banner27

ÜRETİMİN BAŞ MİMARI MUSTAFA DİZMAN: KÖYLÜYE SAHİP ÇIKILMAZ ÜRETİM YAPILMAZSA BİR SÜRE SONRA AÇ KALIRIZ

 

23 Nisan 2022 14:20
ÜRETİMİN BAŞ MİMARI MUSTAFA DİZMAN: KÖYLÜYE SAHİP ÇIKILMAZ ÜRETİM YAPILMAZSA BİR SÜRE SONRA AÇ KALIRIZ

* Başkent Ankara ve Anadolu Platformu Üretim ve Verimliliği Artırma Kurulu Başkanı Mustafa Dızman Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve genel merkez yetkilileri ile yapılan toplantıda bir konuşma yaparak üretim ve verimliliğin artırılması, köylere ve köylülere sahip çıkılması konusunda önemli mesajlar verdi.

     * Ali Babacan ‘a “ Doğruluğu, dürüstlüğü, saygıyı, sevgiyi hoşgörüyü barındıran, adaleti barındıran bir anlayışı ile insanları ötekileştirmeden, insanları birleştirdiğinize şahit oluyoruz.

      Sizlere ve ekibinize teşekkür ederim. Siyaseten çok ciddi bir sorumluluk üstlendiniz. Öncelikle sizi takdir ediyor ve bizler elimizden geldiği kadar sizlere katkı ve destek vermek için hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Politika bir yere kadar geçerli. Ama ülkenin gerçek çıkarları konusunda çok hizmet vermek gerekiyor.

     Onun için bütün tavır ve davranışlarımızı gözden geçirmeliyiz. Siyaset bizde kalsın. Ama son yıllarda maalesef siyaset çok ciddi ve anlaşılır olmaktan çıkarıldı. Kısaca ben bunlardan bahsettikten sonra; ben Elektrik mühendisiyim. Güneş enerjisi ile uğraşıyorum.

    Ancak bunun yanında Beypazarı’nda “Beypazarı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” ni kurdum. Beypazarımızın Kalkınma Kooperatifinin 25 üyesi var. Bu 25 üye ile Beypazarı’nda şu an, sadece Beypazarı’nda değil, Çayıralan, Nallıhan, Kıbrısçık, Ayaş başta olmak üzere bu bölgede, bölgesel bir tarımsal kalkınma modeline geçtim.

     Bununda en temel nedeni, içinde bulunduğumuz insanlarımızın özellikle gıdaya ulaşımında çok sıkıntı çekeceği malumunuz. Biz ne kadar üretim yaparsak, kudretimizi insanların hizmetine sunarsak, görevimizi yerine getirmiş olacağımızı düşünüyorum. Bu yıl ekim yapmayı düşünmezken, şu an beni nohut, mercimek, çörekotu, organik sebze, kudret narı, organik bitkiler ve diğer aromatik baharatlar olmak üzere bunların üretimini planlıyoruz ve bunların ekilişlerini yaptık.

      Yaklaşık 100 dönüm nohut, en az 50 dönüm mercimek, 40 dönüm çörekotu ekimini ortaklarımızla veya sözleşmeli çiftçilerimizle yapmayı planlıyoruz. Bu ürünleri elde ettikten sonra da, bizim kooperatifimiz kar amacı gütmeyen bir kooperatif; bunları işleyerek, ihtiyaç sahibi insanlara, yurtlara, ihtiyacı olan diğer gruplara Sosyal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kapsamında desteklemeyi düşünüyoruz.

      Belediyeler vasıtasıyla insanlara ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken de toplumdaki en önemli dayanışma yöntemi olan kooperatifleşmek çok önemli. Bunun iki önemli ayağı var. Bir tanesi üretim kooperatifi, bir tanesi de tüketim kooperatifi. Biz üretim kooperatifi olarak ciddi bir bağ oluşturduk aramızda. Evren, Koçhisar, diğer ilçeler dahil olmak üzere. Diğer üretim kooperatifleriyle zaman zaman bir araya geliyoruz. Kent Konseyinin üyesiyiz. Kırsal Kalkınma alanında çok ciddi çalışmalar yapılıyor, Ankara Büyükşehir belediye başkanımız sayın Mansur Yavaş da bizi destekliyor bu anlamda. Tabiî ki tarımsal alana sahip çıkmamız lazım. Bir toplantıda şunu söylemiştim:

     “Biz Çiftçi ve köylüye öyle bir kart vermeliyiz ki çiftçimiz kamudan yararlanacağı tüm desteklerden yeşil kart gibi girebilmeli, bu kartla yararlanmalı, öncelik hakkı olmalı. Eğer köylümüze sahip çıkmazsak belli bir süre sonra aç kalırız demektir. Paramız varsa alabiliriz ama maalesef paramız da kalmadı. İnşallah siz bu kaynağı bulursunuz. Üretim kooperatifleri kurabiliriz, tüketim kooperatifleri kurabiliriz, bir araya gelebiliriz. Bu üretim modeliyle gerçekten çok ciddi bir ekonomik güce ulaşma imkânımız var.

      Ankara’daki, İstanbul’daki kooperatiflerle görüşme halindeyim, onlarla görüşüyorum. Ürettiklerimizi onlar vasıtasıyla insanlarımıza sunmayı hedefliyoruz. Gerçekten büyük bir sorumluluk üstlendiniz. Başarılar dilerim. Katkı ve sorumluluk aldığınız için de teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum. “

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.