GENEL HABERLER

BAŞKAN ACAR: KIZILCAHAMAM’I YENİDEN İMAR VE İHYA EDECEĞİM

06-07-2019
Fırsat buldukça belediye başkanları ile görüşüyorum. Çoğu dertli ve borçlu. Hele bazıları ver ki belediyenin borçlarını düşünmekten hizmet etmeye fırsat bulamıyor.

.
• Bir de yığın yığın borcu olduğu halde dert etmeyenler var. Bunların başında da Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar geliyor. Bir önceki belediye başkanı sayın  Muhittin Güney'in 129 milyon lira borç bıraktığını yazmıştım. belediyeden bir açıklama geldi ve borcun 121 Milyon olduğu ifade edildi. Pek hesaptan anlamam ama galiba eski para ile 119 trilyon civarında. Doğrusu söylemekle de bitmez ödemekle de bitmez gibi görünüyor. Tabii bu borcu yapan yalnız Muhittin Başkan değil, kendinden önceki başkanlarından devraldığı borçlar da var içinde. 

 

   Başkan Süleyman Acar'ın hiç umursamadığına şahit oldum. O hesap adamı. Bu konuda her şeyi bizden daha iyi bilir. Haklı olarak demek istiyor ki, “ Borç yiğidin kamçısıdır.” Kızılcahamam Belediyesinin böylesine borç yüklü olduğunu duyunca ben dertlendim ama başkan Acar borçları düşünmeyip geleceğe yönelik mesajlar verdi. Daha doğrusu ben rakamı söyledim o ne doğruladı ne de her hangi bir şey söyledi... 
Ve dedi ki, “ belediyenin kasasından beş kuruş çıkmadan ilçenin çehresini değiştireceğim.” 
    Anlaşılıyor ki borçları kolaylıkla ödeyebilecek bir hesabı var. Öyle de olmalı. Bu cesaretinden dolayı kendisini kutlamak lazım. Borç yapılmışsa karşılığı vardır .Yani hizmet verilmiştir ki elbette borç olacaktır. Ben şahsen kusurlu para harcandığı kanaatinde değilim. Muhittin Bey de daha önceki belediye başkanları da bir yanlışlık yapmamışlardır. Her biri muntazam ailelerin mensupları inançlı ve dürüst insanlardır ve asla maddi yönden sıkıntılı bir durum yaratmış olamazlar. 

                      KIZILCAHAMAM DEĞİŞİM Mİ YAŞAYACAK ?

     Söyleme bakar mısınız... İddialı bir laf… Peki ne yapacak?.. Fazla üzerine gitmedim. Ancak anladığım kadarıyla şehir merkezinde binaların yalıtımını yaparak Kızılcahamam’ın doğal güzelliğine yakışır bir renklendirme ile ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin gözlerine hitap edecek, yani çehresini değiştirecek. 
İnanır mısınız ben de şekilci bir idealist adam olarak modernizasyonu önce şekillendirerek ve de göze ve gönle hitap ederek hizmetin bir başkacılığına inanmış bir insanımdır. Sanırım sayın başkanın bu belediyeden beş kuruş bile çıkmadan hayata geçireceği proje benim hayallerimi süsleyen bir şekillenme olacaktır.

                                                         ISPARTA'NIN YALVAÇ İLÇESİ ÖRNEĞİ

        Yenişafak Gazetesinde köşe yazarlığı yaptığım yıllarda Yalvaç’ın ünlü belediye başkanı Tekin Bayram ilçeye davet etti. Yaptıklarını ilçenin tüm cadde ve sokaklarını, mahallelerini gezdirerek görsel olarak anlattı. Hayran kalmıştım. Yaptığı işin mahiyeti boyama. Binaların dış cephelerinden tutun da sokak ve caddelere kadar rengarenk boyamış. O çizgilerin ahengi hala hatıralarımda. Ümit ederim ki Kızılcahamam da böylesine gözü okşayan bir yapılanma ile ciddi bir deyişim yaşar. 
              BELEDİYEYİ KARARLI, BAŞKANI FARKLI BULDUM 
           Prensip olarak randevu almadan gitmem ziyaretlerime. Ancak yoldan geçerken uğradım misali bir ziyaret oldu benim Kızıcahamam Belediye Başkanı sayın Süleyman Acar’ı ziyaret etmem. 
          Müracaata varıp başkanla görüşmek istediğimi söyleyince “ Buyurun efendim, sağdan asansöre binip ikinci kata çıkın” ifadesini kullandılar. Bu katta başkanlık makamı ve özel kalem var. Özel kalemdeki arkadaşlara başkanla görüşmek istediğimde enteresan bir durumla karşılaştım. “ Buyurun kapı açık, başkan da içeride-makamında “ dediler. 
          Görevli hanım kardeşimize, “Kızım ben prensip sahibi bir insanım, randevu almadan geldim zaten, böyle saldırsap içeri girmem” dedim. 
Hanımefendi ne dese beğenirsiniz, “ Beyefendi biz burada prensipleri silip süpürdük, sizin prensipleriniz varsa bizim de prensiplerimiz var, sayın başkan göreve geldiği günden itibaren protokolü kaldırdı, kapıları sonuna kadar açtı ve isteyen sayın başkanla her dakika ve her zaman görüşebiliyor, siz de lütfen buyurun sayın başkanımız müsait “ dedi. 

         Çok hoşuma gitti bu personelin tavrı. Hoşgörülü olmak lazım. Ayrıca cesaretli insanları severim. 


          Şaşırdığımı söylemesem yalan olur; eski başkan sayın Muhittin Güneygeldi birden aklıma... 
Muhittin Bey zamanında ziyarete gittiğimizde önce randevu alır ondan sonra belediyenin giriş müracaatında karşılanır, özel kalemde ayrı bir ilgi ve ondan sonra başkanla görüşürdük. Bir prensip, bir başka düzen ve ağırlık vardı. Şimdiki başkan sayın Acar ise getirdiği sistemle "Her şeye açığım " demek istiyor galiba.. İkisi de bana göre güzel, niyet halisane olduktan sonra zaten mesele yok; benim hoşuma gidiyor. 
Tabii daha önce de ifade ettiğim gibi sayın Süleyman Acar hesap adamı, sayın Muhittin Güney ise protokol adamı ( devlet adamı ) olarak yetişmişliklerini otaya koyuyorlar. Her ikisinin de ayrı bir özelliği ve güzelliği var; her ikisi de iyi niyetli ve Kızılcahamam sevdalısı insanlar olduğu hissiyatını yaşadım ve aynı duyguları taşıyorum. 
      İnanıyorum ki Kızılcahamam çok daha güzel olacak.

BAŞKAN ACAR: MAHALLİ İDARELER KANUNU DEĞİŞMELİ 

 

 


    Bir başka soru yönelttim; " Kızılcahamam köyleri en fazla olan ilçe, bu kadar köye hizmeti nasıl ulaştıracaksınız?.. 
El cevap: Biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ancak esasen su, kanalizasyon, yol vs işleri Büyükşehir belediyesi yapacak bakalım durum nasıl olacak ?. 
Soru: Büyükşehir belediyesinde belediye meclisi üyeleri bakımından çoğunluk AK Parti'de, nasıl bir tutum izleyeceksiniz?.
CEVAP: Ben huzur ve sükunetten - sulhtan yanayım, orta yol bulunmalı, kavga ile bir yere varılmaz. 
Soru: Biliyorsunuz köylerin unvanı mahalle oldu, köy odaları, köy konakları, köy tüzel kişiliğine ait her şey devlete geçti, su paralı oldu, köyüne ev yapmak isteyenlerden para alıyorsunuz, bu uygulamalarla köylü mütezarrır oluyor, bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyim?
CEVAP: Mahalli İdareler Kanunu acilen değiştirilmeli. Bu mevcut sistem zor işler. 
SORU: İleriye yönelik ne gibi projeleriniz var: 

 

CEVAP: Allah'ın izni ile Kızılcahamam'ı yeniden imar ve ihya edeceğiz. Kısa zaman içinde nelerin değiştiğini ve nelerin yapılabileceğini herkes görecek.

 

 

 

 

 

NOT - 1- Kızılcahamam Belediyesi'nden yapılan açıklamada, borcun 129 milyon olmayıp 121 Milyon TL.olduğuna dair açıklama geldi. 

 

 

 

 

 

NOT -2-: Kızılcahamam Belediyesi'nin 129 milyon lira olduğu iddia edilen borcun 10 milyon lirasını Çevre ve Şehircilik Bakanının ödeyeceğini öğrendim.

 

 

 

 

 

NOT -3- Anladığım kadarıyla bir önceki başkan sayın Muhittin Güney borcun miktarına itiraz ediyor. Ben de inanıyorum. Bu kadar olmaması lazım. Kaldı ki, bu borcun büyük bir bölümü sayın Muhittin Güney'den önceki döneme ait olduğu bilinmekte. İleriki günlerde her şey inşaallah berraklaşır. Suhulet ve sükunet içinde birbirimizi karalamadan, fitne ve fesat çıkarmadan mütedeyyin bir şekilde sorunların üstesinden gelmek en doğru yol olacaktır. 

 

 


NOT  Yazımda bir hata bir kusurum olduysa veya rakamlar üzerinde görülen ve sonradan düzelttiğim hatalarımdan dolayı özür dilerim. 

 

 

 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları