Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

BİR MUHTEREM İNSANI ( DURMUŞ HOCAYI) DAHA HAKK'A UĞURLADIK

Kızılcahamam'ın Yukarıkese köyünün eski imam- hatibi Merhum Durmuş Akbaş'ın vefat haberini alınca, " İnna lillahi ve inna ileyhi raciun " dedim. 

02 Haziran 2019 13:33
BİR MUHTEREM İNSANI ( DURMUŞ HOCAYI) DAHA HAKK'A UĞURLADIK

 Benim bu duayı okuduğumu duyan ve üzüntülü halimi gören eşim şöyle dedi: " Hayırdır kim ölmüş, o ne muhterem insanmış ki Kadirgecesinde vefat etmiş (!) " dedi. 
     " Köyümüzün eski imamı Durmuş Akbaş Hakk'ın rahmetine kavuşmuş " deyince göz yaşlarımızı tutamadık ve ağladık. 
    Ancak benimki bir çırpılık ağlama değildi, olamazdı; çünkü benim duygularım çok başkaydı. Ben rahmetli Durmuş hocayı iyi tanır-iyi tahlil ederdim.
    Geçmişin hatıraları geldi bir an gözlerimin önüne. Senelerce köyümüzün imam ve hatipliğini yapmıştı. O bizim insanımızdı. Kendini iyi yetiştirmişti. Görevini en iyi şekilde icra ederdi. Sesi güzel kıraatı fena değildi. Her gün ilmine bir yenisini ilave ederdi. 
    BU KÖYDE NİCE ALİMLER -HAFIZLAR YETİŞMİŞTİ 
     Köyümüzde imamlık yapmak öyle kolay değildi. Çünkü yılların ötesine uzandığımızda Türkiye genelinde ün yapmış nice hafızlar, nice hocalar yetişmişti. Mesela bunlardan biri Gurra Hafızı Ali Osman Atakul'du. Ali Osman Atakul Türkiye radyolarında ilkdefa Kur'an-ı Kerim_i canlı olarak okuyan hafızdır. 
    Mesela Mızır Ezher Üniversitesinde tahsilini ikmal edip daha sonra Irak'a geçerek İslam Hukukunu okumuş, derin bir alim ve iyi bir Allah kulu olan merhum Hasan Ali Aras bu köyün muhteşem ilim adamlarıydı.
    Hele bir Hafız Hakkı vardı ki ( Hakkı Kılıç ) tam anlamı ile Allah dostu olarak nitelendirebiliriz. Çünkü Merhum yüzlerce hafız yetiştirmiş bir eşi daha o diyarda bulunmaz bir gurra hafızı idi. ( Allah nasip ederse Merhum Hafız Hakkı il ilgili olarak geniş bir yazı dizisi hazırlıyorum )
    Hemen yakın köyümüzden (Beş konak köyü ) Alanında Türkiye'nin bir numarası Hasan Akkuş vardı ki görevini İstanbul'da îfa ediyordu. Binlerce hafız yetiştirmiş bir zat-ı muhteremdi. Hasan Ali Aras da, Ali Osman Atakul da rahmetlinin talebelerindendi. 
     Yukarıkese köy denilince akla hemen ilim ve irfan gelir. Çok eski zamanlarda köyde medrese varmış ve bu medresede eski yazı ve Kur'an-ı Kerim öğretilirmiş. Harf devrimi olup Kur'an ve eski yazı okutulmasına getirilen yasak ve baskı bu köyde ilmi eğitimi inkitaya uğratamamış, çünkü gizli gizli her türlü riski göze alarak tedrisata devam edilmiştir.
     Mesela unutulmaz hafızlardan Merhum Hafız Süleyman Altındal ve Merhum Hafız Dursun Altındal kıraatları ve yaşam tarzları ile hoş bir hayat tarzı benimsemişler, " hoşgörü insanı "olarak örnek gösterilecek bir insan olmanın tevazuluğunu ömürleri boyunca yaşamışlardır. 
     Gelelim işin daha uç noktasına ve tarihin derinliklerine... Bu köy ÇITAK köyüdür. Çıtaklar Yörüklerin bir kolu ve Oğuz boylarındandır. Türklükleri ve İslam anlayışları ile bütün dünyaya örnek gösterilebilecek insanlardır. Onun için daha ziyade " Türk milletinden-İslam Ümmetiniz " diyerek kendilerini tarif ederler.   İşte bu inanç kavramı içinde bu köy ve Çıtaklarla ilgili derin araştırma yapma zorunluluğunu hissettim ve çalışmalarımı sürdürüyorum.
    Kiseköy denilip -tarih ve kültür denilip de rahmet-i rahmana kavuşan bu köyün ünlü isimlerinden Deli İmam'dan söz etmemek mümkün değildir. O dillere destan olmuş , yaşam tarzı ili değişik bir grafik çizmiş bir zatı muhteremdir. Ayrıza beyaz giyerek Çıtaklıkla ilgili mesaj verdiği bilinir. 
    Karamazakgilin Yakup Hoca Efendi (Benim rahmetli dedem ) de BEYAZ giyerdi. Bunun nedenini sorduğumda ise, " Biz Çıtak Türklerindeniz, atalarımız böyle giyinirlermiş, ayrıca beyaz ruh ve beden temizliğinin nişanesidir " derdi. 
Nereden nereye... 
Rahmeti rahmana kavuşan ve Kadir gecesinde Hakk'a ruhunu teslim eden Durmuş Akbaş Hoca Efendi arkasında o kadar çok iyilikler bırakmış ki anlatılamaz. Zaten köyün tarihini -inanç bakımından- bu sütunlara almış olmamız da bunun bir sebebi hikmetidir. 
    İyi insan yalnız sağlığında değil, aynı zamanda vefatından sonra da iyiliklere sebep olur aynen rahmetli Durmuş Akbaş Hocamız gibi. Zatı alilerine rahmet ve mağfiret dilerken, bakide kalanlarına sabır ve metanet temenni ediyorum. 
 
MEHMET AKYOL 
Başka resimler yüklenecek

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.