ANKARA'YA DA ÇILGIN PROJELER GELECEK

05-04-2017
Sağlık Bilimleri Rektörü ve Ankara Eski Milletvekili Prof.Dr. Cevdet Erdöl; Ankara için de çılgın projeler hayata geçirilecek, özellikle termal sağlık turizmi konusunda bazı planlamaların yapılacağını ifade etti." ( Sadık İkinci'nin haberi )

.
 


 

   
 
 
 
     Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu ( BAŞKON ) ' dan bir heyet Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. CEVDET ERDÖL'ü ziyaret ederek, Başkent Ankara ve Anadolu'nun sağlık sorunu üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. BAŞKON Genel Başkanı Mehmet Akyol, " Nasıl ki İstanbul'da çılgın projeler hayata geçiriliyorsa Başkent Ankara'ya da çılgın denilebilecek önemli projler hayata geçirilmelidir " talebinde bulundu. 

         Prof.Dr. Cevdet Erdöl kendisini ziyaret eden heyete yaptığı çalışmaları anlattı ve önemli mesajlar verdi.      

    11 Mart 2017 Cumartesi günü BAŞKON tarafından Ankara Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenen “ 2016 Başkentin En İyileri” ödül töreninde sağlık bilimleri alanında ödüle layık görülen ve bizzat gelerek ödülünü alan  Prof.Dr. Cevdet Erdöl; Başkon heyeti tarafından iade-i ziyarette bulunuldu.

   Başkon Genel Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Akyol başkanlığında Genel Başkan Vekili Arzu Dinçsönmez, Genel Sekreteri Emin Kerimoğlu, Basın ve İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve BAŞKON’a bağlı Basın Yayın ve İletişim Proje Geliştirme Derneği Genel Başkanı Sadık İkinci,  Genel Başkan Yardımcısı Nihat Erdoğan, BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı İmihan Türkeri, BAŞKON Hastane ve Hastalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bilge Geren, BAŞKON Yönetim Kurulu üyeleri Muhsin Geren ve Gazeteci Kemal Arslan’ın hazır olduğu ziyaret sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti.

    BAŞKON Genel Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Akyol sözlerine başlamadan önce ödül törenine bizzat katılarak ödülünü almasından dolayı Prof.Dr. Cevdet Erdöl’e teşekkür etti.   Akyol daha sonra yaptığı konuşmasında " Ben hem öksüz, hem yetim büyüdüm. Dolayısıyla biraz kıskançlık var. Doğrusu İstanbul'a yapılan çılgın projelerin hayata geçirilmesini kıskanıyorum" dedi. Başkon Genel Başkanı Mehmet Akyol şunları söyledi:

    “ Sayın Rektörümüzle  tanışmamın aslında ilginç bir hikayesi var; kendisi Trabzon milletvekilliği yaptıktan sonra Ankara milletvekili olarak seçildiğinde hem hayırlı olsun demeye hem de tanışmaya gitmiştim. Fakat TBMM'deki odasına girdiğimde odanın tamamının Trabzonlularla dolu olduğunu görünce, ben göreceğimi gördüm, alacağımı aldım diyerek çıkmak istedim. Aslında yöresine ve kültürüne bağlı olması çok hoşuma gitmişti. Ancak bir Ankaralı olarak Trabzonlu hemşehrileri tarafından bu kadar çok sevilen vekilimizi Trabzonlu vatandaşlardan kıskanmıştım. Beni ısrarla oturtup bir süre daha kalmamı ikna etti. Sonrasında Trabzon’un doğup büyüdüğü topraklar olduğunu ancak hizmet ederken Ankara’ya daima öncelik vereceğini söyledi. Öyle de oldu sözünde durdu ve bu gayreti hali hazırda devam ediyor zatıâlilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

     Kendisi ile daha sonra çeşitli vesilelerle görüşmelerim oldu. İrtibatımızı hiç kesmedim. Benim nezdimde mükemmel ve saygı değer bi siyasetçi, bir devlet adamı ve de sağlıkçı bir insandır.  Vefanın, kişilik ve karakterinin ne denli önemli bir erdem olduğunu bana her defasında hatırlattı, ispatladı. Ve daha bir başka ifade ile,  vefanın İstanbul'da bi semt adı olmaktan ibaret olmadığını teyid etmiş oldu.  

   Ankara denilince hemen aklıma İstanbul bir de siz geliyorsunuz. İstanbul'a yapılan yatırımlar Anadolu'nun tamamına eş değer. Köprüler yapılıyor, yerin altından-üstünden, denizin üstünden altından derken çılgın projeler uygulanıyor. Ancak TC'nin Başkenti Ankara'ya böyle çılgın bir proje-benzeri bir yatırım yapılmış değil. Doğrusu üzülüyor ve kıskanıyorum. Bu manada BAŞKON olarak bizim çalışmalarımız var. Mesela Ankara'da şifalı termal suyunun olduğu bölgeler var. Sağlık Turizmine elverişli bu ilçelerde dünyaya şamil tesisler yapılıbilir. Beypazarında Dünyaca meşhur bir Madensuyumuz var (Beypazarı Maden Suyu ) Kaplıca suyu birçok ilçemizde mevcut. O halde dünyada bir eşi daha bulunmayan öyle bir proje geliştirelim ki, şifalı kaplıca suyunu sağlık turizmi ile endeksleyip bir kompleks oluşturup turistik tesisleri hayata geçirelim. Bu komplekste hastaneler, dağ evleri, huzur köyü, parklar, bahçeler, termal sağlık tesisleri ve hatta bol orman arazisi olsun. Termal sıcak su ile tamamen organik tarımsal ürünlerin yetiştirileceği tesisler kuralım. Mesela bu manada değerlendirebilceğimiz önemli bir vadi var. Buralarda şifalı termal sıcak su mevcut. Çamlıdere, Kızılcahamam, Kazan, Güdül        ( Çağa ) Ayaş, Beypazarı’na kadar…(Bu arada Rektör Cevdet Erdöl devreye girip ' Sincan'ı da say ' diyor.  Bu vadi sağlık turizmine yönelik turistik tesislerle donatıldığı taktirde Ankara bir çılgın projeye sahip olmuş olur. Siz sayın Cumhurbaşkanımıza en yakın insanlardan birisiniz, lütfedip bu düşüncemizi başta sayın cumhurbaşkanımıza ve devlet yetkililerine iletir ve bu manada öncülük yaparsanız  Başkentliler-Ankaralılar olarak öncelikle zatı alilerinize minnettar kalırız ve bu düşünce hayata geçtiği takdirde inanıyoruz ki Ankara dünya turizmine açılmış olur.” 

  VAKİT BULUP DOSTLARA VATANDAŞLARA RANDEVU VEREMİYORUM

    Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof.Dr. Cevdet Erdöl ise şunları söyledi:  “ Öncelikle beni ziyarete gelen heyete teşekkür ediyorum. Ne yazık ki programım çok yoğun. Haftanın iki günü Ankara’ya geliyorum. Bir hafta biriken işi iki günde burada çözmeye çalışıyorum. Diğer iki gün İstanbul’a merkeze gidiyorum. Orada da biriken bütün işleri iki günde çözüyorum. Geriye kalan bir gün ve hafta sonu ise diğer illerdeki program ve çalışmaları sürdürüyorum. Neredeyse iş dışında beş dakika boş vaktim kalmıyor. Bu yüzden ziyaretime gelmek isteyin hemşehrilerime, sivil toplum kuruluşlarına hiç vakit ayıramıyor ve randevu veremiyorum. Bu yüzden umarım sizin ziyaretinizi görüp-duyup bana kırılmazlar. Bize randevu vermiyor, başkasını kabul ediyor demezler.

                            ETLİK'TE YAPILAN HSTANE TRAFİK SORUNU BAKIMINDAN RİSKLİ

   Elbette Ankara’ya da önemli projeler yapmayı düşünüyoruz. Ancak Ankara’da yaptığımız her çalışma plansız olarak yapıldığından bazı semtlerde yeni ve çok daha büyük sorunları beraberinde getirebilir. Bu yüzden daha projeyi yapmadan ulaşım ile ilgili olarak ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli çalışmaları yapmalarını talep ediyoruz. Etlik semtine yapmakta olduğumuz hastaneyi biz aslında milletimize hizmet etmek için yapıyoruz. Sevap kazanmak dua almak için yapıyoruz. Ancak burada ulaşım sorunu tam olarak çözülmüş değil ve korkarım ki, dua almak isterken beddua alacağız.

                          ANKARA MERKEZ VE CİVAR İLÇELERDE

                     HASTANE YAPIM ÇILIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

   Ankara’daki bütün hastaneleri ele alıyoruz. Bir çok ilçeye son derece modern ve yüksek kapasiteli yeni devlet hastanesi yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Sincan ilçemize Hastanenin yapılacağı arazi tespit edildi. Proje çalışmaları devam ediyor, kısa süre içinde Sincan hastanemizin temeli atılacak. Elbette bazı ilçelerde de atıl ve kapasitesi çok küçük gereksiz hastaneler var. Bir siyasetçi bunu söyleyemez ama, ben bir akademisyen olarak bunların kapatılmasından yanayım. Muhtemelen bazı hastaneleri de kapatacağız diye düşünüyoruz.

                       ANKARA'YA ÇILGIN PROJELER YAPMANIN ZAMANI GELDİ

    Sayın Akyol çok haklı.. Ankara’da da çılgın projeler yapmanın zamanı geldi. Ancak Ankara’nın projeleri daha çok şehrin Karadeniz bölgesine duvar olan ilçelerinde termal su kaynaklarının bulunduğu alanlarda düşünülüyor. Mesela Güdül'ün Çağa bölgesinde termal sağlık tesislerinin yanı sıra termal tarım yapılan alanlar ve tesisler oluşturulması düşünülüyor. Bu alanda tecrübeli firmalar ile gerekli görüşmeleri yaptım. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ederek kendisinin talimatı ile projeler hayata geçirilecek.

     Bazı ilçelerde de yine termal alt yapı ile birlikte huzur köyleri kurulması planlandığını, engelli, yaşlı, düşkün ve hasta insanların buralarda kalarak her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasının planlandığını söyleyebilirim. “

      BAŞKON Genel Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Akyol’un Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin logosunda tercih edilen renkler buram buram Trabzonspor kokuyor şeklindeki sataşmasına ise Rektör  Cevdet Erdöl,  evet bir Trabzon'lu olarak gözümüz bordo ve mavi renklerden başkasını görmüyor. Ancak bu renkler aynı anda tıp alanının renkleri diyerek duruma açıklık getirdi.

    Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ile ilgili Osmanlıca kaynaklardan çevirerek hazırlattıkları kitabı BAŞKON heyeti adına Mehmet Akyol’a hediye eden Prof.Dr, Cevdet Erdöl daha sonra heyet üyelerinden Mehmet Akyol ve Sadık İkinci’yi rektörlük binasında küçük bir gezintiye çıkardı.

                                     TARİHİN BELGELENDİĞİ KORİDOR VE ANKARADENİZ

    Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane binasıda iki kule arasına çekilen bayrağı gösteren Prof.Dr. Erdöl, ülkemizde ilk tıp bayramı 14 Mart 1919’da kutlandı. O zaman tıbbiye talebeleri ve İstanbul’daki vatanseverler işgali protesto etmek için bahaneler arıyorlardı. Tıp bayramı kutlaması bahanesi ile bu iki kule arasına bayrak çektiler. Sonrasında da toplanan kalabalık konuştukları dili bilmeyen işgalcilerin gözüne baka baka Tıp Bayramı kutluyormuş gibi görünerek yaptıkları konuşmalar ile işgali kınayan büyük bir toplantı düzenlediler. Biz de 15 Temmuz hain darbe girişimi üzerine yeniden bu iki kule arasına bayrak çektik ve ülkemize ihanet ve işgal girişimini kınadık dedi.

 

   Heyeti kapıda uğurlayan Prof.Dr. Cevdet Erdöl daha evvel   markalaştırdığı ANKARADENİZ adını Ankara’daki Karadeniz kültürünü anlatacak bir web sitesine dönüştürmek amacı ile heyet üyelerinden BAŞKON Genel Başkan Yardımcısı ve Basın Yayın İletişim Proje Geliştirme Derneği Genel Başkanı Sadık İkinci ile işbirliği yapma kararına vardıklarını açıkladı.

 

Etiketler : ANKARA'YA - DA - ÇILGIN - PROJELER - GELECEK -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları