ÇORUM’A, ÇORUMLU’YA…!!!
.
 
ÇORUM’A, ÇORUMLU’YA…!!!

 


 

 

     Başkentten, Ankara Meclis Gazetesi’nde Bulunan Köşemden Sesleneceğim.! Önce, ata yurdumuz Çorum’a, hemşerilerimiz Çorumlu’ya, daha sonra bu gün hemşeri kitlesini oluşturduğumuz Ankara genel ve yerel yönetimlerine hitaben yazacağım.!

     Hititlere Ülke, Asurlulara Ticaret Merkezi olmuş, Danişmentliler ve Selçuklular tarafından büyük izler bırakılmış, Dulkadirli Devleti’nin Başşehri  tarih, kültür coğrafyası Çorum topraklarına sesleneceğim.! Tarihçesine yer verecek, sosyal, ekonomik, kültürel konularını ele alacağım.!

     Devletin dev bütçelerine hükmeden Valilik, Kaymakamlık, Belediye, Ticaret, Sanayi, Ziraat Odaları” kurum ve kuruluşların başında oturmuş zâti muhteremlere sorular soracak ve görev yıllarınızda Allan için Çorum ve Çorumlu’ya ne yaptınız diyeceğim.!

     Aldığımız cevabı tarih penceresinden yani, “olaylar kaynaklardan ve netice itibarı ile değerlendirilir” olgusu ile değerlendirerek  cik, cak, mış, muş gibi demagojiksöylemlere itibar etmeyeceğim.! Kurumlardan, bilgi edinme yasasına bina en bilgi isteyecek, bilgi vermek istemeyen ya da yanıltıcı bilgiler veren kurum ve kuruluşları burada teşhir ederek, muhataplarını Çorum tarihinin ak sayfaları arasında hapis olmalarını sağlamaya çalışacağım.!

     Edindiğim bilgileri.!

     Yarım asından fazla bir süredir yurt yaptığı Başkent’i Baba, Çorumu da Ata (dede) yurdu kabul etmiş ve bu kentte Ankaralıdan sonra en fazla nüfus yoğunluğuna ulaşarak memleket hasretini sinelerinde hissetmiş Başkent ve gurbetçi Çorumlulara anlatacak, konularla ilgili onların duygu ve düşüncelerini paylaşacağım.!

     Onlar adına Valiliğe soracak.!

    Kuruluşundan yaklaşık bin yıl geçmesine karşın, bu tarih ve kültür şehrinin henüz tarihi yazılmadığı, halk kültürü üzerine kapsamlı bir kaynak çalışması yapılmadığı, Çorum yöresinde bulunan bir birinden güzel tarihi ve inanç yerleri, coğrafi bölgeleri, mimari yapıları, bitki, tarım ürünlerinin envanteri çıkarılmadığı ve bunların broşür, dergi, kitap gibi iletişim organları ile halk günlüğüne sunulup, Çorum yöresinin yeteri kadar tanıtılmadığını söyleyeceğim.!  

     Kültür ve Turizm Müdürüne soracak.!

     Dünya da eşi benzeri az bulunan Boğazkale ve Alacahüyük Hitit Uygarlık kalıntıları, Ortaköy İlçesi İncesu Kanyonu ve Şapinuva kalıntıları, Evci yer altı şehri gibi onlarca kalıntının durumu hakkında bilgi edinecek, bu tarih hazinelerinin tanınması ve tanıtılması hakkında yeterli bir çalışma yapılıp, yapılmadığı sorusunu soracağım.! Tanıtımı yapıldı, yapılıyor gibi kısık cevaplarını kabul etmeyecek, yerli ve yabancı ziyaretçilerin buralara neden çekilemediği konusunu irdeleyeceğim.!

    Belediye Başkanlarına sorularım olacak.!

Belediye makam koltuklarını saltanat koltuğuna dönüştürmeleri, üç, beş çocuk parkı yapma, kaldırım kırma ve yenileme, toprak yollara asfalt atma, kafaları estiği her an bir bahane ile pahalı sanatçılar çağırarak konser düzenleme, her işlerinde havai fişek gösterilerinde bulunma, yakınlarını ihya etme gibi işler haricinde Çorum, diğer bir ifadeyle yöresi için ne yaptıklarını öğrenmeye, öğrendiklerimi sizinle paylaşmaya çalışacağım.!

    Ortak Noktamız Çorum.!

    Düsturu ile yazacağım yazılarda Çorum’un gelişimi, Çorumlu’nun tarihi, sosyal, ekonomik, kültürel refahı için çalışmalarda bulunmuş yöneticiler takdir ve tebrik, görev yıllarını boşa geçirerek, milletlin öz malı olan devlet bütçesini keyfi işlerine heba etmiş yöneticiler Ankara Meclisi Gazetesi’nde yani, burada teşhir edip, Çorum tarihinin ak sayfalarında hapis olmaları konusu sizlerle sunacağım.!

     Çorum’u ve Çorumlu’yu derinden etkileyen olayları ve yöneticileri bize yazın.!

    Saygılarımla.

 Başkent Çorumlular Platformu Başkanı

İSMAİL UÇAKÇI

letişim: E-mail: [email protected]

     Tel: 05379416709

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları