HANGİ PARTİDEN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?..

25-04-2018
* İnanın bazı akıllı geçinen siyasiler ve basın yayın kuruluşlarının temsilcileri siyasetten anlamıyorlar. Bazı kafalar var ki, hala daha Abdullah Gül'ün aday olabileceğini söyleyip yazıyorlar.

.
* Ne kadar ahmakça bir tez... Kaç sefer yazdım, haydi bir kez daha hatırlatayım: Kesinlikle AK Parti'nin dışında sayın Abdullah Gül hiçbir şekilde siyaset yapmaz-yapamaz ve de aday olamaz. Kıldı ki çok çok iyi bir insan olmasına rağmen O, eşi hanımefendinin etkisi ile hareket eder... 
* CUMHURBAŞKANI ADAYLARI NASIL BELİRLENECEK, KİMLER ADAY OLACAK ?...
Öncelikle şunu söylemek lazım. İYİ Parti ile ilgili " Seçime katılabilir " açıklamasını Yüksek Seçim Kurulu yapmış olsa yani geciktirmek suretiyle tereddüt yapmasaydı CHP'den milletvekili transferi yapılmayacaktı.
* - Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti ve MHP'nin adayı. 
* - Karşı taraf yani CHP, İYİ Parti,Saadet Parti, DP, Vatan Partisi kendi adaylarını çıkaracaklar.
*- PEKİ HEPSİ BİR ADAY ÜZERİNDE ANLAŞIRLAR MI ?..
- Anlaşmazlar çünkü o zaman hesap tutmaz. R.Tayyip Erdoğan'ın birinci turda kazanmaması için hepsi de ayrı ayrı adaylarını gösterirler.
a- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu asla aday olmazı, muhtemelen İlhan Kesici'yi aday gösterecek;
b- İYİ Parti 'nin adayı Meral Akşener olacak.. CHP'den gelen milletvekilleri ile birlikte grubu kurduğu için 100 bin imzaya gerek kalmadan aday olur. 
c- HDP Kesinlikle adayını çıkaracak 
ç- Saadet Partisi Yüz bin imzadan fazla toplayacak kapasitede, ancak adayı kesin belli değil ama mutlaka kendi içlerinden bir aday çıkaracaklar bu isim sayın Karamollaoğlu olmaya bilir. Abdullah Gül ile görüşecekler ancak sayın Gül aday olmaz. 
d- Vatan Partisi de 100 bin imzayı toplayabilir ve bir aday çıkarır.
e- Demokrat Parti 'nin 100 bin imza toplaması biraz zor gibi ancak çalışmaya başladılar. 
f- Adalet Parti, Doğru Yol Partisi ve Anavatan Partisi Adalet Partisi Genel Başkanını aday çıkaracaklar; ancak 100 bin imzayı toplayabilirler mi ?.. Çok zor. Ancak karşı cephenin güçlenmesini sağlarlar o kadar. 
NEDEN İLLA DA KENDİ ADAYLARINI ÇIKARACAKLAR?... 
* Çünkü birinci turda herkes kendi partisinin adayına oy verecek. ( Yalnız MHP aday göstermeyecek zira o AK Parti'nin kanatları altında girecek seçimlere )
* Birinci turda herkes kendi adayına oy vereceği için R.Tayyip Erdoğan'ın birinci turda kazanması engellenmiş olacak.
* O zaman ister istemez 2.tura kalınacak. . Bir hafta sonra yeniden cumhurbaşkanı adayları oylanacak.
* İşte o zaman dananın kuyruğu kopacak. Çünkü birinci turda CHP'nin adayı çok oy alırsa İYİ Parti ve diğer muhalefetteki HAYIR cephesi CHP adayını destekleyecek, Akşener çok oy alırsa CHP'de dahil tüm HAYIR cephesini oluşturan partiler Akşener'i destekleyecekler. 
ŞIK BİR FİKİR YÜRÜTME OLMAZ AMA...
* CHP'nin adayı sayın İlhan Kesici'nin sayın Akşener'den daha az oy alacağını tahmin ediyorum, çünkü birçok CHP'li ile görüştüm Akşener'i destekleyeceklerini söylediler. 
* Bu durumda Akşener ile R.Tayyip Erdoğan kapışacak. 
Bu durumda, R.Tayyip Erdoğan'ın oyları (muhtemelen ) MHP'de dahil % 50 civarında olabilir.
* Peki HAYIR Cephesinin oy dağılımı nasıl olabilir ( muhtemelen ) CHP % 24 veya 25 , İYİ Parti % !5 , HADEP % 10 , SP % 3 ,DP ve diğerleri % 1... 
* Daha ileriye gitmek istemiyorum, çünkü kızan çok oluyor. Biraz daha zaman geçsin, ben de araştırmalarıma devam edeyim o zaman tekrar yaparız değerlendirmemizi.
Saygı ve sevgilerimle
MEHMET AKYOL
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları