BEYPAZARI’NDAN KIZILCAHAMAM’A KAYMAKAM ATAMASI

25-08-2019
Ankara’nın iki önemli ilçesi Beypazarı ve Kızılcahamam. Coğrafi olarak özellikleri ayrı olduğu kadar tabiat özellikleri hatta insani değerleri bile farklıdır. İsterseniz bizim değerlendirmemize bir cümlelik ara verelim.

.
 Esasen bizden daha iyi tahlil edecek olan ve hatta karar verecek tek kişi Beypazarı eski Kaymakamı Kızılcahamam’ın yeni kaymakamı olması hasebiyle sayın Can Aksoy’dur. Evet, sayın Aksoy Beypazarı kaymakamıydı ve Kızılcahamam’a transfer oldu, yani Kızılcahamam Kaymakamlığına atandı.

    Beypazarının fazla özelliği yoktur aslında ama Ankara'nın en meşhur ilçelerinin başında gelir.. Bu ilçemizin neyi ile meşhur olduğunu tahlil edecek olursak tarihi evleri ve merkezden batıya doğru uzanan çarşısıdır. Ha bir de 81 mi yoksa 82 kat mı olduğu söylenen baklavası. Kurusu, havucu, adensuyu  (vs) ile dillendirilebilir Beypazarı . Ancak bizim tespitlerimize göre Beypazarı insanları ve halkının, özellikle de esnafının nezaketi, naifliği ve tivcareti tarih boyunca dünyaya şamil bir şekilde örnek alacak nitelikte yapmış olmasıdır. ile meşhurdur. Nazik, kibar ve naif insanlardır. Misafirlere ve Beypazarı’na gelen turistlere gayet nazik davranıp daha çok alışveriş yapmalarını sağlarlar. Bu arada Beypazarı’nı meşhur kılan unsurların bir başkası da Beypazarı Madensuyudur. Beypazarı Madensuyu fabrikasını işleten, satış ve pazarlamasını yapan firmanın sahibi Niyazi Ercan’ın Beypazarlılar kıymetini iyi bilmeliler zira O, ilçenin reklamını hiçbir şey beklemeden ( bedavadan ) yapıyor.  

  • Kızılcahamam ise havası, içme suyu, oksijeni, şifalı sıcak suları ve kaplıcaları ile şöhrete kavuşmuştur. Ayrıca dağları, ormanları, yaylaları, yani tabiat güzelliği ile üne çıkmış bir ilçedir. Hemen belirtmeliyiz ki, Kızılcahamam esnafı Beypazarı esnafını örnek alarak ticaretini geliştirmeli, insani davranışlarını, esnaf-müşteri ilişkilerini geliştirmelidir.

         Kızılcahamamlılar kendi öz varlıklarına sahip çıkarlar, tarih ve kültürel yönleri, milliyetçilik ve hemşericilik yönü iyidir ama kendi öz varlıkları olan bazı hususlarda yaya kaldıkları görülmektedir. Örneğin, Kızılcahamam’ın çoban kavurması dünyaca meşhurken bugün bu kavurma dejenere olmuş ve yapılmamaktadır; ( Bu kavurma kemikli kuzu etinden yapılır ) Mesela Kızılcahamam pirinci gibi bir pirinç ve dolayısıyla bu pirinçten yapılan pilavın hiçbir yerde esâmesi okunmaz ama bu pilav da tarihe kavuşmuştur.

Yine aynı şekilde, Kızılcahamam ev baklavası gibi bir tatlı hiçbir şekilde başka tatlılarla kıyaslanamaz. Mesela 82 kat denilen Beypazarı baklavasından daha kalitelidir. (Beypazarı baklavası 82 kat olmuş, 100 kat olmuş hiç önemli değil çünkü damak tadı itibarı ile kıvamını kaybetmiş veya bizim bilmediğimiz eski Beypazarı baklavası özelliğini zayetmiştir.)

    Tabii bütün bu olup bitenler bir plan-program çerçevesinde yapılması lazım. Bunun için de başta ilçe kaymakamı ve belediye başkanı olmak üzere ilçenin ileri gelenleri bu konular üzerinde hassasiyet göstermeleri gerekir. 

                  Son yıllarda meşhur Kızılcahamam bazlamasının üretim ve satışında ciddi manada merhale kaydedilmiştir. Bu bazlama ve unlu mağmülleri 5-10 sene önce ilçede bir şirket kurarak hayata geçiren ilçenin ileri gelenleri ve şirket mensuplarına minnet duygularımı sunuyorum.

  • Kızılcahamam çok kaymakamlar gördü. Bu ilçede görev yapan kaymakamların büyük bir çoğunluğu ya daha önemli bir ilçeye gitti, ya vali yardımcısı oldu veyahut vali oldu. Bu bilginin ışığı altında yaptığım araştırma önemli veriler ortaya koymuştur. Bu bağlamda, Kızılcahamam’ın son ilçe kaymakamı sayın Mehmet Yıldız müstesna ir insandı. Her şeyden önce naif ve de aynı zamanda entelektüel bir yapıya sahipti. Yaptığı hizmetler, insani ilişkiler, devlet adamlılığının yanında dost, arkadaş ve sade bir vatandaş olarak da tek kelime ile saygı değerdi aynen kendisinden önceki birçok Kızılcahamam kaymakamı gibi. Sayın Mehmet Yıldız Ankara’nın bir merkez ilçesi olan Pursaklar’a atandı. İsabetli bir atama oldu. İnşaallah oradan valilik makamına atanır.Bu manada başarı dileklerimi sunuyorum.
  • Türkiye’nin en şirin ve birçok özellik ve güzellikleri ile öne çıkan Kızılcahamam’a yeni bir kaymakam, Beypazarı Kaymakamı sayın Can Aksoy atandı. Beypazarı’nda görev yaptığı süre zarfında uzaktan uzağa da olsa takip ettiğim sayın Can Aksoy’un da gelip giden diğer Kızılcahamam Kaymakamları gibi yine halkla ilişkilerinde, sosyal ve siyasi ayrım yapmadan Hakk için halka hizmeti görev sayacağına inanıyor ve kendisine güveniyorum.  Bu arada, Beypazarı esnafının özelliklerini Kızılcahamam esnafına nakşetmesi durumunda sevincimiz daha da artır. Kaymakam bir ilçede hem devletin, hem de hükümetin temsilcisidir. Ancak mühim olan öncelikle millet unsurunu baştacı yapmak her devlet adamının, her bürokratın asli görevi olmalıdır. Sayın kaymakam Can AKSOY ile ilgili olarak ( Kızılcahamam’a atanmasından sonra Beypazarı ilçemizin ileri gelenleri, siyaset adamları, halk kitleleri nezdinde kısa bir istihbaratım oldu. Çok özverili ve mazbut izlenimler edindim ki bu nedenle de son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim.

 Kendisine her bakımdan güveniyor ve geçmişinin iyiliklerini, güzelliklerini Kızılcahamam’a ve ilçe halkına yansıtmasını temenni ediyorum. Birçok özellik ve güzelliği olan Kızılcahamam’a yenilikler getirmesini, orijinalite kazandırması temennisi ile başarı dileklerimi sunuyorum.  

     MEHMET AKYOL

0530 464 63 77

e-posta: [email protected]

e-pıosta: [email protected]

HABER SİTELERİ: 1- ankarameclisihaberleri.com / Hakkımızda 2- www.baskentlilerhaber.com                       3- turkiyeanadoluhaber.com   

 

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları