İKİ ÜNİVERSİTE BİTİREN BİR KÖYLÜ KIZININ BAŞARI HİKAYESİ VE YAYINLADIĞI KİTABI

Azim ve irade insan unsuru üzerinde en etkili malzemedir. İnsanın başarısı için önemli birkaç husus vardır, bunların başında okumak, çalışmak ve üretmek gelir. 

06 Haziran 2020 19:04
İKİ ÜNİVERSİTE BİTİREN BİR KÖYLÜ KIZININ BAŞARI HİKAYESİ VE YAYINLADIĞI KİTABI

 Kişi ne kadar okursa kültür seviyesi o kadar artar. İnsan vücudu antrenman ister, beyin de jimnastik ister ve beynin jimnastiği okumakla hayat bulur.
 
      Okuma üzerine birkaç hususu daha ifade edecek olursak;  insanoğlu ne kadar çok okursa kelime haznesi o kadar büyür. Ne kadar çok kelime bilirse o kadar rahat cümle kurar. Tabii bu ölçüde de toplumda itibar kazanır, karizması artar.
      Ben özellikle Anadolu insanının okumasını ve okutmasını istiyorum. Bunun içindir ki “ Okumayı Yaygınlaştırma  Projesi “ hazırladık. Bu manada herkesin okumasını istiyoruz. İlkokuldaki çocuk, üniversitedeki öğretim üyesi, dağdaki çoban, kahvehanelerde zamanını boşa harcayan nice vatandaşlarımızın okuması kadar önemli daha ne olabilir?. Biliyor musunuz, okuyan inan aynı zamanda çalışır, çalışan insan üretir. Zaten Cenab-ı Hakk’ın ilk emri “ Oku “  değil mi ?
Bizim özlemini çektiğimiz bu duygulara cevap veren bir Anadolu kızı, pırlanta kalpli, azimli, iradeli, okuyan , aynı zamanda yazan bir kardeşimizi, Çankırı’nın Çerkeş ilçesinin Yumaklı Köyünden Gizem Kayabaşı  tanımakla hasletimiz , hasretimiz adeta dindi.  Değerli kardeşimiz Gizem Kayabaşı  genç yaşta, nice zorluklara göğüs germiş, nice üniversiteler bitirip okumanın mutluluğunu tatmış, okuyup zirvelerde boy göstermekle kalmayıp aynı zamanda bir de kitap yazmış bir Anadolu genci kızımız.
Peki bu başarıları elde ederken elinden kim tutmuş, maddi ve manevi olarak kim destek vermiş biliyor musunuz?... “ Köyünde Hayvancılık yapan babası.. “  İşte Anadolu’muzda eli öpesi babalar var. Öncelikle Gizem kardeşimizin anne ve babasına minnet ve şükranlarımızı sunuyor, Gizem kardeşimize başarılar diliyoruz.
Bu arada bir not düşmek istiyoruz; Gizem’in yazdığı kitaptan mutlaka herkesin almasını ve kendisine destek verilmesini istirham ederken, aynı zamanda yazar olan  Gizem’i tanımak, görüş ve düşüncelerini sizlere aktarmak istiyoruz.                                                                                                                                                                   ( MEHMET AKYOL )
    Çankırı/Çerkeş/Yumaklı Köyü doğumlu olan Gizem Kayabaşı, "Gaye" adlı romanı ile yazarlığa adım atmış genç bir kardeşimiz. İlköğretim ve lise eğitimini Çerkeş'te alan Gizem, Süleyman Demirel Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği bölümü ve Anadolu Üniversitesi, İşletme bölümü mezunu. Lisans öğrenimlerinin hemen ardından Tekstil Mühendisliği/Tekstil Teknolojileri alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Şuan ise herhangi bir kuruluşta çalışmıyor.
    Kendisine sorulan bir kaç soruya verdiği cevaplarsa şu şekilde:
    Bir kitap yazmaya nasıl başladınız?
    Kitap yazmak çocukluğumdan beri hayalimdi benim. İçimde kıyametler koptuğu her dönem parça parça karalamalarım olmuştur. Yine hayatıma yön vermeye çalıştığım karmaşık bir dönemimde -tam olarak tezimi teslim ettikten sonraki döneme denk gelir- içimi dolduran bir hissin peşinde başladı aslında bu serüven. Hayatın içinde kendimi ararken "Gaye" çıktı ortaya diyebilirim.
    "Gaye" adlı kitabınızı yazma amacınız nedir?
    Düzeltmek istediğim bir dünya var benim. Ben insanların "hayatın" farkına varmalarını istiyorum. Hayatı anlayarak yaşamalarını. Bunun yolu da kendini anlamaktan geçiyor. Çünkü aslında 'Sen, evrenin bir parçasısın. Evren senin içinde, sen evrenin içindesin.' Ayrıca insana insanlığı öğreten olgunun, duyguları olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncelerimden yola çıkarak bir hikaye yaratmaya çalıştım. Okurlara kendi dışlarındaki bir gerçeği anlatma gayesi taşıyorum. Bazı hikayeler kısa olmalarına rağmen kalıcı izler bırakırlar. Gaye de öyle olsun, herkesin hayatına dokunsun istiyorum.
    Hayatta gerçekleştirmeyi istediğiniz en büyük şey nedir?
    Ben bu dünyadan öylece geçip gitmek istemiyorum. Yaşadığımı hissetmek, hayata dokunabilmek ve izler bırakabilmek istiyorum. Kendimi keşfedebilmek istiyorum. Yolun sonuna vardığımda buradan alabileceğim her şeyi heybemde götürebilmek istiyorum. Hayatın bana sunduğu çağrıları doğru yorumlayıp bu sırrı çözebilmek... Ve farkında olarak ölmek...
    Elinizde sihirli bir değnek olsaydı, dünyada neyi değiştirmek isterdiniz?
    Bu dünyada başıma gelen her şeyin bir gayesi olduğuna inanıyorum. Sonsuz bir yaşamdan önce buradan öğrenmemiz gereken çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Kimse öylesine geçip gitmesin buradan. Öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmeye bakın. Bu kısacık ömür bu kadar zorluyorsa insanoğlunu sonsuz yaşam hiçte kolay olmasa gerek.
    Ben dünya da "insanı" değiştirmek isterim. Var oluşunun kıymetini bilebilmesi, diğer insanların varlığının değerini anlayabilmesi için...
     Aynı zamanda Ankara Meclisi Tekstil ve Mesleki Rabıta İlişkileri Kurulu Koordinatörü olan Gizem Kayabaşı’nın kısa biyografisi :
    EĞİTİM BİLGİLERİ Yüksek Lisans Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü 01/2015 - 01/2019  Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı· Lisans Anadolu Üniversitesi, İşletme Bölümü 09/2013 - 06/2018 Lisans Süleyman Demirel Üniversitesi, Tekstil Mühendisliği
 
 
TÜBİTAK / Finalist  Kayabaşı, G., 2017. Fonksiyonel Özelliklere Sahip İplik Üretimine Yönelik Sürdürülebilir ve Yenilikçi Bir· Prosesin Geliştirilmesi ve Kompozit İplik Üretimi, TÜBİTAK-Üniversite Proje Yarışmaları, 20-23 Kasım 2017, s. 67, Konya, Türkiye. TÜBİTAK / Finalist  Kayabaşı, G., 2016. Mikro ve Nano Bileşenli Biyomedikal İplik Üretimi, TÜBİTAK-Üniversite Proje· Yarışmaları, 22-24 Ekim 2016, s. 67, Ankara. Süleyman Demirel Üniversitesi / Bilimsel Araştırma Projesi  Fonksiyonel Özelliklere Sahip İplik Üretimi İçin İnovatif İplik Üretim Prosesinin Geliştirilmesi, BAPYüksek· Lisans Projesi, Proje No: 4644-YL2-16, Süleyman Demirel Üniversitesi, 21.03.20016-21.03.20017 (Yardımcı Personel). Metalik Fikirler IV. / Ar-Ge Proje Pazarı  Kayabaşı, G., Korkmaz, N., Çakmak, E., Yılmaz, D., 2015. Giyilebilir Elektronikler İçin İletken· Nanokompozit İplik Üretimi, Metalik Fikirler IV. Ar-Ge Proje Pazarı, s. 54, 08-10 Ekim, İstanbul. TÜBİTAK / Proje Yürütücüsü  Murata Air Vortex İpliklerden (Mvs) Elde Edilen Havlı Kumaşların Performans Özelliklerine Etkisinin· Araştırılması, Tübitak 2209 Üniversite Öğrencileri Yurt İçi / Yurt Dışı Araştırma Projeleri, 2014. ÖDÜLLER  Çakmak, E., Korkmaz, N., Kayabaşı, G., Yılmaz, D., 2016. Biyomedikal Uygulamalar İçin Mikro ve Nano· Bileşenli Hibrit İplik Üretimi, UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe VIII. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı, Proje Öneri Teşvik Ödülleri, Tıbbi Tekstiller ve Tıbbi Cihazlar Kategorisi, Birincilik Ödülü, 12-13 Mayıs 2016, Bursa, Türkiye.  Korkmaz, N., Kayabaşı, G., Yılmaz, D., 2015. Nanolif İçerikli İnovatif İplik Eğirme Prosesinin· Geliştirilmesi ve Çok Fonksiyonlu İplik Üretimi, UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe VII. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı, Proje Öneri Teşvik Ödülleri, Fonksiyonel Lif ve Polimerler Kategorisi, İkincilik Ödülü, 27-29 Mayıs 2015, Bursa, Türkiye.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.