DİLİMİZİN KORUNMASI İÇİN MİLLİ SEFERBERLİK

16-08-2017
Sayın Başbakan, böyle konularla ilgilenmeniz daha şık ve zarif oluyor * Sayın Başbakan bir Anadolu çocuğu. Ruhunda ve özünde elbette Anadolu’nun hasleti vardır.

.
Ancak bazı zamanlar öylesine ucuz espriler yapıyor ki hiç ona yakışmıyor. Anadolu insanı olarak biz ondan daha ciddi, milli ve manevi konulara eğilmesini ve özü ile sözünün münasip bir hal ile hemhal olmasını bekliyorduk ki, dilimizin dejenere olması ile ilgili bir açıklama yaptı. Pek tabii ki bu konuşmayı yapmasına vesile olan Yunus Emre Enstitüsü ‘ nün hazırladığı bir organizasyon ve bu vesile ile sayın Başbakanın konuşmasını hazırlayan Başbakanlık görevlisi öncelikle teşekkürü hak ediyor.  
 
BAŞBAKAN Binali Yıldırım, ‘Türkçe’yi tahrip eden’ sosyal medya diline karşı milli seferberlik ruhuyla hareket edilmesini istedi ve  “Türkçeden ziyade uydurukçu kelime ve cümleler kullanarak dilimizin  çürümesine yol açacak duruma artık ‘dur’ deme zamanı gelmiştir” dedi. Yıldırım, Yunus Emre Enstitüsü’nce düzenlenen Türkçe Yaz Okulu Programı kapanışında özetle şunları söyledi:
 
Sosyal medya diline karşı milli seferberlik
 “Türkiye ne zaman yeni bir arayışa girse bazı çevreler irtica fobisiyle hortlatılmış eksen kayması gibi tartışmaları devreye sokmuşlardır. Ama biz bu bel altı vuruşlara asla itibar etmedik. Biz doğuya bakınca sorun ve bataklık, batıya bakınca refah ve uygarlık olarak gören bir anlayışa teslim olmadık. Çünkü Selçuklu’nun, Osmanlı’nın bakiyesi üzerine kurulan Cumhuriyetimiz ne doğuyu ne de batıyı ihmal etme lüksüne sahip değildir. Türkiye, Selçuklu sembolü olan çift başlı kartal gibi bir yüzü doğuya, diğer yüzü batıya dönük yola devam edecektir. 
 
KUŞDİLİNİ ANDIRIYOR
Kültür emperyalizmine karşı en güçlü savunma anadilimizi korumaktan geçiyor. Son dönemde sosyal medya aracılığıyla genç kuşaklar arasında giderek yaygınlaşan ve dilimizi tahrip anlamına gelen uygulamalar konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Ne yazık ki sosyal medya dili gençlerimiz arasında geçerli bir yazı diline, iletişim diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, aralara serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler giderek sıradan hale geliyor. Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden Türkçeden ziyade nevzuhur bir kuşdilini andıran bu çürümeye artık ‘dur’ deme zamanı gelmiştir. Milli bir seferberlik ruhuyla çalışarak gençlerimize sözün, dilin, her bir asırlık tecrübelerin taşıyıcısı olan kelimelerin, kavramların, ifadelerin değerini en iyi şekilde anlatmalıyız.”
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları