Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

RAHMETLİ ERBAKAN ANILDI

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, vefatının yıl dönümünün mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Başta Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) olmak üzere birçok derneğin bir araya gelmesi ile yapılan anma etkinliği düzenlendi.  

27 Şubat 2018 13:13
RAHMETLİ ERBAKAN ANILDI

 
Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan, vefatının yıldönümünün  mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Başta  Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) olmak üzere birçok derneğin bir araya gelmesi ile yapılan anma  etkinliği düzenlendi. 
 
Etkinlik çerçevesinde ilk olarak Zeytinburnu Merkez Efendi Camisi'nde sabah namazı kılındı. AA'nın aktardığına göre, namazın arından grup, Erbakan'ın Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı'ndaki kabri başında Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti. Duanın ardından anma etkinliğine katılanlara çorba ikram edildi.
 Diğer taraftan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu bir bildiri yayınlayarak Muhterem Erbakan Hoca Efendi’nin icraatları, başarıları ve çektiği sıkıntılarını dile getirdi. 
 
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erbakan Hoca'yı anlattı: Davasından hiçbir zaman taviz vermedi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 40 yıllık dava arkadaşı Erbakan'ı anlattı. Karamollaoğlu, Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan için "Azimliydi. Davasından hiçbir zaman taviz vermedi, vazgeçmedi. Bunun için de nerede önü kesildiyse düştüğü yerden kalktı, mücadelesine devam etti" ifadelerini kullandı.  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, siyasetini "önce ahlak ve maneviyat", üzerine kurarak mücadelesini başlatan, önüne çıkarılan türlü engellere rağmen durmayan, hocası ve lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı vuslatının 7'inci yılında anlattı.
      Erbakan Hoca’yı anlatmanın biraz zor olduğunu belirten Karamollaoğlu, kendisinin öncelikle çok inançlı, çok zeki, başarılı bir ilim adamı olduğunu, siyasetini ahlak ve maneviyat üzerine kurduğunu söyledi. Karamollaoğlu, Erbakan Hoca’nın feraset ve basiret sahibi bir insan ve bir hadisenin arka planını anlayabilecek, o planı yorumlayabilecek vasıfta bir insan olduğunu dile getirdi. Erbakan Hoca, "Hemen görüntüye kapılarak karar veren bir insan değildi. Dirayet sahibi bir insandı. İnandığı prensipleri tatbik etmede, kendisine bir fırsat verildiğinde, iktidara geldiğinde tereddüt etmeyen bir insandı. Bunun için ne zaman iktidara gelmiş olursa olsun, çok hızlı kararlar aldı ve o kararları hemen tatbikata koydu. Bu önemli bir özelliktir" ifadelerini kullandı.
ÇOK NAZİK BİR İNSANDI
    “Erbakan, kendi fikir, düşünce ve ideallerini yaşatabilmek için iktidarda biraz daha önü açılabilmiş olsaydı, Türkiye bugün bulunduğu noktada olmazdı. İslam ailemi bugün içinde bulunduğumuz noktada olmazdı. Dünya bile bugün kanaatime göre bu durumda olmazdı. Diyaloğa açıktı. Kendisiyle aynı fikri paylaşmayan insanlarla rahatlıkla oturup konuşabilir, müzakere edebilir ve onları da genelde ikna ederdi. Şunu da söylemem lazım, kaba tabirle 'üçkağıtçılığı' hiç bilmeyen bir insandı. Kendi inandığı fikirleri çok net ortaya koyar, karşısındakinin bilgisini ve yaklaşımını dikkate alarak izah ederdi. Bunun için de herkesle rahat oturup konuşurdu. Çok nazik bir insandı."
DAVASINDAN HİÇBİR ZAMAN TAVİZ VERMEDİ
Karamollaoğlu, siyasi hayatı boyunca 5 ayrı parti kuran Erbakan Hoca'nın uzlaşmacı davrandığını, hiçbir şeyi zorla dikte etmeyerek, azimli bir kişilik gösterdiğini ifade etti. "Azimliydi. Davasından hiçbir zaman taviz vermedi, vazgeçmedi. Bunun için de nerede önü kesildiyse düştüğü yerden kalktı, mücadelesine devam etti." diyen Karamollaoğlu, Erbakan Hoca’nın iktidara ortak olduğu dönemlerde bile kendi fikirlerini anlatarak, icraatlar yaptığını söyledi. Karamollaoğlu, şöyle devam etti:
"Milliyetçi Cephe hükümetlerinde biz Dışişleri Bakanlığını istedik. Demirel, 'Eğer böyleyse biz bu hükümetleri kuramayız' dedi. Hoca vazgeçti. Maliye Bakanlığını istedik. Olmadı. Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir zaman bize verilmedi. Ama her şeye rağmen Erbakan Hoca bu hükümetleri kurdu. Kurduktan sonra da bu hükümetlerin politikalarının oluşturulmasında etkili oldu. Kendi menfaati için çalışmıyor, ülkenin problemlerini çözmek için fikir üretiyor, karşı tarafı da bu noktada ikna ediyordu. Ağır sanayi hamlesinin başlatılması çok önemli bir hamleydi. Bunu CHP ile ortaklık kurulduğu zaman kabul ettirdi karşı tarafa."
D8 ÖRNEĞİNİ DÜNYADA GÖREMEZSİNİZ
Refah-Yol Hükümeti döneminde Dışişleri Bakanlığı'nın Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in partisinde olduğunu, Erbakan Hoca’nın 7 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla konuşarak D-8'i kurmayı başardığını belirten Karamollaoğlu, "Buradaki azimkarlığa bakın. Şu anda böyle bir iş yapmak mümkün değil. D-8'leri kurmak da mümkün gözükmüyordu. Her şeye rağmen bu ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını İstanbul'da toplayıp aynı birliğin altına imza attırdı. Bunun örneğini dünyada göremezsiniz. 11 ay içinde gerçekleştirdi." dedi.
TÜRKİYE'NİN BİR TANE ORDUSU OLDUĞUNA VE BUNA DEĞER VERDİĞİNİ VURGULARDI
Erbakan Hoca'nın 1980 darbesinden sonra bir süre tutuklu kaldığını, 1986'ya kadar da siyasetten yasaklı olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, Refah Partisi'nin kurulmasındaki tüm gelişmeleri yasaklı olduğu süreçte takip ettiğini, siyasetten asla vazgeçmediğini dile getirdi. Karamollaoğlu, Erbakan Hoca'nın ordu ile ilişkisinde uzlaşmacı bir tavır sergilediğinin de altını çizerek, Türkiye'nin bir tane ordusu olduğuna, buna değer verdiğine ve ordunun gücüne hep inandığını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu: "Ordu mensupları yeri geldiğinde birtakım hatalı anlayışlara sahip olsalar bile oturulup görüşüldüğünde 'ordu mensuplarını ikna etmenin, toplumun genelini ikna etmekten daha kolaydır' görüşüne sahipti. Niye? Ordu mensubu dediğiniz insanlar Türkiye'nin en iyi yetişmiş insanları. Bir insan general kolay olamıyor ki? Ciddi bir tecrübe ve eğitimden sonra olunuyor. Biz bu insanları ikna ederiz kanaati vardı son ana kadar. Enteresan, bunu kimse böyle görmez. Ama maalesef, 1996-1997 yıllarında, Erbakan Hocamızı o dönemde, hiç anlamayan bir ekiple, ordu ile karşı karşıya kaldık. Anlama gayretinin içine girmediler. Kim bu adam, niye böyle davranıyor, hangi ideallerini anlatmaya çalışıyor, niye maaşlarımıza bu kadar büyük zam verdi bu adam? Bazılarını görüyorum. Bugün bile anlamamışlar hâlâ. Israr ediyorlar, yaptığımız doğruydu diye. Bugün başımıza bir sıkıntı geliyorsa, Ortadoğu karıştıysa emin olun o muhtırayı verenlerindir esas kabahat. Kendileri kimin oyununa geldiklerinin farkına varamadılar."
   GAZETEDEKİ KUPÜRLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR
27 Şubat 1997'de adına post-modern darbe de denilen müdahalenin ardından, 28 Şubat'ta parti genel merkezinde kurmaylarını topladığını dile getiren Karamollaoğlu, Erbakan Hoca’nın kendisine verilen brifingi anlattığını aktararak, şöyle konuştu: "Brifingin gazete kupürlerinden meydana geldiğini, ama gazetelerdeki kupürlerin gerçeği yansıtmadığını uzun uzun anlattı. 'Böyle bir problemle karşı karşıyayız. Burada bir yanılgı meydana gelmiş. Bizim şimdi bu çalışmalar karşısında yapmamız, parlamentonun bu işin karşısına çıkmasıdır. Çünkü bu bir müdahale. Hükümete de parlamentoya da müdahale' dedi. Onun için biz hemen arkasından muhalefette bulunan partileri ziyaret ettik. Erbakan bazı bilgiler aktardı. 'Sizden beklediğimiz şu: Bu parlamento da grubu bulunan partiler olarak bizim kabul edemeyeceğimiz bir husustur. Sadece bunları söyleyin. Bizimle alakalı ne düşünüyorsanız istediğinizi söyleyin.' dedi. Ama bu o dönemde ne yazık ki yapılmadı."
 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.