, vatandaş işbirliğini en iyi şekilde sağlayan, bir nevi gönül adamı ve hizmet erbabı olarak tanıdığımız Ankara İl Özel İdaresi Eski Genel Sekreteri Adem Ceylan’ın fikirlerine başvurduk.

     Adem Ceylan’ın ilk planda söylediği şu cümle ders alınacak nitelikteydi: “  Kırsala hizmet götürmek, çiftçinin, köylünün yani yetiştiricinin halinden anlamakla mümkün olur. Ayrıca bu bir tecrübe işidir. İl genel meclisleri, il özel idareleri ve bu yapıda görev yapan bürokratların tecrübesi, ihtisas sahibi , işinin ehli arkadaşlar olduğu için başarı grafiği daima zirvede olmuştur.  Ancak belediyeler bu konuda başarılı olamadılar olmaları da şimdilik mümkün görülmüyor. Çünkü  biz dar imkanlarla yaptık bunca hizmeti, oysa belediyeler hizmet akışını büyük bütçelerle yapmaya alıştılar. Kaldı ki, ( daha önce de ifade ettiğim gibi ) hizmet erbabı olmak hüner ister, tecrübe ister, hele hele bu hizmet akışı kırsal alanlara sağlanacaksa daha da ayrı bir boyutta değerlendirmek lazım.

      VE ADEM CEYLAN ÖYLE İDDİALI KONUŞTU Kİ… 

     (Mehmet Akyol'un haberinin devamını daha sonra sunacağız )

 

Etiketler : ADEM - CEYLAN - - ANKARA - KIRSALININ - SORUNLARINI - 5 - YILDA - ÇÖZERİM -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları