Başkent Ankara Platformu’nun Beypazarı’nda düzenlediği toplantıdan şu mesaj çıktı: “ ANADOLU DÜŞÜNCESİ KÂKİM OLMADAN HUZUR VE İSTİKTAR SAĞLANAMAZ “

   * Platformun Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol konuşmasında, Anadolu insanının düşüncesi ülke yönetiminde kâim olmadan huzur sağlanamadığı gibi, üretim ve verimlilikte de istenilen düzeye asla ulaşılamaz " ifadesini kullandı. 

01 Kasım 2021 20:54
Başkent Ankara Platformu’nun Beypazarı’nda düzenlediği toplantıdan şu mesaj çıktı: “ ANADOLU DÜŞÜNCESİ KÂKİM OLMADAN HUZUR VE İSTİKTAR SAĞLANAMAZ “

   

* 20.Dönem Yozgat Milletvekili Yusuf Bacanlı ise konuşmasının bir bölümünde şunları söyledi: " Türkiye'de tarım can çekişirken Ankara'da Mansur Yavaş köylüye, çiftçiye sahip çıkıyor. Ankaralı çiftçiler adına kendilerine teşekkür ediyorum. İşi kolay değil farkındayım, Allah yardımcısı olsun. Biz Başkentliler olarak- Anadolu insanı olarak daima yanında olacak, desteğimiz ilelebet devam edecektir."

       Toplantının takdimlerini ünlü sunucu Rıfat Çakır yaptı.

Oturum Başkanlığını ise iki dönem Türk İdareciler Derneği Genel Başkanlığı yapan, Van, Hatay, Bingöl Valiliği, Olağanüstü Hal Valiliği yapan, Ankara Meclisi Onur Kurulu Başkanı ABDULKADİR SARI yaptı. Divan Başkanı Vali Abdulkadir Sarı,

” Bu tür toplantıların birlik-beraberliğin sağlanması ve toplumun aydınlatılması bakımından büyük ehemmiyet arz eder, bu nedenle bu toplantıyı önemsiyor ve bizleri misafir eden hane sahibi ANAP döneminde il genel meclisi üyeliği de yapan sayın Hüsnü Bayramoğlu ve toplantının baş mimarı Başkent Ankara Platformu İcra Kurulu Üyesi sayın Mustafa Dızman’ı tebrik ve takdir ediyorum” dedi. Divanda ayrıca, Ankara'daki Çankırılılar Dernek Başkanı Yunus Öksüz, Ankara Meclisi Genel Başkan Yardımcısı Meral Asiller, Sağlık teknisyeni İlaynanur yer aldılar.

BAŞKON Genel Başkanı Nurettin Doğan ise kısaca şunları söyledi. “Sayın divan, kıymetli Hazirun: Bu güzel ve anlamlı toplantıyı gerçekleştiren duayen Üstadımız, Ankara Platformu Başkanı Sayın Mehmet Akyol’u kutluyorum. Yine siyasi partilerin bile yapamadığı tüm tarafları buraya toplamış. Ayrıca Sn. Mustafa Dızman ile bu mekânı tahsis edenlere, sponsorlara ve emeği ve hizmeti geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz BAŞKON Yönetimi olarak bu önemli toplantıya Konfederasyonumuz yeni Kadın Kolları Başkanı Buket Karpat hanımefendi ile katılım sağladık.” 

Doğan daha sonra şöyle devam etti. “Pandemi bize ne kadar nimetlerle yaşadığımızı hatırlattı. Toprağın önemini, gıdayı ve yaşamın ne kadar önemli olduğunu öğrendik.

Başkon Konfederasyonu olarak;

1. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Federasyonu,

 2. Ek Turizm ve Ek Tarım Federasyonu,

3. Spora Emeği ve Hizmeti Geçenler Federasyonu ve

4. Yaşlılara ve Bakıma Muhtaçlara Hizmet Federasyonlarımıza ağırlık verdik ve çok önemli plan- projeleri hayata geçirdik.

Bu Ekim aynın çok güzel cumartesi gününde buraya katılım sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, selam ve saygılar sunuyorum” dedi.

        Sürgündeki Uygur Türkleri Başbakanı Erkin Sabit,  BAŞKON Onursal Başkanı, Siyaset uzmanı ve Ticaret Erbabı Dr. Ömer Özdoğan, Prof.Dr. Esergül Balcı, Konya’dan toplantıya katılmak üzere özellikle gelen Duayen Gazeteci- Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğünden emekli, siyaset adamı Durmuş Alagöz,

Türk Dünyası Turan Türkleri Genel Başkanı Murat Çobanoğlu,İnşaat Mühendisi,AK Parti İl Genel Meclisi Üyeliği ve Grup Başkanlığı , AK Parti Beypazarı İlçe Başkanlığı yapan Yaşar Hız. Konuşmaları ile gönüllere ışık tutan 22.Dönem Yozgat Milletvekili Yusuf Bacanlı, 21.Dönem Afyonkarahisar Milletvekili Müjdat Kayayerli, siyaset, ilim ve irfan adamlarının yanında Psikolog-Sosyolog Gülay Yıldırım Danışan (Lima Akademi Eğitim Kurumları Sahibi )

Yozgat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fadime Solmaz, TOB Tarım ARGE Müdürü Ayten Salantur, Ayaş Kadın Girişimciler Koop. Bşk, Beypazarı Kadın Girişimciler Koop Bşk. Tabanlı Türkmen Oymakları Platformu Genel Başkanı Elmas Yağmur, 

Beypazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Aydın Gökmen de bir konuşma yaparak birlik-beraberliğin sağlanması yolunda mesajlar verdi ve geçmişte en fazla tiftik keçisinin ve sof üretiminin Beypazarı’nda olduğuna vurgu yaptı. * Bu arada toplantıya katılanlar arasında, Ankara'nın kuzeyinde en son köy olan Kızılcahamam'ın Yukarıkese Köyü Derneği’nin Başkan ve Yöneticilerinin kalabalık bir şekilde iştirak etmeleri, Konya'dan duayen Gazeteci ( Tarımcı )Siyaset Uzmanı Durmuş Alagöz'ün katılması memnuniyet verici olarak değerlendirildi.

    Toplantıya Ankara'dan katılanlar arasında, Gelecek Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı, Başkent Ankara Platformu ve Ankara Meclisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara ve Civarı Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Alaettin Süer, Ankara Meclisi Genel Sekreteri Soner Genç ,

Ankara'daki Çankırılılar Dernek Başkanı-Başkent Ankara Platformu Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Öksüz, Gelecek Partisi Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Ankara Meclisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erdoğan, Ankara Meclisi Genel Başkan Yardımcısı Necabi Bal,Nallıhan Eğitim Kültür Derneği Başkanı Ali Göçer,  İş Adamı Zeki Durmaz, Ankara Meclisi Genel Başkan Yardımcısı / iş kadını Meral Asiller, Ankara Meclisi Kurucularından iş adamı Mehmet Ergün, AKVİL Vakfı Genel Başkanı Metin Genç başta olmak üzere çok sayıda katılım oldu.    

Toplantının açış konuşmasını, Organizasyonun baş mimarı, Başkent Ankara Platformu İcra Kurulu Üyesi, Beypazarı Tılsım Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı, Enerji uzmanı  Mustafa Dızman yaptı. Dızman konuşmasında şunları söyledi:  

    “ Saygı değer davetliler ve değerli hâzirun; hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor hoşgeldiniz diyorum.

       Öncelikle kısaca kendimi tanıtmak isterim 1957 yılında Beypazarı’nda doğdum ilk orta ve lise eğitimimi burada tamamladım, Üniversite Mühendislik eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesinde aldım. Çayırhan Termik Santralında 18 yıl çalıştıktan sonra Ankara’da TEAŞ ve EÜAŞ ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda 4 yıl çalıştım ve 2005 mart ayında emekli olarak özel sektörde çalışmaya başladım halen Güneş Enerjisi projeleri geliştirip kurulum yapıyoruz.

Tarih, kültür, sanat, misafirperver ve çalışkan insanların yaşadığı İlçemiz Beypazarı’na hoş geldiniz. Ankara Platformu ve Beypazarı Tılsım Tarımsal Kalkınma Koopertifi tarafından düzenlenen bu toplantıda sizlere hitap etmek benim için bir şereftir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar çok çalışmamızı gerektiriyor. Tarım gıda ihtiyacımızın karşılanması için çok önemli gıda olmadan beslenemeyiz yaşamımızı idame ettiremeyiz.

İlçemiz Türkiye’nin sebze ihtiyacını karşılayan önemli bir tarım ilçesidir günlük 100 TIR İstanbul Ankara ve diğer iller sebze gönderilmektedir. Ancak çiftçi ürettiği ürün karşılığı ekonomik gelire ulaşamamaktadır ürün bedeli maliyet artı kar karşılığı oluşmamaktadır. Ürün bedeli; toptan alım yapan komisyoncuların piyasa fiyatına paralel oluşturdukları fiyatla oluşturmaktadırlar bu ise çiftçiye kazanç sağlamamaktadır. Çiftçi YA TUTARSA sloganı ile üretim yapmaktadır. Tarım üretiminin sürdürülebilir olması ve gıdaya erişimin sürdürülebilir ve uygun fiyatlı olması için planlı tarımın yapılması ile ve bunun içinde kooperatifleşme şarttır.  Üretimden tüketime tarım ürünlerini en uygun fiyatla ulaşması için üretim ve tüketim kooperatiflerinin çoğalması ve Belediyelere ait halk market sayısı artırılmalı ve tüketiciye ürün doğrudan ve uygun fiyatla ulaştırılmalıdır.

İlçemizin tarım üretimdeki en önemli sorunu yeterli sulama suyuna erişimde ciddi sorunlar yaşaması ve suyun yeraltından 150-200 m. Derinlikteki kuyulardan sağlamakta ve suyun tarlaya bitkiye ulaşması için çok fazla elektrik tüketmekte ve elektrik faturası ödemektedir.    

İklim değişikliği ve kuraklığın bu şekilde devam etmesi halinde 3-5 yıl sonra Beypazarı’nda  Tarımsal sulama için yeterli su bulunması güçleşecek ve belki de imkansız hale gelecektir. Bunun için az su tüketen ürünlerin ekilmesi ve damla sulama sistemine geçilmesi önem arz etmektedir. Bu sorunun çözümü için yıllardır yapımı gerçekleşmeyen, URUŞ Sami Demirbilek Barajının ihale edilmesi ve en hızlı şekilde inşaatının tamamlanması gerekmektedir.

Bu baraj 50.000 hektar tarım alanı sulayacak ve başta Beypazarı olmak üzere çevre ilçe ve köylerin içme suyunu karşılayacaktır. Barajın inşası için Sn. Cumhurbaşkanımızdan Baraj için 2022 bütçesine yeterli para konması ve ihalenin hemen yapılarak inşaatın başlamasını istiyoruz. İçme suyu temininde herhangi bir sorunumuz yoktur ASKİ ve Belediyemiz gerekli çalışmaları yapmaktadır. 

Tarımda bilimi teknolojiyi kullanmalı ve verimliliği sağlamak için ciddi çalışmalar yapmalıyız aksi halde tohumumuz, toprağımız, iş gücümüz, enerjimiz boşa gidecektir. Yeterli miktarda ve kalitede ürün elde etmemiz mümkün olmayacaktır. Tarımda sürdürülebilirlik sağlanmalı ve ürünün değerinde satışı ve çiftçinin alın teri mutlaka karşılığını bulmalıdır. Tarımda bugünkü süreç devam ederse yakın gelecekte Çiftçilik yapacak insan bulmak mümkün olmayacaktır. Gençlerimizi tarımı ve üretimi öğretmeliyiz tarım yapan çiftçi para kazanmalı ki çiftçi üretime devam etsin, gençler tarıma ilgi göstersin. Küçük yaştaki çocuklara tarımı öğretmeliyiz tarım sadece çiftçinin işi değildir.

Kooperatifler ile güç birliği yardımlaşma sağlamalıyız, ekonomik güç elde etmeliyiz, üretilen ürünlere katma değer katacak tesisleri kurmalıyız bunu yaparken Devletten yeterli desteği almalıyız. Kooperatifler vasıtasıyla örnek uygulamalar yaparak Çiftçiye yeni bitkileri örneğin Aromatik Bitkileri, ekimini ve üretimden elde edeceği kazancı net bir şekilde kendisine göstermeliyiz ki süreçte ciddi adımlar atabilsinler. Mevcut tarımsal üretimde planlama olmadığı için ürün miktarının kontrolü ve ürün bedelinin oluşması çok önemlidir. Çiftçi mutlaka emeğinin karşılığını almalı para kazanmalıdır bunu sağlanması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

 İnsanımız çalışkandır ancak kendisini geliştirecek eğitimi almamakta veya gerekli organizasyonlar yapılmamaktadır.

Çocuklarımıza kültürümüzü, geleneklerimizi dilimizi dinimizi tarihi ilim ve bilimi iyi öğretmeliyiz bunlar olmadan toplumun ve Devletin ayakta kalması mümkün değildir.  Birbirine inanan güvenen ve seven insanlar olmalıyız SEVGİ çok önemlidir ailemizi, komşularımızı, öğretmenlerimizi iş arkadaşlarımızı doğayı hayvanları bitkileri Ülkemizi sevmeliyiz sevgi olmadan sosyal bir yapı kurulması ve insanlar arası iletişim sağlanması mümkün değildir. Toplumda ayrımcılık nifak sevgisizlik o toplumu yıkar. 1950 ila 1960 yıllar ile 1980 öncesi dönemde insanımızı ikiye böldüler ve sonuçta Ülke ve insanımız bundan büyük zarar gördü, buna fırsat vermemeliyiz daima pozitif düşünmeli yapıcı hoşgörülü sevgi ve saygılı olmalıyız.    

Ailede en önemli görev ve sorumluluk annelerdedir çocuklarımızın yetiştirilmesinde annenin sorumluluğu sevgisi eğitimi kültürü çok önemlidir. Sevgisiz insan toplumda kendine yer bulamaz, eşimizi işimizi çocuklarımızı Ülkemizi öğretmenlerimizi sevmeliyiz. Kadınlarımıza hak ettikleri değeri göstermeliyiz eşit koşullarda çalışmalarını ve toplumumuzda söz sahibi olmalarını sağlamalı sevgi ve hoşgörü içinde olmalıyız. 

Eğitim çok önemlidir gençlerimizi çiftçilerimizi daima eğitmeli yenilikleri teknolojiyi verimliliği anlatmalıyız, ürünün değer artışının sağlanması ve çiftçinin emeğinin karşılığını almasını sağlayacak altyapıları kurmalıyız. Tarım olmazsa gıda olmaz gıda olmazsa yaşam olmaz Tarıma sahip çıkmalı Tarım yapan çiftçilerime destek vermeli onlara sahip çıkmalıyız. Onlar bizim baş tacımız olmalıdır.

Tılsım Kooperatifimiz 25 ortaklı olup kuruluş aşamasında desteklerini esirgemeyen Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, İl Tarım Kooperatifler Şb. Md ve arkadaşlarına ve Ortaklarıma teşekkür ediyorum. Kooperatif olarak bu yıl Susam ektik Yağ üretmek istiyoruz bu hafta hasat yapacağız Serada Kudret Narı yetiştirdik. Gelecek yıl Susam, Çörekotu, Kudret Narı, Safran yetiştirmeyi planlıyoruz eğer Destek alabilirsek Sebze Meyve Kurutma öğütme ve paketleme tesisi kurmayı planlıyoruz.    Hedefimiz ortaklarımızın ve çiftçilerin ürettiği ürünleri değerinde alarak işleyerek tüketiciye ulaştırmak.

İlçemize geldiğiniz bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ederiz hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. “

Beypazarıdan toplantıya katılanlar:  Aydin Gökmen Belediye Bsk. Vekili il Genel Meclisi üyesi , Sait Tutuncuoglu Esnaf Kefalet Koop. Bsk . Yrd.
Yakıp Türkoğlu İyi parti ilçe Bsk. İhsan Okyay Beyp. Turizm Derneği Bsk. Ramis Doğan  Sosyal Bilimci Viyana  Aydin Sevimli Deva Parti ilçe Başkanı.  Ümmet Topbaş Macun Köyü muhtarı Muammer Köksal Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Bsk. Yrd. Ve koop. Ortagi Suat Yıldırım Safran Arge Md. Tayfun Ay  Emekli ilçe Tarım Md.  Hüsnü Bayramoglu İşletmeci Eski il gen.meclisi  Akin Orkun Dizman Tılsım Koop. Ortağı Nuri Güler Emekli Bankacı Burak Akın Muhasebeci, İbrahim Temiz MHP ilçe Bsk Yrd. Enes Ustaoglu Öğrenci , Yaşar Hız İnş. Müteahhidi ,Yusuf  Türkoğlu Nakliyeci, Tevfik Uysal Ciftci, Serhat Bayramoglu Veteriner Ciftci, Yüksel BAŞARAN Fide üretici, Mine Dizman İşkadini, Necmettin Pehlivan İl Tarim Koop. Sb. Md. Ve eşleri, Zehra Varol Akkaya Kadın koop. Bsk., Nesrin Mertci Kinalieller kop. Bsk.  Ergun Tuncel Oymaagac Muhtarı Koop . Ortagi
Necmi Nacak Ciftci Koop. Ortagi. Ali Uysal Isletmeci iş adamı,  Baki Erdem Emekli Okul Md. Erçin Erdem Proje Yöneticisi Ali Gökçer Nallıhan Turizm Derneği Başkanı, Rüstempaşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Çanak .

______________________________________________

22.Dönem Yozgat milletvekili Yusuf Bacanlı’nın toplantıda yaptığı konuşmanın tam metni:

       Bu toplantı çok önemli, zira tarım, üretim ve verimlilik çok önemli. Konumuza geçmeden önce cumhuriyetimizin 98.yılıhepimiz için kutlu olsun temennisinde bulunuyorum. Ülkemizin 5 temel ana sektörü vardır. 1- Tarım 2- Tekstil, 3- Turizm 4- İnşaat 5- Otomobil Bu sektörlerin hiçbiri yeni kurulmadı. En önemli sektör tarım sektörüdür. Karanlıkta yaşayabilir ancak aç ve susuz yaşayamayız. Tarım ülkeyi besler, istihdam yaratır. fakir ve aç olanları doyurur. Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeten beş ülkeden biriydik, Nohut, mercimek, buğday, baklagiller ihracatında beş ülkeden biriydik, şimdi bunları ithal eden durumuna düştük. İhracat gelir ithalat giderdir. Aradaki fark kar ve zarardır. Uzun zamandan beri kar ettiğimiz görülmedi. Dünyanın her tarafında tarım ciddi manada sübvansiyon yapılır. Tarım girdilerine yüksek zam yaparsanız ( Mazot % 34 , gübre % 60 ) tarım çöker çünkü tarlaları ekemez duruma düşersiniz. İktidar istediği tarım ürünlerinde gümrük vergisini sıfırlarsa, yerli ve milli üreticimizin malı elinde kalır. Tarımı hor gören , Yarını zor görür. Ankaralı çiftçinin, üreticinin imdadına Beypazarı’nın vefalı evladı Mansur Yavaş yetişti. Çiftçimize her konuda destek veriyor. Hem üreticilere hem de dolaylı olarak tüketicilere faydalı oluyor. Bu güzel hizmetlerinden dolayı başta çiftçiler olmak üzere tüm Ankaralılar adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Allah yardımcısı olsun, görevi çok zor. düğünden ölüme kadar ilgileniyor. Bir gün önce cumhuriyetimizin 98.yılını kutladık. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet sayesinde egemenlik saraydan alınıp asıl sahibi millete verildi. Sorgulama araştırma egemenliğini verdi. Cumhuriyet insanlarımızı kul olmaktan bireysel ümmet olmada millete dönüştürerek eşit yurttaş haline getirdi. Ülkemizde madenler, doğalgaz petrol yel altından fışkırmıyor. Zengin bir ülke de değiliz. Bu nedenlerle yurdışından yatırım amaçlı sermayeye ihtiyacımız var. Yabancı sermayenin gelmesi için güvenilir, tarafsız, bağımsız yargıya ihtiyaç vardır. Hukukun üstünlüğüne inanan, dış dünyaya güven veren demokrasiye ihtiyaç vardır. Şeffaf, denetlenebilir, yönetim biçimine ve planlı modeline ihtiyaç vardır. Önemli bir unsur da imzaladığınız uluslararası anlaşmalara ve sözleşmelere bağlı kalacaksınız. Hadi gel yıkalım Süleymaniye’yi desen iki kazma bir kürek , iki ırgat lazım; Hadi gel geri yapalım desen bir Sinan bir Süleyman gerek, Hadi gel şu Türkiye’yi desen Bir Feto iki yobaz gerek Hadi gel yeniden kuralım ülkeyi desen Koca bir Mustafa kemal lazım. Ben naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. 1926 Atatürk

21.Dönem MHP Afyonkarahisar Milletvekili Müjdat Kayayerli ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

    Çok Değerli Arkadaşlar, toplumda söylenen şu atasözünden ibret almalıyız " Ehline Denk gelmeyen her şey zayi olur." Kooperatif kurmak ve üretmek Milli Kuvayi Ruhu nu devam ettirmek, vatanı ve milleti korumak demektir.Ülkemizde tam bir toprak reformu yapılamaması üzüntü vericidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin Kurucusu M.Kemal Atatürk'ün Kooperatifler hk.soylediği şu söz bugünde geçerlidir" Muhakkak surette Birleşmek de Kuvvet vardır.Maddi ve manevi zeka ve maharetleri birleştirmek kooperatifler kurmak zorundayız." O zaman üretimde verimlilik artar. Aslında her işi liyakat sahibi olan kişilere vermek lazımdır. Yunus Emre Sevgisi, Ahi Evran İlkeleri ve Hace Bektaş öğretilerinin toplumda yaygınlaştırılmasına çalışmakla milli dayanışma daha iyi bir zemine oturur. İkilikleri ayrımcılığı bırakmak lazım.Yapıyormuş gibi yönetmek, işini icra ediyormuş gibi çalışmak Bizlere yakışmaz.Bizim tek bir şeye ihtiyacımız var.Vicdanlarımızla başbaşa kalarak çok çalışmak durumundayız.Yunus Emre' nin dediği gibi," İnsanlar genelde kendi işlediği kocaman günahları çuvala basar, küçücük bir hatayı da duvara asar, " herkese ilan eder.Nerede kaldı Hoşgörü, nerede kaldı empatik düşünce! Kooperatifler aracılığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme bünyesinde projeler çoğalmalıdır.

42 ilimizde Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, Arıcık ve arı ürünlerinin işlenmesi, Yenilebilir enerji Yatırımları, Şu ürünleri yetiştiriciliği,Kırsal Turizm rekrasyon Faaliyetleri, Zanaatkarlik ve yerel ürün işletmeleri ve makine parkları ile ilgili projeler üç ay sonrası için şimdiden hazırlanmalıdır!!

(Haberin devamını ve hatiplerin konuşmalarını bilahare yayına vereceğiz )

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.