Yenimahalle’de Mevlana buluşması büyük ilgi gördü

19-12-2015
Yenimahalle Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Hakk’a vuslatının 742’inci yıldönümü dolayısıyla Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde anma programı düzenledi.

.
 
       Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen Şeb-i Arus törenine, Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Hüseyin Boran, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, belediye meclis üyeleri ve Yenimahalleliler katıldı. Şeb-i Arus Gecesi’nde Mevlana, okunan Kur’an-ı Kerim ve edilen dualarla yad edildi.
 
     Önemli olan anmak değil anlamaktır
 
     Mevlana’yı anma gecelerinin yalnızca onu anmaya değil onu anlamaya hizmet etmesi gerektiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Bu akşam semazenlerimizi izlerken, ilahileri, kasideleri dinlerken sadece görsel bir şöleni değil dünya hırslarının gelip geçici olduğuna, baki kalanın bu kubbede bir hoş seda bırakmak olduğuna, içimizi kemiren nefret, kin, hor görme gibi tüm kötü hasletlerin boş olduğuna dair de bir düşünce içinde olmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.
 
Mevlana’nın öğretileri yolumuz olmalı
 
Yaşar, “Mevlana Hazretleri, ölümü, ahireti korkuyla ceza ile açıklayanlara karşı aşkı, sevgiyi, merhameti, vicdanı övmüştür. Mevlana sadece bireysel kurtuluşu değil birlik ve beraberliği, kardeşliği, karşılıklı hoşgörüyü öğretilerinin temeline koymuştur. Mevlana bin yıllar öncesinden insanlığa  “Gel, Ne olursan ol Gel” diye seslenmeye devam etmektedir. Bu nedenle Hazreti Mevlana’nın öğretileri,  tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Bugün hala başta İslam Dünyası olmak üzere tüm dünyada yaşanan acılar, savaşlar, sen, ben kavgası ve hoşgörüsüzlük ise devam etmektedir” diye konuştu.
 
2010 Türkiye Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Dünya Birincisi Hafız Ali Tel’in Kur’an tilavetiyle başlayan program, konuşmaların ardından musiki konseriyle devam edip, Bilal Demiryürek’in kasideleri ve Mevlevi Sema Ayini sona erdi.
 
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
HIZLI ARAMA

ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ANKARA

NAMAZ VAKİTLERİ

ANKET

Oy Kullan      Anket Sonuçları