ANKARA "ÇILGIN BİSİKLET PROJELERİ" 2038

22-01-2016
“Bağlıca yerleşmesinden (batıdan-Başkent üniversitesinden) )kent merkezine doğru uzunca bir mesafede önerilen 200 m bandında bisiklet ana yolunun Eskişehir yolu kenarından kamulaştırma yapılarak gerçekleştirilmesi planının...

.
 Belediye başkanı tarafından bekletilmesine alındığını söyleyen AUAP 2038 yöneticisi Kaplan acaba ne demek istiyor?
 
Şehir plancısı Çalgüner; Ana trafik yol  arterlerine paralel gidecek 200 metre  mekan bandında bisiklet yolu önerisinin uygulansa bile, uzun erimde,  kent içi  ana  araç trafik yollarının genişletimesinde ( taşıt şerit ilavesinde) bir basamak olarak kullanılabilecek, bir geçiş imar düzenlemesi olarak da amacı dışında kullanılabileceği gibi, akabinde  trafikte “şişe ağzı”  tıkanıklık yapma potansiyel tehlikesi vardır. Dolayısıyla konuya uzun erimde yaklaşmak gerekir.Kaldı ki; bisiklet yolları, ana yol güzergahlarını çizgisel takip edeceği yerde, yerleşim (konut) iç kesimlerinden ve informal kestirme yol güzergahlarını  kullanarak, kent merkezi ile bağlantısının kurulması temel bir planlama ilkesidir. Düzenlenen bazı  “otopark” alanlarında da örnekleri görüldüğü üzere,  asıl imar rantlarını  ve fonksiyonlarını gerçekleştirmede (dönüştürmede)  geçici ve  sözde kamusal mekan kılıfı   altında, bir geçiş  imar kararı olarak verilebildiği unutulmamalıdır; Sayın Hülagü  Kaplan'ın bahsettiği   Eskişehir yolu ana arterine paralel gidecek  bisiklet güzergahın gerçekçi olmadığını,bu tip alanlarda 2 metrelik  istimlakin  bile yapılmasında finansal  ve teknik açıdan da zorluklar vardır.Yapılan bu zorlu önerinin, Gökçek tarafından uygulanamamasının ve bekletilmesinin, müellife saygısızlık olarak görülemeyeceği açıkken, bu önerisinin;   Gökçek”i  zora sokmasının, takoz koymasının yanında,  bir çeşit “akıl vermek” anlamına  da gelebileceğini düşünmekteyim. dedi
 
Şehir plancısı Tahir Çalgüner devamla bisiklet yolları güzergah kriterleri hakkında özetle şunları söyledi;
 
"Bisiklete karşı değiliz.Ancak bazı konuları çok abartmamak ve fetişizme götürmemek gerekir.Bir kentte bisikletli ulaşımı içselleştirmek ve öncelikle o kentlinin gündelik yaşamının ve yaşantı dizgesinin kalıcı bir parçası ve uzantısı haline getirmeye  ve ilişkilendirmek  yani yönelik kişilerin bizatihi kendilerini teşvik ve ikna etmeleri ile mümkündür.
 
Bunun için Planlama meslek disiplini çerçevesinde öncelikle, günlük ve haftalık olarak  İŞ-İSKAN (konut alanı) ve İSKAN-MERKEZ arasındaki  yoğun sosyo-ekonomik ilişkiler üzerine temellenen  fiziki güzergah ve   zamansal erişebilirlik yarıçapları öncelikli olarak belirlenir.Sonrasında ise; diğer ulaşım türleri ile entegrasyonu ve sürekliliği arzulanır.
Örnek vermek gerekirse; bir üniversite öğrencisi yada hocası (20-30)çarpı 2  kilometrelik bir  gidiş-dönüş pedal çevirme mesafesinde Kent merkezine  ne amaçla gitsin? Ne kadar sıklıkla gider? Evine dönüşte diğer bir toplu taşıma aracına binse bisikletini cebine mi koyacak gibi reel sorunları ve soruları görmezden gelerek yapılan fiziki plan düzenlemeleri bu yerlere bisikletli kullanıcısı çekmeyeceği gibi ancak bu yolları zaman içinde bakımsız gezi yollarına dönüştürür. Sadece bisiklet yarışması organizasyonlarında yoğun olarak kullanılması da mümkün tabiiki.
 
Başkent Ulaşım Ana planı ofisinden emekli olmuş sırtında yumurta küfesi le bisiklete binmemiş bir kişi malum yayın organına verdiği demeçte feryat figanla Gökçek'ten yaptığı bisiklet ana yol projesine saygı göstermesini ve bir senedir beklettiği planını  acilen uygulamaya sokmasını istiyor.
 
 
Diyor ki; Ankara batı koridoru aksında Merkezden Başkent üniversitesine kadar 7 üniversite kampüsü ile de ilişkili olacak şekilde Eskişehir yolu üzerinde 200 metrelik mekan bandında (ve tamamenmotorlu araç trafiğinden arındırılmış!! :-)) bir çılgın bisiklet ana yolu önerisi bu..
 
İlk bakışta şirin gibi gözüken ancak  modernite öncesi primatif bir romantizmi içinde barındıran bu yol önerisinin hele hele birde bilimsel ve teknik gerekçeleri analiz çalışmaları ve fizibilite raporları ile desteklenmiyorsa vah o bisikletlinin haline vah ki vah.
 
 
Evet  standartlara uygun bisiklet yolları yapılsın...bisiklet kullanıcısına ehliyette verilsin...ama planı yapandan da  işin ontolojisine uygun diploması aransın ki; belediye başkanımız ve tüm bisikletçilerimiz de bu işe saygı duysun ve tezelden planı uygulamaya soksun ve açılışı yapılsın
 
AUAP 2038 planının garnitürü yani işin tafsilatları "güzelleme" yapılarak basına  ön servis ediliyor....asıl acı reçeteyi asıl  yollaştırma ağı içine saklanmış imar oyunlarını bakalım hangi  görevli sözcüleri  hokkanın altına girmeden  sihirli sözcüklerle kamuoyuna algı yönetimi ile çıkıp açıklayacak. ve topu  kim kime atacak ben asıl onu merak ediyorum Ankara ulaşımı yeni nazım  ana planının esasına ve temel konulara dair  bir üniversite açılımı ve açıklaması , danışıklı dövüş ve paslaşmalar Gazi  Rektör seçiminden sonra  başlar dedi..
Etiketler : ANKARA - "ÇILGIN - BİSİKLET - PROJELERİ" - 2038 -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları