Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ BAŞKANI CEVDET SEZGİN' İN BASIN AÇIKLAMASI

 

30 Haziran 2020 13:16
YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ BAŞKANI  CEVDET SEZGİN' İN BASIN AÇIKLAMASI

SAVUNMA HAKKI KUTSALDIR

Anayasamızın Temel Hak ve Hürriyetler Bölümünün

36.maddede kişinin savunma hakkına sahip olduğu vurgulanmakta ve “Herkes,meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahiptir“ denilmektedir.

Son günlerin en güncel konulardan birisi olan Savunma Hakkı konusunda savunmanın temel unsuru olan Avukatlar ve onların meslek birliği Baroların, iktidar tarafından seçim sistemlerinin değiştirilmesi ve ‘ÇOKLU BARO’ sisteminin getirilmesi yönündeki çalışmalara Türkiye’deki  bütün baroların karşı çıkmasına sebep olmuştur.

Baro Başkanlarının,iktidarın bu girişimine karşı Ankara’ya yürümesi , iktidar tarafından bu girişime izin verilmeyerek yağmur altında 27 saat bekletilerek Ankara’ya sokulmaması önemli bir gündem oluşturmuştur.

Savunma Hakkı, insanın yaradılışından gelen bir hak olup, kişi bunu ya kendisi ya da vasıta kıldığı avukatlar tarafından yerine getirmekte, böylece kanunlara karşı hak ve hukukunu gözetme imkanına kavuşmaktadır.

Türkiye Barolar Birliği bir meslek kuruluşu olup, kendisine verilen görevleri yerine getirirken idarenin bu birliği bölmek, çoklu barolar oluşturmak gibi girişimleri baroların tepkisine yol açmıştır.

Barolar savunmanın temel unsuru olup, bu birliğin siyasi saiklerle parçalanması, giderek adalet mekanizmasının da parçalanmasına ve bölünmesine;  gruplaşmaların artmasına önemli ölçüde zemin hazırlayacaktır.

Bu cümleden olmak üzere :

Türkiye Barolar Birliği’nin şu andaki yapısının değiştirilmesi, hatta bu işlemlerin Baroların görüşlerinin alınmadan yerine getirilmeye çalışılması tamamen bir siyasi argüman olup Savunma Hakkının Kutsallığına zarar vereceği görüşünde olduğumuzu kamuoyuna saygıyla  duyururuz.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.