Pursaklar Belediyesi 5. Şehircilik Konferansını yaptı

13-11-2013
Türkiye’de ilk defa Pursaklar Belediyesi tarafından düzenlenen Şehircilik Konferans ve Çalıştayları’nın 5’incisi yapıldı. Konferansa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel katıldı.

.

Pursaklar Belediyesi tarafından Saray Kültür Merkezi’nde bu yıl 5’incisi düzenlenen Şehircilik Konferans ve Çalıştayı’na AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Hacettepe Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Tufan Gündüz, SDE Demokratikleşme Koordinatörü Dr. Murat Yılmaz, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

“Mimarinin İdeolojisi, İdeolojinin Mimarisi” konulu konferansta konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, “Şehirlerimizde mühendislikten mimarlığa geçiş zamanıdır. Şehirlerimizin bir ruhu ve karakteri olsun diyorsak bugün bu çalıştayın önemini daha iyi anlarız. Huzurlu, güvenli, rızkı bol şehirler modellemesi ortaya koymalıyız.”dedi.

“Şehirlerimizde mühendislikten mimarlığa geçiş zamanıdır.”

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin’e teşekkür eden Menderes Türel, belediyeciliğin kısa tarihsel sürecinden bahsederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyecilik bizim işimizdir. Huzurlu, güvenli, rızkı bol şehirler modellemesi ortaya koymalıyız. Eğer huzurlu şehir bulursak vizyon belediyeciliğini gerçekleştirmiş oluruz. AK Parti ekonomik kalkınma ile manevi kalkınmayı birlikte yürütüyor. Batı ekonomisinin önemli bir bölümü çöküntüye uğramıştır. Çünkü ekonomilerinin manevi taçlandırması yoktur. Yıllarca ülkemizde şehirlerimiz imar yanlışlığı içerisinde gelişti. Bundan arınmak zorundayız. Şehirlerimizde mühendislikten mimarlığa geçiş zamanıdır. Mimarinin ideolojisi ideolojinin mimarisi çok önemlidir. Kentsel dönüşümü bir mahalle oluşumunun temeli olarak göreceğiz. Şehirlerimizin bir ruhu ve karakteri olsun diyorsak bugün bu çalıştayın önemini daha iyi anlarız.”

“Değerleri kaybolan şehirler bizi üzer”

Konuşmasına Muharrem ayının önemini anlatarak başlayan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Pursaklar’a iki önemli mühür vurduklarını söyledi. “Pursaklar’ı ilçe yaparak beton yığınlarından kurtardık” diyen Başkan Çetin, “Heyecan ve tutarlılığımız var. Benimle bu dünyamı paylaşan arkadaşlarımla hizmete talip oldum. Değerleri kaybolan bir şehir bizi üzüyordu. Şehirler meydanlarıyla anılır. Çevredeki su kaynakları ve tarım toprakları hem de tarım topraklarının en kıymetli alanları binalaşıyor. Çalışıyoruz. Sürekli hareket halindeyiz. Hareketsizliği günah sayıyoruz. İlçemizi yeniden imar ediyoruz. Konferansımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”diye konuştu.

Konferansın sonunda Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’e ebru sanatı ile yapılmış tablo hediye etti.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları