Türk Dünyası Ankara'nın Kazan İlçesinde Buluştu

14-09-2015
BAŞKON İLE KAZAN BELEDİYESİ'nin düzenlediği, Ankara'da Kurulan "Türk Dünyası Kültür ve Sanat Platformu"nun katkıları ile yapın toplantı büyük ilgi gördü.

.

 "Türk Dünyası Kültür ve Sanat Buluşması" Ankara’nın Kazan ilçesinde gerçekleştirildi. Başta Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek,  CHP Ankara Milletvekili  Bülent Kuşoğlu, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk,  BAŞKON İlim ve Kültür Araştırmalar Başkanı-Ankara E.Milletvekili Prof.Dr.Eyup Sanay, Ankara İl Özel İdaresi E. Genel Sekreteri, BAŞKON Yatırım Hizmetlri Koordinasyon Kurulu Başkanı (Ankara Milletvekili Aday Adayı )  Adem Ceylan ve diğer BAŞKON'un üst düzey yöneticileri, Türk dünyasından gelen Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Akademisyenler ve çok sayıda Kültür - Sanat severler buluşmayı onurlandırdılar.       Moderatörlüğünü ve tüm yönetimini TRT E . Spikerlerinden Diksiyon Eğitmeni Cahit MAAÇ'ın yaptığı toplantının açış konuşmasını Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Akyol ile Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk yaptı.   Buluşmanın açılışı Kuran'ı Kerim'den ayetler okunarak açılışı yapıldı. Daha sonra Şehitlerimizin ruhuna bir dakikalık saygı duruşu, Fatiha suresi ve ardından da İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmalarını BAŞKON Başkanı Mehmet Akyol ve Kazan Belediye Başkanı Lukman Ertürk yaptı. Her iki konuşmacı kendi kurumlarını  sinevizyon gösterisiyle ekrana taşıdılar ve çalışmalarından kesitler aktardılar. Protokol konuşmaları bölümünde CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise, buluşmanın önemine değindi tüm katılımcıları, kurum ve kuruluşları tebrik ederek, Kazan Belediyesi ile BAŞKON'a teşekkür etti.
     Türk Dünyası Kuruluşlarından Büyük İlgi
    Protokol konuşmalarından sonra Türkiye'de Aktif faaliyet gösteren ve Buluşmaya katılan  Türk dünyası kurum ve Kuruluşları ve temsilcileri; Türk Dünyası Kültür ve Sanat Platformu Kurucusu ve Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, Azerbaycan adına Prof. Dr. Hanım Halilova, Güney Azerbaycan (İran) adına Günsoy Abbas ve Cevat Bezirganli, Maturidi Yesevi Otağı Başkanı Oktay Acar, Suriye Türkmenleri adına Abdülkerim Aga ve Adil Şan, Irak-Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı. Dr. Mustafa Ziya, Dünya İletişimciler Derneği adına İsmail Kara, Kerkük Kültür Derneği adına Mehmet Bayatlı, Nogay Türkleri adına Hakan Benli, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkan yardımcısı Hasan İkizer, Bulgaristan Türkleri adına  Nesrin Sipahi ve Bultürk'ü temsilen İsmail Cingöz, Kosova Türkleri adına Şucaettin Koka, Batı Trakya(Yunanistan) adına Prof. Dr. Özkan Hüseyin, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı Osman Baş ve (SASAM) Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi adına  Mesut Emre Karaköse buluşmaya katılarak birer konuşma yaptılar.
Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'e Türk Dünyası Hizmet Ödülü
Türk dünyası ile ilgili yapmış olduğu çalışmalarından dolayı ve göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı Batı Trakya Türkleri adına Prof. Dr. Özkan Hüseyin tarafından Kazan belediye Başkanı'na "Türk Dünyası Hizmet Ödülü"  takdim edildi.

Türk Dünyası Sergisi, Tanıtım Stantları ve İmza Günü
Kazan Belediyesi Aile Yaşam Merkezi girişinde Türk dünyası yazar ve şairleri bir kitap sergisi ile Doç. Dr. Nurgül Begiç tarafından el işlemeleri Keçe halı ve takı sergisi açıldı.  Irak Türkmeneli Kültür Merkezi tarafından sergilenen kitaplarda Irak Türkmen kültürü, sanatı, folkloru ve edebiyatı ile ilgili kitaplar sergilendi. Yazar ve Şairler:  Gülten Ertürk, Şemsettin Küzeci, Nurullah Çetin, Hanım Halilova, Yasemin Meydan ve Rabia Barış imza günü yaparak okurlarıyla buluştular. SASAM tanıtım standı da büyük ilgi gördü.
Türkiye'nin Türk Dünyasına Bakış Açısı ve Zeybek Depremi
Türk Dünyası Kültür ve Sanat Buluşması çerçevesinde öğleden sonraki bölümde "Türkiye'nin Türk Dünyasına Bakış Açısı" konulu bir panel düzenlendi. Paneli  Türk Dünyası Kültür ve Sanat Platformu Başkanı Gazeteci Yazar Dr. Şemsettin Küzeci yönetti. Konuşmacılar sırası ve konularıyla çok değerli ve bilimsel konuşmalar yaptılar.
1.  Namık Kemal Zeybek. Türkiye'nin Türk Dünyasına Bakış Açısı
1.    Prof. Dr. Nurullah Çetin. Türk Birliği'nin Eğitim Zemini
2.    Prof. Özkul Çobanoğlu. Kültürel Entegrasyon ve Sözlü Kültür
3.    Prof. Dr. Hanım Halilova. Türk Dünyasında Kadın Mücadelesi
4.    Prof. Dr. Alaybey Karoğlu. Türk Dünyası ve Güzel Sanatlar

Namık Kemal Zeybek Depremi
Eski Kültür Bakanı ve Türk dünyasının duayenlerinden olan Namık Kemal Zeybek, coşkulu ve heyecanlı bir konuşma yaparak ve konuşmasının sonunda bir milli  şiirler sözlerini noktaladı. Zeybek; adete Kazan'da Türk dünyası depremi yaratı. Salonda bulunanlar Zeybek'i ayakta alkışladılar ve yaptığı konuşmalar herkesin zihninde önemli izler bıraktığını ve adeta Türklere "Titre Kendine Gel" mesajını verdi. Türkler 10.000 yıl dünyaya hüküm sürmüş, ve her şeyin başı akıl ve din'in olduğunu altınız çizdi. Bilime önem verilmesini ve Atatürk'ün sözünü hatırlatarak " Benim yolumda gidenler Akıl ve Bilime önem vermelidir. Dünya'da her şey Bilim- Bilim ve Bilim'dir. Dedi ve alkışlar arasında salondan uğurlandı.
Prof. Dr. Nurullah Çetin de Türk Birliği'nin Eğitim zeminini anlattı. Eğitimin önemine vurgu yaptı. Türk dünyasında eğitim sistemlerinde mutlaka ortak edebiyat, tarih, coğrafya din ve kültür derslerinin olmasına dikkat çekti. Eğitim yoluyla Türklere Türklüklerini hatırlatılmalı. İstiklal konusuna da değinen Çetin, İstikrarlı ekonominin de çok önemli olduğunun dile getirdi.
Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Kültürel Entegrasyon ve Sözlü Kültür başlıklı sunumunda; Milliyetçilikte Şiir ile Şuur'un farkını açıkladı. Şiir'den fazla önemli olan Şuur'un olduğunu masaya yatırarak adeta yeni milliyetçiler arasında yeni bir tartışma konusu gündem oluşturdu. Şehitlerimizin ululuğuna ve ülkenin etnik gruplarla mücadelesine değindi. Üstü kapalı da olsa kültürün toplum içerisinde yerine toplulukların arasında kültürel entegrasyon konusunu masaya yatırdı.
Prof. Dr. Hanım Halilova, Türk Dünyasında Kadın Mücadelesi başlıklı sunumunu Azerbaycan'daki mücadeleci kadın hareketi ile başladı. Abülfez Elçibey döneminde Azerbaycan kurtuluş mücadelesinde kadınların nasıl Askeri Tabur kurduklarını ve Azadlık meydanında erkelerle birlikte omuz omuza mücadele verdiklerini yüksek sesle dile getirdi. Sovyet döneminde Azerbaycanlıların devlet kademelerinde görev almaları için mutlaka Rus kadınlarıyla evlik yapmaları gerekirdi. Dedi. Türkiye'de Türk erkeklerinin Rus kadınları ile evlilik yaptıklarını da konuşmasında dile getirdi. Bunun neticesi olumsuz bir şekilde Türkiye'ye yansıyacaktır sözleriyle konuşmasına son verdi. Salondakiler tarafından yine büyük alkış kazandı.
Prof. Dr. Alaybe Karoğlu, Türk Dünyası ve Güzel Sanatlar konulu sunumunda meslektaşı Çobanoğlu ile ters düştü. Burada Şiir ile Şuurun arasında önemli bir bağ olduğunu söyledi. Şiir olmadan da şuur olmaz dedi. Şiir ile Şuur bir zincirin iki halkası niteliğinde olduğunu, Sanat, edebiyatın ve kültürün toplumlar arasında çimento rolünü oynadığını anlattı. Kültür sanat hayatımızın önemli bir bölümünü teşkil ettiğini, insanları şuur, bilinç konusunda varlıklarıyla mücadeleye yönelik bir eylem olduğuna ima etti.
Panel sonrası BAŞKON Başkanı ve Kazan belediyesi Başkan Yardımcıları Cengiz Gevrek ve Orhan Yazıcı akdemiysen konuşmacılara birer çiçek ve Belediyenin yayınlarından günün hatırasına takdim ettiler.
Türk Dünyası Şiir Dinletisi
Türk Dünyası Kültür ve Sanat Buluşmasının son bölümü ve toplumu da en fazla etkilediği ve duygulandığı şiir dinletisi oldu. Şair ve eğitimci Beypazarı'ndan Gülten Ertürk Anadolu bayrak ve öğretmen nasihati şiiriyle Şiir dinletisinin açılışını yaptı. Daha sonra  Suriye Türkmenlerinde Adil Şen, Eskişehir'den Rabia Barış, Kosova'dan Şacaettin Koka, Batı Trakya'dan Özkan Hüseyin, Kerkük'ten İstebrak Yazaroğlu, Ankara'dan Yasemin Meydan, Cansu Traşoğlu, Osman Baş, İlter Yeşilay, Ethem Günen ve Nogay Türklerinden Tuncay Çalışkan...

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları