Haymanalıları kültürel manada bilgilendirildi

14-05-2015
8 Şubat 2015 tarihinde bakanlar kurulu kararıyla milli park kapsamına alınan Haymana’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü çalışma ekibi start aldı.

.
        Haymana Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan bilgilendirme toplantısına; Haymana İlçesine bağlı 77 mahalle muhtarıyla, Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, Haymana İlçe Garnizon Komutanı Ömer SEYHAN, Haymana Belediye Başkan Yardımcılar, Belediye Meclis Üyeleri, Haymana Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personeli katıldılar. Milli Parklar çalışma ekibi adına söz alan Şube müdürü Selim ERDOĞAN, muhtarları Sakarya Meydan Muharebesi ve Tarihi Milli Park Projesi hakkında bilgilendirdi. Çalışma ekibinin hazırladığı belgesel ve sinevizyon gösterisi ilgiyle izlendi.
   Toplantıda bir konuşma yapan Haymana Kaymakamı Turan ERDOĞAN, ‘’ Tarihi Milli Park Projesi termal turizm merkezi haymana için büyük bir şanstır. Çanakkale’nin tüm dünyaya mal olmuş Milli Parkı ve Şehitliklerine her yıl yapılan ziyaretler, Çanakkale’nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına büyük katkı sunmaktadır. Türkiye’nin ilk Parçalı Milli Park olma özelliği taşıyan ‘’Sakarya Meydan Muharebesi ve Tarihi Milli Park’ı tamamlandığında, Haymananın tarihi turizmine ivme kazandıracaktır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün bu çalışma ekibi uzun süredir gecelerini gündüzlerine katarak, başarılı bir çalışma yapmışlardır huzurlarınızda kendilerine teşekkür ederim.’’dedi.
   Toplantıda söz alan  Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT, ‘’Milli Mücadele’nin kaderini değiştiren ve bütün dünyada yeni bir devletin kurulduğunu ilan eden Sakarya Meydan Muharebesi, Haymana İlçesi’nin  bulunduğu topraklarda gerçekleşti. ‘Sakarya Meydan Muharebesi  Tarihi Milli Parkı Projesi, Bakanlar Kurulunda kabul edilerek,  08.02.2015 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Milli mücadelede bu topraklarda 10.000 e yakın şehidin 5713 ü Haymana’da canlarını feda etti.’ Ecdadımıza olan vefa borcumuzun yerine getirilmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu vatan uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizi minnet , saygı ve şükranla anıyorum. Turizm bacasız sanayidir. Dünyanın en önemli suyuna sahip olan Haymana’mız termal turızmin merkezidir. Tarım açısından da ilçemiz  ülkemizin en önemli hububat ambarıdır.’’
  Bu arada tekrar söz alan Şube Müdürü Selim ERDOĞAN bazı konulara açıklamalar getirdi.’ Şehit yerlerinin belirlenmesi, toprak altında savaştan kalan malzemelerin tasnifinde, muhtar arkadaşlarımıza büyük görevler düşmektedir. Muhtarlarımız bize sürdüreceğimiz  bu çalışmalarda yardımcı olacaklardır. Biraz önce Sayın Belediye Başkanımız Özdemir TURGUT’un verdiği şehit sayısı ,resmi doğru rakamdır. Ancak bizim yaptığımız araştırmalara göre; bu savaşta 14.500 kayıp bulunmaktadır, 18.500 de yaralı vardır. Yunanlıların ölü sayısı da 23.000dir. Bu arada sayın  muhtarlarımızdan bir ricamız var. Haymana arkeolojik kalıntıların çok olduğu bir bölge, bu bölgede defineciler her tarafı tahrip ediyorlar. Şehitlerimize ait mezarlara zarar veriyorlar, lütfen defineci gördüğünüzde , jandarmaya haber verin’’dedi. Daha sonra bir  konuşma yapan Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Şahin ÇILGIN özetle şunları söyledi; ’’1 yıldır faaliyetimiz var.Bugüne kadar  45 şehitliğin taranmasında, 1000 şehit tespit ettik.  Karasüleymanlı, Ataköy, Gedikli civarlarında 85 yaş üstü ve hafızası güçlü insanlarımızı tespite çalıştık. Onların hafızalarında, bu savaşı görmüş insanların anlattıkları bilgilere ulaşmaya çalıştık. Bazı bilgiler bulgular tespit ettik. Siz saygı değer muhtarlarımız bundan sonraki çalışmalarımızda bizlere rehberlik edeceksiniz, buna inanıyorum’dedi. Daha sonra söz alan  Haymana İlçe Garnizon komutanı Ömer SEYHAN ‘’ Şehit sayılarımızın belirlenmesinde Genel Kurmay Başkanlığımız nezdinde başvuruda bulunduk, Sakarya Meydan Savaşında bu bölgede şehit olanların isimlerini bize gönderdiler. Yaptığımız incelemelerde, en çok  ağırlık Giresun Bölgesi olmakla beraber, ülkemizin her ilçesinde şehit bulunmaktadır. Bu çalışma ekibine Haymana saha taramalarında  güvenlik kuvvetleri olarak yanlarında olacağız’ dedi. Daha sonra Eskikışla muhtarı İsmail ÇİÇEK, Gültepe muhtarı Ramazan IŞIKLI, Karapınar muhtarı Celal  Başaran, Evliyafakı Muhtarı Kemal KARADUMAN , emekli öğretmen Fikret YALÇINKAYA konu hakkında görüşlerini dile getirdiler.Çalışma ekibi toplantı sonrası Karabayır, Yılaneseri , tepelerinde incelemelerde bulundular, Kesikkavak mahallesinde savaşın geçtiği alanda incelemeler yaptılar. Bugün (13.05.2015) itibarıyle saha gezilerini sürdürecek olan ekibe; Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa ELDEMİR, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Ahmet ÖZYANIK ile Haymana Belediye Başkanı Özdemir TURGUT eşlik edeceklerdir. Heyetin Ahırlıkuyu Mahallesinde müze kurulması düşünülen sahayı gezecekleri öğrenildi. Çalışma grubunun çalışma planı genel hatlarıyla şu şekilde düşünülmektedir; şehit mezarlarının tespiti, savaş mevzilerinin tespit edilmesi, anıların derlenmesi ,anıt ve müze hazırlığının yapılması ve gerekli materyallerin toplanması, anıt ve şehitlik yerinin tespit edilmiştir.
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları