Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

MEHMET ZEKİ ÇELİK: “ ALLAH’IN YOLUNA GİRELİM Kİ SELAMETİ BULALIM ”

Kabakçı konağı şimdiye kadar çok toplantılara ev sahipliği yaptı ancak kültür ve söylem bakımından hiç böylesi görülmedi.. (Hüsnü Ekizceli'nin haberi ) 

27 Aralık 2019 12:53
MEHMET ZEKİ ÇELİK: “ ALLAH’IN YOLUNA GİRELİM Kİ SELAMETİ BULALIM ”

 Salonun tıklım tıklım olması bir yana, katılımcılar seçkin ve münezzeh kişilerden oluşmuştu. Ancak daha önemlisi konuşmacılar adeta nefes kesti. Mesela Prof. Dr. İbrahim GEZER konuşurken salondakiler sanki nefes alıp vermiyorlarmış gibi bir sessizlik hakimdi. Hele Prof. Dr.Hayrani Demirtaş'ın konuşması.... Aman Allah'ım..Pür dikkat dinlenildi.

     Ankara Meclisi Başkanı -Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol’un planlayıp sunduğu toplantının moderatörlüğünü MHP 21.Dönem Afyonkarahisar Milletvekili Müjdat Kayayerli yaptı. Açış konuşmasını Bayındırlık Eski Bakanlarından Cengiz Altınkaya yaptı.

      AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi Kemal Albayrak, RP ve FP döneminde Ankara İl Başkanlığı ve 2 Dönem milletvekilliği yapan M.Zeki Çelik, AK Parti Ankara Kurucu İl Başkanı 2 Dönem Ankara Milletvekilliği yapan Ersönmez Yarbay yaptıkları konuşmalarla önemli mesajlar verdiler. Zamanın darlığı yüzünden RP Eski Genel Sekreteri ve 2. Dönem Ankara Milletvekilliği yapan Prof.Dr. Eyyup Sanay ile BAŞKON Onur Kurulu Başkanı Emekli Vali Abdülkadir Sarı başta olmak üzere birçok önemli hatip konuşmalarını yapamadılar. Milli Mutabakat Hareketi Platformu Genel Sekreteri Hüsnü EKİZCELİ 'nin BİZ YAPARIZ ALLAH BİLİR şiirini okuması ve Platformun Başkan Yardımcısı Zuhuri Yaman 'ın kapanış konuşması ile toplantı sona erdi.

   Toplantıda bir konuşma yapan Milli Görüş Teşkilatının unutulmaz isimlerinden Mehmet Zeki Çelik önemli mesajlar verdi. Güçlü bir natıkaya sahip olan ve ses tonu ile seçtiği konuların fevkaladeliği ile bilinen , geçmişi ile bir nevi dürüstlük abidesi sayılan Mehmet Zeki Çelik şunları söyledi:

    “  Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. Muhterem hanımefendileri beyefendiler… Tabi dinlemenin konuşmaktan çok zor olduğunu biliyorum. Şair demiş ki:

“Sular kıvrım kıvrım ırmağa gelir

Pervane dediğin çerağa gelir

Bülbül kovuldu mu gül bahçesinden

Gag gak karga; vak, vak kurbağa gelir”

Akıl Vahye dayanmıyorsa Hiçbir anlam ifade etmez!

Yani bunun yanına neyi koyarsanız koyun. Ahlak, itimat, güzellik, sanat… Ne derseniz, eğer siz burada gönül bahçesinden o bülbülü dışarı çıkartırsanız bunun adı ne olursa olsun ortalık mezbelelikten geçilmez. Dolayısıyla güzellikleri paylaşmamız lazım, iyilikleri paylaşmamız lazım. Biraz evvel Hayrani Altıntaş hocamız konuştular. Ben onu yıllar önce benim dedem İbrahim Hakkı Hazretleri hakkında bir kitap yazdığı için tanıdım kendisini; bu vesile ile kendisiyle bir münasebetimiz oldu. Teşekkür ediyoruz böylesi bir eseri vücuda getirdiği için. Tabi bu insanlar bize hep yol gösterici olmuşlar; bizlere hayatın gerçekleriyle, ilmin gerçeklerini birleştirerek sunmuşlardır. Bir söz daha söyledi ki bu da ilmin temelidir. “Eğer akıl vahye dayanmıyorsa hiçbir anlam ifade etmez!” Bunu hepimizin hayatına sindirmesi, nakşetmesi lazım; ötekisi hepsi laf-ı güzaftır. Dolayısıyla böylesi güzellikler içerisinde olmamız lazım.

İslam Âlemi Çatışmaların İçinde

            Bakınız, bugün dünyada 402 noktada çatışma var, bu çatışmaların 360 tanesi İslam âleminin içerisinde. Bu bizi düşündürmeli, perişan ediyor, hakikaten düşündürmeli ve bunun çarelerini bulmalıyız.

Niye böyle oluyor?

Bizim en önde ve bizim en ileride, güzellikler içerisinde en üst noktada olmamız gerekirken, neden birbirimizin kanını içiyoruz?

Bunların hepsi geliyor, birbirimizi iyi anlamaya, iyi tanımaya… Aynen, Hazreti Yusuf’un ve daha sonra Peygamberimizin Mekke’yi fethettiği zaman söylediği ayeti kerime gibi: “Kale la tesribe, aleykumul yevm([i])“ Yani bugün hiç kimseye kınama yoktur. Gelin, birbirimizi suçlamaktan birbirimizi kınamaktan, birbirimiz aldatmaktan vaz geçelim, Allah’ın yoluna girelim; selameti bulalım...

Çok teşekkür ediyorum, hayırlı akşamlar diliyorum. “[i] = Yusuf Suresi 92. Ayet.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.