GENEL HABERLER

ANKARALILAR: " MELİH GÖKÇEK BİZİ HAPSETTİ "

08-03-2014
Ankara Kulubü Derneği Başkanı Metin Özarslan yaptığı konuşmada " Ankaralılar uzun yıllar özlemle beklediği Ankara Evine kavuştu. Ancak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek öyle bir taktikle öyle bir 'imar planı' uyguladı ki etrafımızı tel örgülerle örerek bizi bir nevi hapse mahkum etti” dedi.

.

       4 bin 300 metrekare alan üzerine kurulan Ankara Evi; bilim, kültür, sanat ve sergi evi olarak hizmet verecek. Ankara Evi’nin açılışına CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, MHP eski milletvekili Şevket Bülent Yahnici, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar katıldı. Ankaralı seymenlerle karşılanan Ankara Evi’nin ilk konuları Ankara’nın önemli kültürel değeri ferfeneyle buluşturuldu.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Metin Özaslan Ankaralıların uzun yıllardır özleminin artık bittiğine vurgu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün bizim için son derece önemli bir gün. Ankaralılar için, seymenler için, bacı erenler için çok önemli bir gün. bugün yirmi kusur yıldan bu yana hasretle beklediğimiz Ankara Evimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Hasret sadece yirmi yıllık değil 90 yıllık bir hasret.

Ankaralılar devleti misafir ettiler, tüm devlet yöneticilerini misafir ettiler. Ankaramızın dışından ülkemizin 81 ilinden hemşerilerimizi misafir ettiler. Kendilerine bir Ankara Evi yapmayı unuttular. Sevgili Abdurrahman başkan Ankara’nın yiğit evladı 20 yıl önce Belediye Başkanlığı döneminde ayni zamanda Ankara Kulübü başkanıyken bu binanın temellerini atıncaya kadar. Ancak ömrü vefa etmedi , gözleri açık gitti.

Ne mutlu ki Sayın Başkanımız Fethi Yaşar’a tamamlamak nasip oldu. Bugün ayrıca başka bir anlamlı gün 8 mart dünya emekçi kadınlar günü. Tüm kadınlarımızın bugününü kutluyoruz. Ankara Evi bir çok işlevi yerine getirecek. Ankara’nın en önemli günleri başta Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümlerini bundan böyle burada kutlayacağız. Bu mekan Ankaralıların büyük Ankara ailesinin sımsıcak bir yuvası olacak. Bu mekanda 4 ana işlev var. Birinci işlevi Ankaralıların sivil toplum merkezi olacak. Ayrıca bu mekan Ankaralıların bilim merkezi olacak. Bir Ankara Akademisi işlevi görecek. Ankara üzerine yapılan tüm araştırmaları burada hemşerilerimizle paylaşacağız. Ankaralı akademisyenler, uzmanlar, araştırmacılar çalışmalarının ürünlerini bizlerle burada paylaşacaklar. Bu binanın bir diğer özelliği kültür, sanat merkezi olacak. Ankara’nın kemiği olan seymenlik geleneği bundan böyle bu binada yaşayacak. Seymenliğin sancağı bu binada dalgalanacak, bacı erenlerimiz çalışmalarını bu binada yönlendirecekler. Ankaralı ressamlar eserlerini birikimlerini Ankaralılarla burada paylaşacaklar. Bu binanın bir diğer özelliği de Ankara sergi evi olacak. Yaşayan bir müze işlevi görecek.

Uzun yıllardır özlemle beklediğimiz Ankara Evi’ne Sayın Başkanımızın destekleriyle bugün kavuşmuş olduk. Bu mutlu güne kolay gelinmedi. Geçen yıl inşaatımız başladığında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı bu binayla bizzat ilgilendi. Bir gecede imar değişikliği yaptı. Ankara Evi’nin etrafını tel örgülerle öldü. Bizi buraya hapsetti. Böyle bir imar planı yok dünyada. Bu bizim için yapılmış bir plandır.  Ankaralıları tel örgüye hapsetti. 30 Mart’ta biz bu tel örgüleri yıkacağız. 30 Mart’ta Ankara’yı Ankaralı bir başkan yönetecek. İşte o zaman bizim bayramımız olacak.”

Yenimahalle Belediye Başkanı ve CHP Yenimahalle Belediye Başkan Adayı Fethi Yaşar; "Bugün Ankaramıza, Ankaramızın kültürünü yaşatacak, Ankaramızın yemeklerini geleceğe taşıyacak, seymenleri geleceğe taşıyacak, Ankara’nın filolojisine sahip çıkacak, Ankara’yı gelecek kuşaklara taşıyacak bir tesisin açılışında olmaktan onur duyuyorum." dedi. Yaşar konuşmasında şunları söyledi:

YENİMAHALLE’YE AĞABEYLİK GÖREVİ YAPIYORUM

"Siyaset hizmet etme sanatıdır, siyaset insanı sevme sanatıdır. siyaset ayrıştırma değil, ötekileştirme değil, meshebine göre ırkına göre birbirine kırdırma değil; sevgi sanatıdır, barıştırma sanatıdır. Yenimahalle’de göreve geldiğim ilk günden beri bunu yapmaya çalışıyorum. Bir ağabeylik görevi yapıyorum. Kurumlarla uyum içerisinde çalışmaya, Yenimahalle’nin kaynaklarını Yenimahalle halkına vermek için 5 senedir mücadele ediyorum. Bir saat önce Sayın Gökçek ve Yenimahalle adayı Demetevler’de bir toplantı yaptı. Yenimahalle’de Yaşar merkeze ne yaptı diyor. Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara Evi, Yenimahalle Misafirhanesi, öğrenci yurdu sadece bu alanda yaptıklarımız. Belediye Başkanı olmadan Ankara Kulübü’nü ziyaret ettim ve onlara Oğultürk’ün gözleri açık gitti dedim. Onun başlattığı temeli tamamlayıp size teslim edeceğim dedim. Ben hayatımda devlete mal satmadım, devletten mal almadım. Herhangi bir devletin nasıl işlediğini bilmiyordum. 5 senedir devleti öğrenme fırsatı buldum. Devlet bu şekilde malını satarsa, bu şekilde mal alırsa siz ne kadar vergi verirseniz verin iki yakası bir araya gelmez. Devlet doğru mal satmıyor, doğru mal almıyor."

HEPİNİZİN YÜZÜ GÜLECEK

"30 Mart’ta yapılacak seçimlerde Ankara’nın kaynaklarını Ankara halkı için kullanacak kardeşim Mansur Yavaş ile birlikte Yenimahalle’de de Ankara’da da hep beraber Ankara’nın kaynaklarını, daha güzel bir Ankara’yı, Cumhuriyetin Başkent’i bir Ankara’yı Cumhuriyete yakışır bir şekilde engelli için, yaşlı için, işçi için, memur için, emekli için, esnaf için, çiftçi için Ankara’da yaşamaktan onur duyuyorum dedirtecek işler yapacağız. Ankara’nın kaynakları az değil. Ankara’nın kaynakları bazı ülkelerin kaynakları kadar var. Yeter ki onlar namuslu kullanılsın. Hepinizin yüzü gülecek. Çocuklarınıza torunlarınıza daha güzel bir Ankara’yı hep beraber teslim edeceğiz. Yenimahalle’yi aldığım noktadan getirdiğim nokta halkın vicdanında yer bulmuştur. Daha güzel şeyleri hep beraber yapacağız. Söz verdiğim her şeyin hesabını yaparak veriyorum. Bunları da gerçekleştirdiğimizde Yenimahalle Türkiye’nin yaşanabilir bir ilçesi olacak."

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş; "İnsanlar gibi kentlerin de hafızası vardır. Nasıl hafızasını kaybeden insan ne yaptığını bilmezse hafızasını kaybeden kentlerde aynıdır. Eğer bu hafızasını kaybeden kent bir de Başkent ise çok fenadır. " dedi. Yavaş konuşmasında şunları söyledi:

ANKARA’NIN BAŞKENT KİMLİĞİ YOK EDİLİYOR

"Ankara’nın Başkent kimliği yok ediliyor. Belediye Başkanı Gökçek’in maalesef Ankara’nın başkent olduğundan haberi yok. Yaptığı kapılardan belli. Ankara’yı belde zannediyor. Birçok kurum Ankara’yı terk ediyor. Hepsini izliyoruz. Ne bekliyorduk ki? Ağacı İtalya’dan getirirsen, gıdaların hepsini İstanbul’dan alırsan, Büyükşehir Belediye binasının mobilyasını Çin’den getirirsen Ankara nasıl Başkent olur Sayın Gökçek?

Bundan sonra Ankara’nın farkına varan, Ankara’nın bütün değerlerinin ne olduğunu bilen ve bu Başkent özelliği olan güzel şehrimizi ortak akılla böyle sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek odalarıyla, üniversitelerle birlikte yönetecek bir yönetim inşallah geliyor. Ortak akılla hep birlikte yöneteceğiz. Tek başına yönetirseniz hem Ankara’yı olduğu gibi israfa, masrafa boğarsınız hem de insanların geleceğini karartırsınız."

ANKARALI KENTİNE KÜSTÜ

"Bugün Ankara’da insanlar kentine küsmüştür, kendine de küsmüştür. Çünkü hiçbir şey sorulmamakta her şey emrivaki ile yapılmaktadır. Yine kendisi gibi düşünmeyen herkes ötekileştirilmektedir. Yaş ilerledikçe insanlar olgunlaşır diye bir söz vardır. Yönetimde de 3. dönem olgunluk dönemi derler. 4. dönemi de oldu bakın şu olgunluğa! Çok oy verene hizmet edeceğim, az oy verene hizmet etmeyeceğim diyor. Bu mudur olgunluk, bu mudur demokrasi? Yıllardır kendisine oy vermeyenleri cezalandıran bir yönetim. Sizlerin desteğiyle iş başına geldikten sonra bu geçmişten gelen borçların hepsini biz ödeyeceğiz. Seymenlerimiz burada Ankaramızın gözbebeği. Ankara’ya yakışan oyunlar bu oyunlar. Ankara oyunu diye ortaya çıkan birçok oyun var. İftihar edeceğimiz gerçek Ankara oyunu seymenlerimizin oynadığı oyunlardır. Dünyaya tanıtacağımız oyunlar bunlardır. Ankara Evi’nin sayesinde kültürümüz ilelebet yaşayacak. Ancak inşallah Ulus Kent Tarihi projemiz ile birlikte Ulus Endüstri Meslek Lisesi’ni Kent Tarihi Müzesi olarak açabilirsek gelecek bütün kuşaklara kadar kültürümüzü taşıyacağız."

Etiketler : ANKARALILAR: - " - MELİH - GÖKÇEK - BİZİ - HAPSETTİ - " - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları