Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

M.Ö. 75 yıllarındaAvrupa’dan Anadolu’ya göç eden Galatlar Ankara’ya yerleşmiş. Mısırlılarla yaptıkları savaşlarda onları yenmişler, bu seferden elde ettikleri ganimetlerden çapaları savaş alameti olarak yanlarında getirmişler. Yaşadıkları bu şehrin adını da çapa manasına gelen ‘’Anküra’’ adını koymuşlardı.

Ankara’nın üç gümüş deresi çevresinde yaşamlarını devam ettirmeye o yıllarda savaş ganimeti olarak getirdikleri çapalarla kazıyarak tarım yapmaya devam etmişlerdir. Bu dereler: İncesu deresi, Bend deresi (Hatip çayı), Çubuk çayı (Keçiören deresi).

İncesu deresi:

Elmadağ’ından çıkıp İmrahor deresini yeşile doyurduktan sonra çevresindeki bahçeleri bağları sulayıp boğduktan sonra incecik beli bir nazlı gelin gibi İncesu köprüsüne kıvrıla kıvrıla gidermiş. Bu köprü o kadar güzelmiş ki; bir ressamın fırçasından çıkan resim gibi...Bağlara yol veren İncesu köprüsünü aştınız mı bülbüllerin yaşam alanı bir dereye uzanırsınız, burasına atalarımız bülbül deresi ismini vermişler.

Ankara’daKütlügünderesi, Hacettepe deresi, Ağıl deresi, Dikmen deresi,Hoş DereKavaklıdere gibi 117 dere varmış. Keşke koruyabilseydik.  Bu derelerimizi kapatmayıp atık sularımızı ayrı bir kanalla Tatlar arıtma tesisi gibi arıtma tesisleri yaparak atık sularımızı buralarda arıtabilseydik. Bu derelerimizde eskiden olduğu gibi; Hıdırellez şenlikleri yapılsaydı,Ankara’nınmesireyerleri, eğlence yeri, sazıyla Misketiyle,hüdaydasıyla,Ankara oyun havaları ile;coşup eğleneceğimiz yerler olarak kalabilseydi.

Hatip çayı:

 Ankara’nın can damarı hayat kaynağı koca hatip çayı… Hüseyin gazi dağının doğusundan doğup gelen nice değirmenlere gürül gürül dökülerek kayaş’da düzlüğe çıkardı.

Kayaş’da ceviz ve vişne ağaçlarının gölgesinde iki katlı Ankara evlerinin süslediği Kayaşderesinden akmaya devam ederdi.

   Ankara’nın meyve ve sebze bahçeleri olan Mamak ve Saime kadın bahçelerini ihya edip, Bent deresine kadar geliyor burada Hatip çayı ismini alıyordu.

Hatip çayı Bent deresine geldiğinde Ahi Elvan Çelebinin usta ellerinden çıkan sof astarlı tiftikten imal edilmiş kumaşları elde etmek için yapılanbentlerden dolayı bu ismi almıştır.

   Sayıları kırkı bulan bu tabakhaneler; yapılan bu bentler sayesinde suyu toplar, Avgın denilen kanallar sayesinde tezgâhlara çevirirlerdi.

   Bentlerden çıkan su, Dış kapıdan geçerek kazık içi bostanlarını sular,İncesu deresine karışarak Ankara çayı adını alır.Burada da Sakarya’ya dökülürdü.

   Bentlerin ömrü;TümirlenkAnkara’ya gelinceye kadar sürmüş, Ankara savaşı sırasında Yıldırım Beyazıt’ın askerlerine su vermemek için bütün bentler yıkılmıştır.

   1957 yılındaki büyük sel felaketinden sonra Bent deresinin üstü kapatılmıştır.

   Çubuk Çayı:

Aydos dağlarından doğan akarsu çukuk-1 barajı ve çubuk-2 barajını besleyerek Keçiören ilçesinden geçerek Etlik semtinde hatip çayı ile birleşerek Ankara çayını oluşturur.

   Çubuk-1 barajı 1930 yılında Atatürk’ün emri ile inşaatına başlanmış 1936 yılında Atatürk tarafından Ankara’nın içme -kullanma ve sanayi suyunu karşılamak amacı ile hizmete açılmıştır.

1994 yılında ekonomik ömrünü tamamlayan; Çubuk -1 barajı ve çevresi değişik projelerle halkımızın hizmetine sunulabilir. Öğrencilerimizin Tarım ve Hayvancılığı öğrenebilecekleri uygulama bahçeleri, çiftlikler oluşturularak yeni yetişen nesillerimize ekme biçme yetiştirme uygulamalı olarak öğretilebilir.

   Çubuk çayında uygulanan Ihlamur vadisi projesini önemsiyor; bu projenin benzerlerinin Çubuk-1 barajından önce ve sonra da uygulanabilecek alanlara uygulanmasını yetkililerimizden bekliyoruz.

   İncesu deresi ve Hatip çayı ile ilgili yapacak bir şey kalmamış görülüyor, ancak: STK’ları olarak projeler hazırlayıp sunabilirsek; Çubuk çayı için yapacak daha çok  güzel işler çıkartabiliriz.

 

  SEBAHATTİN GÖKMEN

  Ankara Eğitim Kültür Derneği Başkanı

 Ankaralılar Meclisi Eğitim- Öğretim Kurulu Başkan yard.

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.