banner27

KIZILCAHAMAM’A ÖYLE BİR ESER KAZANDIRDILAR Kİ YALNIZ BAKMAK KAFİ GELMEZ, HEM DE OKUMAK LAZIM !...

* KZILCAHAMAM’IN ÖZELLİK VE GÜZELLİĞİNİ YANSITAN “ KIZILCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI HAYVANLARI ”NI İHTİVA EDEN ÖZEL BİR ESER YAYIN HAYATINA GİRDİ  

22 Mayıs 2022 12:27
KIZILCAHAMAM’A ÖYLE BİR ESER KAZANDIRDILAR Kİ YALNIZ BAKMAK KAFİ GELMEZ, HEM DE OKUMAK LAZIM !...

* Kızılcahamam’ı anlatmak için şimdiye kadar çok sayıda eser yayınlandı.

Bu eserlerin çoğunlukla ilçenin tarihini, kültürünü, geleneğini-göreneğini, tabiat varlıklarını yansıttığını biliyoruz.

* Bu alanda ilçenin bir başka açığını ( bir eksiğini ) tamamlamak ilçenin yetiştirdiği Prof.Dr. Ender Yarsan’a nasip oldu.

Doğadaki çalışmaları fotoğrafları ile görselleştiren Doğanay Vural ile Yunus Ayhan’ın bu gayretleri karşılıksız kalmadı ve aynı zamanda editörlüğünü yapan Prof.Dr. Ender Yarsan tarafından bastırılıp yayınlandı.

* Bazıları için önemli olmayabilir okumak ve araştırmak...

Bazıları da -eser aynı zamanda görsellerle süslenmişse- okumasalar bile hiç değilse resimlerine bakalar.

* Biliyor musunuz okumadan yazılmaz…

Biz sosyal aktivitelerimizde hep okumayı ön plana çıkarmışızdır. Mesela afişleştirdiğimiz                   “ Okuyarak, Araştırarak Aydınlanan Nesiller ! “ sloganımız… tam da burada ivme kazanıyor.

Belli ki sayın Vural ve Yunus kardeşlerimiz birinci hedef olarak okumayı benimseyip bilahare kültür,sanata ve doğaya yönelmişler.

Ve sonuç olarak yüksek azim ve iradeleri ile ortaya bir eserin konulmasına vesile olmuşlar; ancak kabul etmek gerekir ki bu yolculuklarının ilk basamaklarında Cenab-ı Hakk onların karşısına Prof.Dr. Ender Yarsan gibi bir ağabeylerini, bir bilim-irfan adamını çıkarmış.

Bu rastlantının hikmet-i ilahisini aslma unutmamaları gerekir.

BASILI BİR KİTAP OLMAKTAN DAHA ZİYADE BİR BAŞKA ÖZELLİĞE SAHİP SANATSAL BİR YAPIT OLMUŞ

      Evet, okumak çok önemli diyoruz ya, bu kitap elime geçince önce başlıklarına ve resimlerine bakarak okudum, daha sonra okudum, okudum bir daha okudum. “ Kitabı elinize aldığınızda okumanızı kolaylaştıran fotoğraflar tekrar tekrar okumanızı sağlıyor. ”

     Doğayı, tabiatı, yöresini sevenlerin, sanata değer verenlerin mutlaka bu kitabı temin edip okumasını tavsiye ediyorum.

Bu eserin editörlüğünü yapan, hazırlayıp sunan, emek veren, hatta basılmasını sağlayanların azim ve iradeleri takdir edersiniz ki çok önemlidir.

   Tabii bu kadar kafi gelmez, daha doğrusu ( argo tabirle ) beni kesmez desem yeridir.

Hayatını okuma ve yazmaya tahsis etmiş bir insan olarak, kitabın her bakımdan mükemmel oluşuna daha fazla vurgu yapmak istiyorum.

* Bu tür çalışmalarda koordinasyon çok önemlidir. Bu eserin hayat bulmasında “ Baş mimarlık “ sorumluluğunu üstlenen, tanıtımını yapan, dost ellere, sanat ve kültürün değerini bilen insanlara ulaştırma gayretinde olan ve bu anlamda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan değerli hemşerim, ilim - irfan adamı, Ankara Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Ender Yarsan’a ne kadar teşekkür etsem azdır.

İYİLİKLERİN VE GÜZELLİKLERİN SEMBOLLERİ

Yaptığı hayır ve hasenatı, iyilik severliğinin yanında, sabır ve metaneti, her kula nasip olmayan hoşgörüye sahip oluşu, gönül adamı, gösterdiği gayretler ve verdiği emekleri öncelikle okuyan öğrencilere, daha sonra hemşerileri ve genel manada Hakk için halk hizmeti bir ibadet kabul eden Semih Ofset’in sahibi sayın Hüdaverdi Çakır’ın bu eserde payının olduğuna kitapdaki dipnotlardan öğrendim.

           Bu eserin vücut bulmasına da damgasını vurmuş ya... helal olsun ona..

          * Bu arada hemen belirtmeliyim ki, Semih Ofset’in bir başka ortağının kitabın basım öncesi çalışmaları yaptığı belli oluyor çünkü, bir eser bu kadar muazzam görselleştirilebilir. Yani insanüstü mütevazi hali ve müstesna bir değer olarak tanıdığım sayın Mustafa Çakır’ın imzasının olduğunu  hissettim ki öyledir umarım.

     * Ankara ve Ankaralıların en istisnai özellik ve güzelliğine sahip olan, erişilmesi güç bir sanayici-iş adamı olarak zirvede yer edinen sayın Salih Bezci ‘nin kitabın basımına maddi olarak katkı sağlamış gibi bir duyum aldım.

Zaten Salih Bey atadan kalma bir fevkaladeliğe sahip. Rahmetli babası ve merhume annesi O’nu dualarla, helal rızık ile büyütüp okutmuşlar. Ben çok iyilik sever insan tanırım, ancak Salih Bezci gibisini hiç görmedim, bilmiyorum.

   O yöreye ve yöresinin insanlarından yardıma muhtaç olanlara, başı daralanlara, gençlere, özellikle okuyanlara yardımları ile daime gönüllerde taht kurmuş bir müstesna insandır Salih Bezci.

    * Kitabın kapağında Kızılcahamam Belediyesi’nin logosu da var; bu kitabın basımına ne kadar katkı sağlamış veya masraflarını diğer katkı sağlayanlarla birlikte karşılamış olabilirler mi doğrusu biraz tereddütte kaldım.

* Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin değerli Dekanı Prof.Dr. Ender Yarsan'ın bu kitap ile çalışmalarına katkı sağlayan ; Fakültenin Yaban Hayvanları Birimi; Doç.Dr. Oytun Okan Şenel’in, Aynı fakülteden Doç.Dr. İrem Ergin Dr. Arzu Gürsoy Ergen ve Dr. Burak Tatar’ın katkıları ile yayınlanan bu önemli eseri şu telefonu kullanarak temin edebilirsiniz. TEL: 0312 316 03 13

      Memleket ve milletimize daha nice hayırlı hizmet vermeleri dilek ve temennisi ile başta saygı değer dekanımız Prof. Dr. Ender Yarsan olmak üzere tüm emeği geçenlere minnet ve şükranlarımı unuyorum.

                MEHMET AKYOL

e-mail: ilimveirfan@hotmail.com www.ankarameclisihaberleri.com ; www.Turkiyeanadoluhaber.com / Birleşik Haber Ajansı Grubu Tel: 0530 464 63 77

                                                             --------------------

                  Prof.Dr.Ender YARSAN KİMDİR

09.12.1968 yılında Ankara’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1986 yılında A.Ü.Veteriner Fakültesine girdi. 1991 yılı Haziran döneminde mezun oldu. Aynı yıl A.Ü.Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başladı. 1992 yılında bu Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak girdi. 20 Haziran 1996 tarihinde “Etlik piliçlerde iyonofor grubu antibiyotiklerle zehirlenme: Monensin ile vitamin E ve selenyumun birlikte veya ayrı ayrı verilmesinin bazı histopatolojik ve biyokimyasal parametrelere etkiler”’ konulu doktora tezini tamamlayarak Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’ndaki doktorasını bitirdi. 1996–1998 arasında 253. Dönem Yedek Subayı olarak askerlik görevini tamamladı. 30 Kasım 2000 tarihinde girdiği sınavı kazanarak Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nda Doçent Unvanı aldı. 2001 yılında aynı Anabilim Dalı’nda Doçent kadrosuna atandı. 2002 yılından itibaren Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve 2004–2005 yılları arasında aynı Derneğin Başkanlığını; 2006-2009 yılları arasında Derneğinin Başkan Yardımcılığı görevini yapmıştır. 2009’dan itibaren de Dernek Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesinde üç dönem (2001–2004) Farmakoloji Dersi verdi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Etik Kurul Komisyonu Üyeliğinde bulundu. Halen Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Proje Kaynakları Oluşturma Komisyonu üyesidir. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, Türk Toksikoloji Derneği ve Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Üyesidir. 2006-2010 yılları arasında 42. Ve 43. Dönem Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi olarak ve II. Başkanı olarak görev yaptı. Halen Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi’dir. Temmuz 2006 tarihinde A.Ü.Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nda Profesör kadrosuna atandı; halen aynı Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Çalışma alanıyla ilgili yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış 90 kadar bilimsel yayın sahibidir, ulusal ve uluslar arası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur, mesleki alanda birçok komisyonda aktif olarak çalışmıştır ve kendi alanında 5 adet kitapta yazar olarak görev almıştır. İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.