BİLGİ AZ CEZA AĞIR

18-06-2013
Tehlikeli iş yeri sınıfına giren berber ve kasaplara doktor zorunluluğunun getirilmesi, esnafı tedirgin etti. İşyeri sahipleri, “Bilgilendirme az, cezalar ağır” dedi.

.

‘Riskli mesleklere doktor şartı’ berber ve kasap esnafını tedirgin etti

Türkiye’de tehlikeli iş yeri sınıfına giren berber, kuaför, kasap gibi işletmeler için 1 Temmuz’dan itibaren iş yeri güvenliği ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğunun başlaması, Ankara esnafını kara kara düşündürüyor.
Konu hakkında bilgilendirmenin az olduğunu belirten berber ve kasap esnafı, “Konuyla ilgili en ufak bir bilgi meslek odalarından ya da belediyeler aracılığıyla bize ulaşmadı. Yüksek para cezalarından bahsediliyor. Umarım kanun biraz daha bize zaman tanır” ifadelerini kullandı.

KULAKTAN DOLMA DUYUYORUZ

Maltepe’de sekiz yıldır berberlik yapan Bülent Aktaş, kanunla ilgili yeterli bilgi sahibi olmadıklarını belirterek şunları söyledi:
“Yeni çıkan kanunu kulaktan dolma bilgilerle duyuyoruz. Bir esnaf arkadaşım, ‘Yanında 20 işçi çalıştırmayanlar için doktor bulundurma zorunluluğu yok’ diyor. Ancak ben, bölgeye bakan bir iş güvenliği uzmanı, bir iş yeri hekimi uzmanıyla görüşmem gerektiğini duydum. Bu konu hakkında dernek ve meslek odalarının bizi bilgilendirmesi lazım.

BİZİ ZOR DURUMDA BIRAKIR

20 yıllık meslek hayatım boyunca hiç hata yapmadım. Mesleğimizde işin esprili bir anlatımıyla, ‘Her berberin bir dudak, bir kulak hakkı vardır’ derler. Olur da bir hata yapılırsa, bunun çözümü en yakındaki eczane ile çözülecek kadar basittir. Çıraklıktan bugünlere geldiğimizi için kendimizi çok iyi geliştiriyoruz. Bu yüzden ben bu kanunun gereksiz olduğunu ve bizi zor durumda bırakacağını düşünüyorum. Zar zor geçimini sağlayan esnafa bir darbede burdan vurulursa halimiz hiç iyi olmaz.”

5 BİN 390 TL CEZASI VAR

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüm işletmelerin her ay için 5 bin 390 lira para cezası ile karşı karşıya kalacaklarını belirten kasaplar da bilgi eksikliğinden dert yanıyor. Yetkili birimlerin en azından bir bilgi kartı ile kendilerini uyarmasının daha uygun olacağını dile getiren esnaf, “Hiç yoktan yere onlarca iş yeri ceza yiyecek” dedi.

YASA NE DİYOR?

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan tüm işletmeler 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren bir iş güvenliği uzmanı, bir iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli ile anlaşmak zorunda. Hangi tehlike sınıfına dahil olursa olsun bütün iş yerleri çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldırmak, acil durum eylem planı yapmak ve iş yeri için risk değerlendirme raporunu yapmak ya da yaptırmakla mükellef kılınıyor.

Etiketler : BİLGİ - AZ - CEZA - AĞIR -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları