Sağlık sigortasına yeni düzenleme geliyor

13-11-2013
Hükümet, Genel Sağlık Sigortası’nı daraltmaya hazırlanıyor. Böylece Tamamlayıcı Sigorta’nın yaygınlaşması planlanıyor.

.

Hükümet tüp bebekten diş tedavisine kadar tüm tedavi ve ilaç giderlerini karşılayan genel sağlık sisteminin kapsamını daraltıyor. Böylece, Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) üzerindeki yüklerin hafifletilmesi planlanıyor. Bunun için de yıllardır konuşulan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’yla ilgili adımlar atılırken, Ray Sigorta Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu, sağlık sistemine Fransa’da uygulanan sistemin benzerinin getirileceğini söyledi.

30 TL’NİN ÜZERİNİ VATANDAŞ VERİYOR

Şu anda SGK anlaşmalı özel hastanelerde, devlet tedavi ve tahlil giderleri için hastaneye 30 TL ödüyor. Üzerini vatandaş tamamlıyor (ya nakit ödüyor ya da özel sağlık sigortası varsa onu kullanıyor). Şişmanoğlu, “Ancak, devlet özel hastane, devlet hastanesi farkı kalmasın diye bir yol planı var. Yani, devlet artık her harcamaya teminat vermeyecek. Burada Tamamlayıcı Sağlık Sigortası devreye girecek” ifadelerini kullandı.

ORTALAMA 250-300 TL PRİM ÖDENİR

ŞU anda ağırlıklı olarak çalışanların ve yaşı 50’ye yaklaşanların sağlık sigortası yaptırdığını hatırlatan Şişmanoğlu, “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile gençler de sigorta yaptırabilecek. Şu anda yatarak tedavilerin ortalama yıllık primi 250-300 TL. Bunda da yatarak tedavide poliçe fiyatları bu seviyede olur. Ancak, ayakta da istendiğinde ortalama 500-600 TL olur. Böylece, sağlık sigortası fiyatları da zamanla düşmüş olacak” diye konuştu.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları