Cumhuriyet Kulesi'nin mimarı: 'Kuleyi yıkmayın'

21-05-2014
Yıkılması gündemde olan Cumhuriyet Kulesi'nin Mimarı Ragıp Buluç, "Ankara'ya değer katacak kule yıkılmasın" dedi.

.

İmara aykırılık ve "mania hattı" gerekçeleriyle yapımı durdurulan Keçiören'deki Cumhuriyet Kulesi'nin mania sorunu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı'nın hazırladığı yeni Mania Planı'yla ortadan kalktı. İmar planı nedeniyle yıkılma tehlike tehlikesi devam eden Cumhuriyet Kulesi'nin Ankara'nın sembol yapılarından biri haline gelebileceğini söyleyen kulenin mimarı Ragıp Buluç, "Kulenin yıkılmasını hiç istemiyorum. Yüzde 90'ı tamamlanan kuleyi yıkmasınlar" dedi.

"BAŞKENT GÖRÜRÜZ"
Başkent'in en önemli yapılarından biri olan Atakule'nin de mimarı olan Buluç, "Çankaya'dan Keçiören'e baktığımız zaman bambaşka bir Ankara görürüz ama Keçiören'den Ankara'ya baktığımızda bir Başkent görürüz. Işıl ışıl bir Ankara görürüz. Ben kuleyi tasarlarken şehrin iki yakasında birbirlerini tamamlayacak iki kule olsun istedim ve Ankara bu kulelerle anılsın istedim. Cumhuriyet Kulesi sadece Keçiören'e değil Ankara'ya çok değer katacak" diye konuştu.

Burası aslında büyük bir kompleks
Cumhuriyet Kulesi'nin yapılacak ufak bir imar değişikliğiyle kurtarılabileceğinin altını çizen Ragıp Buluç, şunları söyledi: "Kulenin yüzde 90'ı tamamlandı. Ufak tefek işlerinin tamamlanması halinde kule kapılarını açmaya hazır durumda. Burası sadece bir kule de değil. Üstünde restoranların, kafelerin, düğün salonlarının ve seyir teraslarının olduğu büyük bir kompleks. Cumhuriyet Kulesi'nin temelini de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan attı. Başbakan'ın temelini attığı bu yapıyı yıkmayalım."

 

Kaynak: Sabah Ankara

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları