Warning: getimagesize(resimler/icerikler/a-coskun-rahmet-i-rahmana-kavusan-nevzat-yalcin-icin-yazdi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/detay.php on line 18
A.COŞKUN, RAHMET-İ RAHMANA KAVUŞAN NEVZAT YALÇIN İÇİN YAZDI

Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

A.COŞKUN, RAHMET-İ RAHMANA KAVUŞAN NEVZAT YALÇIN İÇİN YAZDI

Türk Dünyasından Bir Bilge Adam Geçti...! Hocaların, hocası Türk dünyasının bilge adamı Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın vefatı halkımızı ve sevenlerini tarifi güç bir teessüre sevk etti. 

24 Temmuz 2016 13:36
A.COŞKUN, RAHMET-İ RAHMANA KAVUŞAN NEVZAT YALÇIN İÇİN YAZDI

       Hocamızı talebelik yıllarında TMTF, MTTB ve Türk Ocağı dönemlerinde yol gösterici eğitici biri olarak tanıdık. Türkiyenin yeniden yapılanmaya girdiği dönemde DPT, iktisadi ve sosyal planlama daire başkanı iken mühendisliğimin ilk yıllarıydı. Hazırladığımız özel ihtisas komisyonu raporlarını inceleyip yol göstermesini hiç unutmuyorum. TRT’nin siyaset gündemine oturduğu kavgalı ortamda İsmail Cemin yerine TRT genel müdürü olarak getirildiğinde kararın iptali için açılan davalar gerek muhalefet partisi sözcülerinin gerekse ismail Cemin basına yansıyan gerçek dışı iddaa ve suçlamalarına ortalığı germemek için sabırla davranıp cevap vermeyişine çevresi olarak sitem ettiğimizde ‘olaylar siyaseten tırmandırılıyor herkes görevini yapacak ortalığı germemek gerekir, zaten ‘çok laf yalansız çok para haramsız olmaz’ dediğini hatırlıyorum.
Hocamız herkesle, her kesimle yıldızı barışık olmakla kalmaz uzlaşma sağlardı. Bu özelliğini sendikalaşmanın çok yanlış uygulandığı, işverene komprador, kapitalist soyguncu gözü ile bakılıp grev yapıldığı o talihsiz günlerde iş dünyasında sosyal siyasetçi kimliği ile işçi ile işveren arasında adil davranışıyla uzlaşma sağladığını yaşadık.
      Hocamız milli ve manevi değerlere bağlı inançlarından taviz vermeyen, dinin özünü yaşamaya çalışan aynı zamanda evrensel değerlere saygılı,canlı bir kütüphane,güçlü bir kültür hazinesi idi. İslam kalkınma bankası görevinden henüz dönmüştü, TOBB başkanlık görevi teklifi aldığım zaman bir iftar vakti kendisi ile istişare ettiğimde bilgi birikimim ve iş dünyasında sevilen birisi olarak görevi almazsam vebal altında kalıcağımı söyleyince hocam o zaman beraber olalım teklifime olur diye söz vermişti.Akabinde Turgut Özal dış işlerinde Prof.Dr. Doğramcı YÖK’te görev teklif etmesine rağmen söz verdiği için TOBB Yüksek İstişare Kurulunda kalarak, bu kadar cazip iki teklifi reddetmesine şahit olarak bir insanın sözünde durma örneğini vermesinden cidden çok etkilenmiştim. Hz.Muhammed’in (sav) buyurduğu ‘insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ müjdesine nail olurcasına yılmadan yorulmadan çok güzel örnek hizmetler verdi. Yüce islam dinini örnek bir kişilikle yaşarken aynı zamanda Türk Dünyası davasının da yılmayan önderlerindendi. Türkiye,İran,Pakistan arasında aktedilmiş olan RCD paktı yıkılmış yerine EİT(Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) kurulmuştu. Türkiye Balkan Odalar Birliğini kuruyorduk. Hocamız bir görüşmemizde SSCB bu hali ile gidemez EİT odalar birliğini kuralım ileride Azarbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan gibi özerk Türk bölgeleri devlet olunca muhtemelen Afganistan ve Tacikistanın da katılması ile Asyada önemli bir ekonomik güç elde edecek kapı açmış oluruz demişti. Bugün 10 kardeş ülkenin iştiraki ile güçlü bir oluşum doğmuş oldu.
TOBB başkanlığım döneminde beraber çalışma şerefine nail olduğum hocamızla Turgut Özal’ın değişim ve dönüşüm programını uyguladığı o reform yıllarında ülkemize yararlı hizmetler yaptık. Aynı zamanda Adınlar Ocağı, İş Dünyası Vakfı, Türküye Gönüllü Teşekküllüler vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşu yönetimlerinde beraber olduk. Siyasetin ve ekonominin dar boğazda olduğu önemli bir dönemde Ak Parti İstanbul milletvekilleriı olarak TBMM’de yüce milletimize hizmet etme şerefini birlikte yaşadık.
Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın ülke menfaatlerini her türlü kişisel menfaatlerinin dışında tutarak verdiği örnek çalışmalara yakınen tanık oldum, kritik dönemlerde her zaman denge unsuru bir bilge kişi idi. Hocamız inandığı yolda taviz vermeden kimseyide gereksiz yere incitmeden fikirlerini açıkça söyleyebilen bir ilim adamı, herşeyden evvel bir gönül adamı idi. O ciddi devlet ve ilim adamlığı yanında ölçülü ve seviyeli şakalarımıza hoşgörü ile yaklaşır ve cevap verirdi. Bir seferinde sen bizim önderimizsin şeyhimizsin şakama karşılık arkadaşlara seslenerek duyun duyun ben bunlara sabrederek eriyorum diye gülerek cevap vermişti.
İ.Ü. iktisat fakültesinde hocaların hocası, yeri doldurulamayacak bir ilim adamı olarak binlerce öğrenci yetiştirmiş onlarca kitap yüzlerce makale yazmış sayısız konferanslar TV açık oturum ve programlarında inandığı doğruları anlatmış toplumun aydınlanmasına bilinçlenmesine kalkınmasına büyük hizmetler vermiştir. Yakın çevresinde bulunan bizler yaratılan herşeye hoşgörü ve sevgi göstermeyi sabretmeyi ön yargısız davranmayı kısaca insanca davranmayı öğrendik.
    15 Temmuz 2016 Cuma günü arzu ettiği şekilde geride örnek bir aile hayatı, yetişmiş iki örnek evlat ve gönüllerde sevgi seli bırakarak çekmeden çektirmeden ruhunu teslim etti. Yıllarca demokrasi, insan hakları ve özgürlükler için çırpınmış bir ilim adamı olarak çok üzüleceğini bildiğimiz aynı gün milli iradeye karşı cereyan eden ibretlik darbe teşebbüsünü görmeden vefat etti. Yüzbinlerin doldurduğu fatih camiinde öğrencileri olan cumhurbaşkanı, devlet erkanı,iş dünyası,öğrencileri ve halkımızın katılımı ile şehitlerimizle birlikte dualar ve tekbirler dolu namazı mütakiben ebedi yolculuklarına uğurlandılar. Aziz şehitlerimizin ve hocamızın ruhları şad, makamları cennet olsun.

                                                                                                                                                               ALİ COŞKUN

                                                                                                                                                                        58 ve 59. Dönem Sanayi ve Ticaret Bakanı 
 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.