Warning: getimagesize(resimler/reklam/ingilizce-dersanesi.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 16

banner3

Jeopark, uluslararasıönemesahipfarklıveyaaynıtürdenjeolojikmirasörneklerininbiraradabulunduğu, yönetimiplanlanmış, özeldoğakorumabölgeleridir. Yerkabuğununoluşumunuaçıklayanunsurlar, bilinenbirolayıntemsilcileri, ender görülenveyafazlacabüyükolanoluşumlardır.

JeolojikmirasınönemiveTürkiye’dekidurumu;çoksayıdakiMağaralar, Şelaleler, Volkan Konileri, Peri Bacaları, FosilYatakları ,Travertenler,VadiKanyonlar, Krater Gölleri, obruklar, vb.saymakmümkündür. Gelişmiştoplumlarınçoğunluğutabiatanıtıniteliğindekibuzenginjeolojikögeleri “JeolojikMiras” listelerinealarakkorumakta, korumavekullanmadengesiçerçevesindeinsanlığınhizmetinesunarakbölgeinsanınınrefahınavegelişimi de katkısağlamaktadırlar.

Ülkeolarakzenginbirjeolojiyesahipolmamızarağmenbuzenginliğinkorunarakgeleceknesillereaktarıldığıveyainsanlığınhizmetinesunularakbölgeinsanınayeterikadarkatkınınsağlandığındanbahsetmemizmümkündeğildir

Ekolojikdengelerinkorunmasıaçısındanönemli, insanlaradoğabilinciveren, doğaylakendisiarasındailişkikurmasınısağlayan, insanlarınruhvebedensağlığınıiyileştirengeliştiren, dinlendirici, rahatlatıcı, geleceknesillereaktarılmasıiçinkorunmayamuhtaç, hassasözellikli, veülkelerinekoturizmpotansiyeliaçısındançokönemlikaynakdeğerteşkiletmektedir.

Jeoturizm, doğa korumacılığı ile birliktedoğa eğitiminin de yapılabildiği, ekonomik gelir sağlanabilen, son yıllarda hızla yaygınlaşan sosyal bir faaliyet türüdür. Jeolojik kaynak değerler (Jeositler) bilimsel ve eğitimsel değer taşımaları yanında görsel ve kültürel değere de sahiptir.

Türkiye’ninjeomiraszenginliği, beraberindeyenibirkavramı da getirdi: Jeoturizm ,ülkemiziçinyeni ama hızlabüyüyenbiralan,tatilisadecedenizvegüneşolarakgörmeyenleriçin, yerküreninmilyonlarcayılöncesinedayananoluşumlarınımerakedenleriçin son dereceheyecanverici. rehbereşliğindeyapılangeziler tam da bunedenle her geçengündahafazlailgigörüyor.

Jeoturizm;ülkeekonomileriiçinçokönemlibirkaynakdeğerhalinegelmiştir (ÖrneğinKanada Niagara Şelalesiniyılda 20 milyonkişi, KolaradoKanyonunuyılda 5 milyonkişiziyaretetmektedir.) DünyaJeolojikMirasListesinihazırlamaçalışmaları 2009 yılında UNESCO tarafındanbaşlamıştır. UNESCO Türk Milli Komitesitarafından da ülkemizdekijeolojikmiraskonuluçalışmalaradevamedilmektedir. Yörehalkınınbilgilendirilmesi, gezip-görme, rekreasyon vb. ekoturizm (jeoturizm) faaliyetlerinekaynakdeğerteşkiledenjeolojikmirasalanlarıbakımındanülkemizdeçokbüyükbirpotansiyelbulunmaktadır. Ancakülkemizdejeolojikkorumaolgusuvekavramıgelişmişdeğildir.Jeolojikmirasöğelerinidiğertabiatvarlıklarındanayıranenönemliözellikbirkez yok edildildiklerindeyerinekonulmasınınimkansızoluşudur.

Türkiye, jeolojikzenginlikleraçısındançoğuülkeyegöreçokşanslı. Anadolu toprakları, doğanınsunduğubumucizevijeolojikoluşumlaraevsahipliğiyapıyor.

Manisa’dabulunanveAvrupaJeoparklarAğı’naeklenen “Kula VolkanikParkı” bununenbilinenörneği. Her yılyerli-yabancıçoksayıdainsanıngezdiği park, görenleribüyülüyor. Türkiye’de, Kula VolkanikParkıharicindebeşjeolojikalandahabulunuyor.Zonguldakjeoparkı, KayseriTtaşhan,jeoparkı, Sivas YukarıKızılırmakjeoparkı, Nemrut-Süphanjeoparkı, Kızılcahamam-ÇamlıdereJeopaklarıülkemizdekibilinenjeoparklardır.


Ankara’dakiilçelerimizde; yerbilimleriaçısındanönemesahipbulunanjeolojikmiraskonumundakiyer, kayaç, fosil, yapı, yerşekili, maden, mineral vb. Oluşumlarçoksayıdamevcuttur.

Kızılcahamam-ÇamlıdereJeoparkıçokgenişvezenginduraklarasahipjeoparklarımızdandır.

Ankara’da, KızılcahamamveÇamlıdereilçeleriarasındayeralanjeopark, 2 bin kilometrekarelikbiralanıkapsıyor. 2010 yılındanbuyanajeoparkolarakhizmetveriyor. Kızılcahamam-ÇamlıdereJeoparkı’nda 250 jeosityeralıyor. Ancakbunlarınsadece 23’ü turizmamaçlıgezilebiliyor. Buradaki her birdurak, yaklaşık 23 milyonyılile 20 bin yılarasındadeğişenzamanlardameydanagelenjeolojikoluşumlar. Gerektiğinderehberile de gezilebilenbualanlardabolmiktardaaçıklamatablolarıyeralıyor. Kızılcahamam-ÇamlıdereJeoparkıaçıldığıgündenbuyanaziyaretçiakınınauğruyor.

Parktayeralangezilecekyerlerşöylesıralanıyor:

Uzunkavaktaşlaşmışağaçfosilleri

Kızılcahamamsıcaksuları

AcıDeresimadensuyu

GelinKayası

KaplumbağaKardeşler

Balcılar Bazalt Sütunları

Mahkemeağcinyeraltışehri

AbacıPeribacaları

Aşağı Ada Fayı

AlicinManastırı

Kızık Fayı

Pelitçik-Yahşihantaşlaşmışağaçları

ÇamkoruTabiatParkı

SeyHamamı

KavaközüGelinKayaları

GüvenBazaltSütunları

BeşkonakFosilYatakları

Karagöl

Yukarıkise Kömürleri

AkyarmaTüfleri

KızılcahamamveÇamlıderedekiziyareteaçılmışjeositdurakları,tabiatvarlıklarımızı, doğal sit alanlarımızıvejeolojikmiraslarımızıenkısazamandaziyaretederek ;geçmişimizeyolculukyapmakvesahipçıkmakhepimizingöreviolmalıdır.

 

SEBAHATTİN GÖKMEN

Ankara Eğitim Kültür Derneği Başkanı

Ankaralılar Meclisi Eğitim- Öğretim Kurulu Başkan Yard.

 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.