ANKARALI BU MÜEZZİNLERİN EZANLARI İLE NAMAZA DAVET EDİLİYOR

02-03-2017
Ankara’da ezan, merkez camisi olarak kabul edilen Kocatepe Camisinden okunur. Burada görevli 5 müezzin var, ikisi veya üçü ezanı okurken makam itibarı ile hata yapıyorlar.

.
       Başkent Ankara gibi Türkiye Cumhuriyetinin Başkentinde herkese hitab eden, yani umuma ait bir şekilde ezan okuyan müezzinlerin hata yapması değil, makam konusunda gereğini bilmemeleri en büyük ayıptır. Peki böylesine önemli görevleri üstlenen-îfa eden müezzinlerin genel bir imtihandan geçmeleri gerekmez mi?.. O muhteşem seslerin yeniden terbiye edilmesi gerekmez mi?.. 
    Bu müezzinlerden bazıları sınavdan yeterince geçirilmeden Başkent Ankara’ya Hendek’ten transfer edilmişler. Ancak o muhteşem ( güzel ) sesleri terbiye edilmeden, kıraat ve makam dersleri verilmeden görevlendirilmişler çünkü araya torpil girmiş, hatta hemşericilik girmiş... 
    Bakınız bu kural (Tespit edebildiğim kadarıyla ) nasıl işlemiş ?.
    Çankaya Müftüsü muhterem hocamız Hamdi Gevher Düzceli. Ancak ilkokulu her nasılsa Hendek'te okumuş. Çeşitli il ve ilçelerde görev yapmış. Müftü olarak görev yaptığı ilçeler arasında Hendek de var. Bu sıralarda tanıştığı ve emrinde görev yapan müezzinlerden Hasan Turalioğlu ve İbrahim Çakırlı Hendek'deki camilerde  görev yapmaktadırlar.  
    Kendisi Çankaya Müftüsü olduktan sonra Hendek'teki müezzinlerden Hasan Turalıoğlu ve İbrahim Çakırlı’yı Ankara-Çankaya camilerinden ünlü Kocatepe camisine müezzin olarak aldırmış. . Kocatepe Camisi'nin imamı Merhum Kadir hoca vefat ettikten sonra , o caminin ünlü müezzini -mevlithan- İsmail Coşar Kocatepe camisinin imamı olmuş yerine de söz konusu  müezzin almışlardır.  
    Ancak tespitleri hiç yerli yerinde değil. Hatta o müezzinlerin alımında torpil yapılırken Hafız İsmail Coşar'ın da desteği-görüşü alınmış. 
   İsmail Coşar deyince aklıma geldi. Bu beyefendi şimdilerde emekli oldu ama her ne ihtiyaç duyulduysa Diyanet Fakfı'nda ayrıca görevlendirildi. Muhterem İsmail Coşar iyi bir mevlithan, iyi  Kur'an okuyan, iyi ezan okuyan, sesi gür, kilosu dolgun bir muhteremdir. Mevlid okumaya giderken pazarlığı peşin yaptığı iddia edilen  zatı muhteremdir.  
       Allah var O iyi ezan okur, o hangi vakitte ezanın hangi makakla okunacağını iyi bilir. Peki ortada Hafız İsmail Coşar gibi bir deha varken neden Ankara ezanını Kocatepe camiinden   ( merkezden ) okuyan o muhteşem sesli müezzinlerin seslerini  edeplendirmemiş, neden makam dersi vermemiş, neden 'ezan böyle okunur, bağırmak-çok bağırmak iyi ezan okumak demek değildir' dememiş !... 
    Şunu söylemek istiyorum;  Ankara'da ezanlar merkezden yani Kocatepe camiinden okunuyor. Eskiden biz Kocatepe camisinin müezzinlerinin ezanını dinlerken hoşnutluğumuzdan yolda yürüyorsak durur öyle dinlerdik. Şimdikiler adeta türkü çağırıyor gibi ezan okuyor.. Çekilmeyecek yerlerde çekiyorlar, bağırdıkça bağırıyorlar ama makam dersleri almadıkları her hallerinden belli oluyor ve bu müezzinlerin ezan okuyuşları Başkent Ankara'ya yakışmıyor.  
    Dört müezzinden Erzurumlu Mustafa Biliz’in hem sesi güzel, hem makamı güzel, hem de kural ve kaide bilerek her vakte göre ezan okuma kurallarını biliyor. Eskişehirli Furkan Traşçı da öyle. Ancak geriye kalıyor iki muhteşem sesli İbrahim Çakırlı ile Hasan Turalioğlu..  
   Peki bu iki arkadaş gerçekten ezan okurken her vakte göre makam ve usulleri uygulamıyorlar mı?.. Evet doğrudur, bu müezzinin sesleri süper, kendileri ahlaklı ve faziletli, ancak ezan okuma konusunda makam ve seslerinin terbiye edilmesi lazım. Biz bunu söylüyoruz ama söyleyen yalnız biz değiliz. İşte bu konuda duayen olan onlarca müezzin ve hoca efendiden görüş aldık. Hatta Diyanette görev yapan yetkililerden bile. Onlardan biri aynen şöyle dedi: “ Biz bunun farkında değil miyiz sanıyorsunuz?..  Ancak ortada farklı bir durum var. Bunların atamasını Diyanet İşlerinden merkezden yapıldı Çankaya müftüsünün teklifi ile, dolayısıyla bizim müdahale etmemiz olmadı, olamıyor. “
       ÜNLÜ MEVLİTHAN İSMAİL COŞAR ‘DAN İNANILMAZ AÇIKLAMA
    Konuyu meslekten birçok isimle görüştük ama İsmail Coşar’la da görüştük.  Konu ile ilgili olarak sayın neler söylese beğenirsiniz:  “ O iki müezzin arkadaşların Kocatepe Camisine müezzin olarak görevlendirmesinde ben etkili oldum. Hatta Çankaya müftümüzün tavsiyesi ile Hendek’e kadar gittim. Hasan Turalioğlu ve İbrahim Çakırlı ile birebir görüştük. Ezanlarını ve müezzinliklerini dinledim. Seslerinin güzelliğine mest oldum.  Ancak ezanı kaidesi ile okumadıklarına şehit olmuştum. Ankara’ya gelince gereken çalışmayı ve öğretimi(ikazı ) yaparız diye düşündüm. Öyle de oldu. Zaman zaman ikaz ettim. Her vakit ezanının ayrı bir makamının olduğunu söyledim. Maalesef ben bu konuda suçluyum, beni dinlemiyorlar dinletemedim. Dolayısıyla şimdilerde onlarla dargınım.”
   Diyanet İşleri Başkanlığımızın muhterem yetkilileri, sayın başkanımız başka ne diyelim ?... Allah için ne olur bu müezzin arkadaşlarımıza ezan ve makam dersi verdirin ve mesuliyetten kurtulun lütfen. 
     
                                       Mehmet Akyol
www.baskentlilerhaber.com / Hakkımızda   e-mail: [email protected]
 
Etiketler : ANKARALI - BU - MÜEZZİNLERİN - EZANLARI - İLE - NAMAZA - DAVET - EDİLİYOR - - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları