GAZİ ÜNİVERSİTESİ'NDE RENKLİ REKTÖRLÜK SEÇİMİ

04-07-2016
12 Temmuzda yapilacak rektorluk seciminde aday bolluğu yaşanıyor.Adaylarin yaklasik yarisi eski rektorluk yonetimininden aday.Bunun yanisira MHP tandasli, ve AKP' ye yakin yeni adaylarda var.

.
   TEK KADIN ADAY
 
      Gazi Üniversitesi Hastanesi'nin ilk kadın başhekimi olan Prof. Dr. Kadriye Altok, Temmuz ayında yapılacak rektörlük seçimlerinde 19 erkek adaya karşı tek kadın aday olarak yarışacak. Adaylık süreci hakkında bilgi veren Prof. Dr. Kadriye Altok, , “Profesör ünvanı olan her öğretim üyesi rektör adayı olabiliyorken önümüzdeki süreçte Gazi Üniversitesi'nde yapılacak olan rektörlük seçimlerinde 20 adaydan sadece biri kadın öğretim üyesidir. Türkiye'deki üniversitelerde kadın öğretim üyesi oranı yüzde 44 ‘tür ve Gazi Üniversitesi'nde toplam akademik personelin yüzde 50’ sini kadınlar oluşturmaktadır. Öte yandan devlet üniversitelerinin yüzde 95’i erkek rektörler tarafından yönetilmektedir'' ifadelerini kullandı.
 
SECIMLERDEKI EN GENC ADAY
 
Prof.Dr. Guclu Yavuzcan ise sol oylara talip ,CHP'ye yakin "merkezci" olusumun gozde adaylarindan genc ve basarili bir aday.
 
KIMLER VAR 
 
Prof. Dr. Kadriye Altok, Prof. Dr. A. Duran Türkoğlu, Prof. Dr.Adnan Abacı, Prof. Dr. Bülent Aytaç, Prof. Dr. Derviş Yılmaz, Prof. Dr. Dursun Taşçı, Prof. Dr. Emin Ersoy, Prof. Dr. Güçlü Yavuzcan, Prof. Dr. Hikmet Kavruk, Prof. Dr. İbrahim Uslan, Prof. Dr. Kemal Görmez, Prof. Dr. M. Necat Coşkun, Prof. Dr. Mahmut Özbay, Prof. Dr. Mehmet Türker, Prof. Dr. Mehmet Zeki Taner, Prof. Dr. Mithat Üner, Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, Prof. Dr. Musa Bali, Prof. Dr. Mustafa Safran ve Prof. Dr. Sacit Turanlı.
 
ONE CIKAN ADAYLAR
 
Secim maratonuna gec baslamasina ragmen basarili bir performans gosteren Emin Ersoy ve sirasiyla Sacit Turanli ve Dervis Yilmaz one cikan isimler olarak ilk 6'ya girecek adaylarin arasinda kesin gozuyle bakilanlar arasinda.
 
Gazi universitesi rektoru Suleyman Buyukberber secimlere katilmayacak.Buyukberber tum fakulte dekanliklarina bir yazi gondererek secimlerin adil olmasi icin adaylarin bu surecte tum taleplerinin yerine getirilmesi talimatinda bulundu.
                         ( Haber Tahir Çalgüner )
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları