banner4

DURAK TURAN DÜZ DENİLİNCE İLK AKLA GELEN MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERDİR

* Fikri çalışmaları ile hafızalara sığmayan, Anadolu denilince ilk akla gelen, ancak daha da önemlisi Türk ve Müslüman olmanın heyecanını sinesinde barındırmakla beraber Türk dünyasına inkişaf ettirenbir Turancı-Ülkücü… Bunlarla da yetinmeyip siyasi ve sosyal çalışmaları ile ezber bozan, arkadaşlığı-dostluğu ve güvenilirliği ile ölçülere sığmayan bir müstesna insandır Durak Turan Düz 

03 Şubat 2021 23:57
DURAK TURAN DÜZ DENİLİNCE İLK AKLA GELEN MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERDİR

1952 yılında Yukarısarıkaya kasabasında doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Sarıkaya ilçesinde, liseyi Boğazlıyan’da, üniversite öğrenimini Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyat Ön Lisans mezunu ve Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü bitirdi. Devlet lisan okulunu bitirdi. Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünde masterını yaptı. Memuriyet hayatına 1972 yılında İş ve İşçi Bulma Kurumunda başladı. Kurumun değişik birimlerinde şef, raportör, uzman ve şube müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bir dönem Sosyal Sigortalar Kurumunda çalıştı. İş ve İşçi Bulma Kurumunun Ankara, Eskişehir ve Burdur illerinde il müdürü olarak görev yaptı. 1983 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğüne naklen geçerek, kurum bünyesinde müdürlük ve daire başkanlıkları görevlerinde bulundu. 27 yıl bürokraside üst düzey görevlerde bulunan Durak Turan Düz; öğrencilik yıllarından beri cemiyetçi, milliyetçi, toplumcu gruplarla diyalog içerinde bulunarak, ülkesinin ve insanlarının tüm sorunlarının çözümüne önayak olup ilahi kelimetullah yolunda mücadele etti. Ülkücü camiada özel bir yere sahip olan, kalemini ve bilgi birikimini insanlığın hayrına, ülke kalkınmasına yoran bir kanaat önderi olma yolunda sürekli aşama gösterdi. Birçok dernek ve vakfın kuruluşunda görev aldı. Sosyal, politik ve çevreci ilişkilerdeki başarılarıyla halkın ve hemşehrilerinin sevgisini ve sempatisini kazandı. 1999-2004 yılları arasında Yukarısarıkaya Belediye Başkanlığı yaptı. Görev yaptığı sivil toplum kuruluşları; - 1966 yılında Ankara’da kurulmuş olan Yozgatlılar Derneğinin iki dönem başkanlığını yaptı. - 1975 yılında Ankara’da kurulan Ülkücü Memurlar Derneğinin kurucusu ve mütevelli heyet başkanıdır. - 1997 yılında Ankara’da kurulan Yozgatlılar Birlik ve Dayanışma Vakfının (YOBİDAV) 66 kurucu üyesinden biri ve şu an genel başkanıdır. BAŞKON Yönetim kurulu Üyeliği , Ankara Meclisi Yüksek İstişare kurulu Üyeliği, - Birleşik Emekliler Derneğinin Kurucular Kurulu üyesi, - Türk Emekli-Sen Sendikasının Disiplin Kurulu Başkanlığı, - Türk Büro-Sen Sendikasının Ankara Kurucu Başkanlığı, - Türkiye Kamu Çalışanları Vakfının kurucular kurulu üyeliği, - Ankara’da kurulan İnsani Haklar Derneğinin kurucular kurulu üyeliği, - Ankara-Mamak Tüketici Hakları Derneğinin yönetim kurulu üyeliği, - Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin (İLESAM) Denetleme Kurulu başkanlığı, Ankara Şube Başkanlığı ve hâlen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesidir. 2012 yılında yayımlanan “Turan Sevdası” adlı şiir kitabı onun ilk eseridir. Bunun yanında çeşitli dergi ve gazetelerde çalışma hayatımız, işsizlik, istihdam politikaları konusunda birçok yazısı ve makalesi bulunmaktadır. Hâlen Ankara’da ikamet eden Durak Turan Düz evli ve üç çocuk babası, dört torun dedesidir. Durak Turan Düz’ün yazılarını ve şiirlerini dana sonra yayınlayacağız.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.