banner27

HASAN ÇAVUŞ’U HAKK’A UĞURLADIK

Sakarya'da görevini sürdürürken benim okumamda ve hatta okumak için yurt dışına gitmemde en önemli faktör oldu. Ben bu gün kültürel manada önemli bir merhale kaydetmiş ve ilmî yönden (alâkaderil imkan) söz söyleyecek noktaya gelebilmişsem bunda rahmetli Hasan Çakmak'ın beni sahiplenmesinin rolü büyük olmuştur. 

01 Temmuz 2022 13:41
HASAN ÇAVUŞ’U HAKK’A UĞURLADIK

* Gerçekten adam gibi adam, asker gibi askerdi Hasan Çakmak. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin istisnai özelliklerine sahip olan müstesna bir insandı. Astsubay olarak görevini tamamladıktan sonra memleketi Kızılcahamam’ın Hıdırlar köyüne ev yapıp hayatını orada sürdürdü.

Evi modern, bağı-bahçesi görülmeye değerdi. Kendi elleri ile dikip yetiştirdiği ağaçların meyvesini gördükçe ruhen dinlenip, bahçeye ektiği envai çeşit sebzenin filizlenmesinden, yeşerdikçe büyümesinden ve yenecek hale geldikçe paylaşmak için dostlar arardı.

    

İnançlı ve imanlı olduğu kadar bir o kadar da vatanperverliğinden, hele hele Ankara’nın en son köyü olan Hıdırlarda yaşamaktan zevk alır, mutluluklarını hısımı-akrabası ve köylülerle paylaşmaktan büyük onur duyar, uzun bir süre dernek başkanlığını yaptığı doğup büyüdüğü Hıdırlar köyüne hizmet etmenin gurur ve heyecan duyardı.

KANATLARI ALTINA ALIP BANA BABALIK YAPTI

Sakarya’da görevini yaptığı yıllarda ilkokulu bitirdikten sonra okumak için yolum Sakarya şehrine düşmüştü. Hatırlamıyorum nasıl buluştuğumuzu ancak aylarca rahmetlinin evinde kaldığım hafızamda kalmış. Yediğim-içtiğim ve yatıp kalktığım, hatta zaman zaman askeriyedeki görev alanında birlikte gezip tozduğumuzu hala unutabilmiş değilim. Rahmetli annesi ve eşi benimle yakinen ilgilenirlerdi. Eşi Esma hanımefendi (rahmetli) giysilerimi sık sık yıkar ve elbiselerimi ütülemeden giydirmezdi.

Eve her gün gazete gelirdi. Beni en çok mutlu eden unsurların başında günün gazetesini okumak gelirdi. Hasan çavuş benim okumamda alt yapının oluşmasında en önemli faktör oldu. Zaten yurt dışına Sakar’ya’dan gitmek de bu vesile ile nasip oldu. O nedenledir ki Hasan Çakmak’ı hiç unutmadım, bundan sonra da ömrüm vefa ettiği müddetçe unutmayıp dualarımla yad edeceğim.

            KALP RAHATSIZLIĞI NÜKSEDİNCE

Cenab-ı Hakk’ın rahmetine kavuşan Emekli Astsubay Hasan Çakmak rahmetli eşi Esma hanımın vefatından sonra yaşamının bir bölümünü çocuklarının yanında Ankara’da geçirmeye başladı. Ancak her ne kadar şehir yaşamını sürdürse de aklı-fikri hep Hıdırlar köyündeydi. Kalp rahatsızlığı nüksetmeye başlamıştı. Bazı tedaviler ve uzun süreli tedbirler neticesinde doktorlar ameliyat tavsiye edip gereğini yaptılar. Fakat hak tecelli etmiş olacak ki hastanedeki beklentiler olumsuz sonuç verdi ve evlatlarına “Babanızı evinize götürün, bizim burada yapacak bir şeyimiz kalmadı, dualarınızı eksik etmeyin “ dediler.

Eve götürüldükten sonra da yaşamını kaybetti. Her bakımdan müstesna özellikleri olan, ömrünün büyük bir bölümünü Hakk ve halk için ve vatanı –milleti için harcayan Hasan Çuvuş’u ( Hasan Çakmak ) 29 Haziran cumartesi vefat etti. Cenazesi dost ve komşularının katılımı ile Kızılcahamam’ın Hıdırlar mezarlığına defnedildi. Vefat haberini duyar duymaz ben de köyün hatırı sayılır insanlarından arkadaşım (vefa adamı-güvenilir dost , hemşerim ) Hıdırlar mezarlığına giderek defin işlemlerine katıldık.

     Rahmetlinin benim üzerimde hakkı ödenemeyecek kadar çoktu. Mezarına toprak atmak ve su ile görevimi ifa ederken acım biraz olsun gitmiş oldu. Ancak her gün ve her gece (ömrüm vefa ettiği sürece ) merhum Hasan Çakmak için dualarımı eksik etmeyeceğim. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

                      Mehmet Akyol

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.