Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

ÖZAL MUSUL ve KERKÜK’Ü ALMAK İSTEMİŞTİ

Rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye'yi bölgenin en büyük ülkesi yapmak istiyor ve her fırsatı en iyi şekilde değerlendirme düşüncesindeydi. MEHMET AKYOL  

25 Eylul 2017 03:47
ÖZAL MUSUL ve KERKÜK’Ü ALMAK İSTEMİŞTİ

   Bunun içindir ki -geleceğin hesaplarını da yaparak- yani bu günleri görüyormuşcasına Musul ve Kerkük'e girip işgal etmek istiyordu. O gün rahmetlinin hayalini gerçekleştirmesine mani olmasalardı bugün Kuzey Irak referandumu ile karşılaşmayacak, kara kara düşünmeyecektik.  Ve bugün Kürtçü düşüncenin (PKK'lıların ) ileriye yönelik hesaplarının inkişafı karşısında nasıl bir plan yapmamız gerektiği konusunda kafa yormayacaktık. 
 
 
    Ne hazindir ki. zamanın ürkek ve korkak hükümeti ve muhalefet liderleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başındaki yüreksiz Genel Kurmay Başkanı Özal'ın körfez savaşı esnasında, " Musul ve Kerkük'e girip işgal edelim"  teklifine karşı çıkmışlardı. 
    O zamanlar rahmetli Özal, ABD Başkanı Buhs ile görüşüp      " Musul ve Kerkük'e Türk askeri girip işgal ederse ne olur? " demiş, o da " Ne olacak girer çıkmazsınız, biz de sizi destekleriz " demişti. 
     Zamanın muhalefet lideri Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz ve Genel Kurmay Başkanı başta olmak üzere ülkenin bugünkü günlere geleceğini ve menfaatini düşünmeyen-düşünemeyen ne kadar ürkek ve korkak, idealizmleri olmayan, Türkiye'nin BÜYÜK ÜLKE  olmasını hayal edemeyen o müzminler,  rahmetli Özal'ın teklifine karşı çıkarak önemli fırsatı kaçırmışlardı. Bu konuyu en geniş şekliyle Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol     “ Beni Çok Ararsınız “ adlı kitabında yukarıda üç-beş cümle ile aktarmaya çalıştığımız konuyu geniş bir şekilde değerlendirmeye almıştı.  
    Dönemin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner de olayı bir başka açıdan dile getirdi.     Taner, 1990 yılı Ağustos başında Kuveyt'i işgal eden Irak'a ABD'nin henüz hava harekatı düzenlemeden önce, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ve bazı askeri erkanla ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak kendisinin bir araya gelerek, Türkiye'nin Musul ve Kerkük'ü ele geçirme planını görüştüğünü açıklamıştı. 
                          DÜŞMANI TANIDI
   Zirveye, olası Irak operasyonunun mali boyutunu ortaya koymak için çağrıldığını belirten Taner, zirvede ilk olarak Irak'ın askeri gücünün ele alındığını belirterek, şöyle devam etti:
"Komutanlar, ellerindeki Irak ordusuyla ilgili tüm dokümanları ortaya koydu. Özal da Irak'ın askeri gücünü tahlil etti. Özal, Irak ordusunun korkulacak büyük bir güce sahip olmadığını, eski teknoloji silahlara sahip olduğunu, bir savaş durumunda bu silahların çoğunun çalışmayacağını, Irak'ın bu geri teknoloji silahlarla ayakta duramayacağını savundu."
Taner, Özal'ın Musul ve Kerkük'e kadar uzanacak Irak operasyonunu şöyle dile getirdiğini aktardı:
"Özal, komutanlara, (Irak'a girersek ne kadar zayiatımız olur) diye sordu. Araya hemen ben girdim, (30-40 bin arasında zayiatımız olur) dedim. Genelkurmay Başkanı Torumtay Paşa, bana dönerek, (Sayın Bakanın askeri bilgisi karşısında şaşırıp kaldım) dedi. Ama herhangi bir rakam vermedi."
ÖZAL YALNIZ KALDI
Taner, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama Irak'a girilmesine karşıydılar. Ben de karşıydım. Özal bu konuda kendisine destek bulamadı, o nedenle daha fazla yorum yapmadı."
Taner, Özal'ın Musul ve Kerkük'ü Türkiye'ye bağlama formülünü ise şöyle açıkladı:
"Özal, o bölgenin ekonomik yönden çok zayıf olduğunu, üretebilmesi, dışa açılabilmesi için Türkiye'den başka çaresi olmadığını düşünüyordu. Federasyon tezi de Musul ve Kerkük'ü Türkiye'ye bağlama esasına dayalıydı. Tabi ulus devletten federatif bir devlet yapısına gitmek, yeni bir konseptti, bunun tartışılmasını istiyordu."
TANER NEDEN KARŞI?
Taner, kendisinin Türkiye'nin Irak'a girmesine neden karşı çıktığını ise şu iki nedene dayandırdı:
"Bir defa, Musul ve Kerkük sanıldığı gibi çok önemli petrol rezervine sahip değil. Orada 25 yıllık petrol rezervi kaldı, parasal değeri ise 100 milyar doları geçmez. Petrol dışında o bölgede işe yarayacak bir tek şey yok. Ayrıca orada binlerce askerin şehit olduğu zaman bunu ailelerine nasıl anlatacaksın? Hangi ali menfaat için gireceksin? Girdiğin zaman ne kadar kalıcı olabileceksin? Ekonomiden sorumlu bakan olarak benim işim, olaylar karşısında rakamların matematiksel mantığını ortaya koymaktı, o tarihte bu görevi yaptım.
30-40 bin zayiatınız olacak. 1 savaş uçağının 1 saatlik uçuşunun maliyeti 10 bin dolar. ABD sınırı açın deyip duruyor, ne kadar açacaksınız? Bir Peşmergeye günde bir ekmek, bir şişe su, çok az helva ve peynir verdiğinizi düşünün, 5 dolar yapar. 1 milyon kişi sınırdan girerse, Türkiye'nin günde yiyecek için 5 milyon dolar harcaması lazım. Taşıma, barınma gibi giderler hariç. Bütün bunları ortaya koydum."
İŞTE TARİHİ TOPLANTININ TUTANAKLARI
Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Doğan Güreş, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İrfan Tınaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Siyami Taştan ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ile ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner'i Köşk'te topladı. Komutanlar Irak ordusunun askeri gücü hakkında bilgi verdi.
Özal değerlendirme yaptı: Irak ordusunun silahları eski, gücü zayıf.
Sonra Torumtay'a dönerek sordu: Musul ve Kerkük'e girersek zayiatımız ne olur?
Torumtay başıyla onaylayıp Taner'e döndü: Sayın Bakan bilginiz karşısında şaşırdım.
Özal planını açıkladı: Federasyon kurularak Musul ve Kerkük Türkiye'ye bağlanabilir.
DÖNEMİN TANIKLARINA GÖRE İLHAK NEDEN OLMADI?
Torumtay: Talep olmadı
Körfez Savaşı sırasında Genelkurmay Başkanı iken, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kerkük ve Musul'u alma planına karşı çıktığı için istifa eden Emekli Orgeneral Necip Torumtay Özal dönemine ilişkin sessizliğini 2001'de bozdu. Torumtay, Büyükelçi Kaya Toperi tarafından açıklanan "Kürt liderlerin Özal'dan Kuzey Irak'ı ilhak etmeleri" yönünde bir talebin kendisine ulaşmadığını söyledi. Necip Torumtay, "Turgut Özal ile hiçbir zaman yakın olmadım. Kürt liderlerin talepleri de bana iletilmedi. Ben mesai dışında sıkı fıkı olmadım" dedi.
GÜNER: DESTEK YOKTU
Özal'ın Dış Politika Baş Danışmanı ve Özel Kalem Müdürü Engin Güner Özal'ın Musul ve Kerkük'e girme planına ABD ve Türkiye içinden destek bulamadığı için vazgeçtiğini söyledi. Güner, Özal'ın rüyasını şöyle anlattı: "Özal, Irak'ın kurulduğu tarihte sınırlarının başta İngiltere olmak üzere bazı ülkelerin dayatmasıyla suni olarak cetvelle çizildiğini, bu arada Türkiye'ye büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyordu. Irak'ın Kuveyt'i işgalinden sonra sınırların değişeceğini, bu değişiklik sırasında kurulacak masada Türkiye'nin de yer alması gerektiği kanaatindeydi. Musul ve Kerkük'e girmeyi tartışmaya açtı. Ama destek bulamadı, ABD bile istemedi."
ZAMANIN KORKAK VE ÜRKEK BAŞBAKANI AKBULUT: MUSUL VE KERKÜK'Ü İŞGAL ETME DÜŞÜNCESİ...
Özal'ın Musul-Kerkük projesine karşı çıkan dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut, "Özal ile millet için kavga ettim" dedi. Akbulut'un görüşleri şöyle: "Musul Kerkük'ü istemekle olur mu? Orada BM kararları var. ABD (Bize yardım edin, güneyde benim kuvvetlerime yüklenecek Irak'ı kendine çek) dediler. Yani (Sen can ver) diyor. (Musul Kerkük'ü al) demiyor. Özal'ın arkasından konuşmak istemem ama Bush'a sevimli görünmek için cephe açmak istemiş olabilir. Sorumluluk başbakan olarak bendeydi. Özal'la millet için kavga ettim."

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.