Notice: Undefined variable: resim_bilgileri in /home/baskentlilerhabe/public_html/reklam.php on line 18

Pandemiden normale geçişte artık nikah ve düğünler belli sınırlılıklarda yapılabilecek. Bu iyi haber karşısında düşündüm, iyi de bu evliliği sürdürmek için belli sorumlulukları da hatırlatmak gerekir. Evleneceklere şöyle öğütlerde bulunabiliriz diye düşündüm birden: “ Kimse kimsenin hakkını çiğnemesin, eşler birbirlerini eşitlemeli…” * Onlara diyorum ki; dedikoduya kulak vermeyin, * Bid’at ve hurafelere sapmayın. * Zararlı olan ve şüpheli bulduğunuz her şeyden sakının! * Sağlığınız bozacak her şeyden kaçının. * Kul (insan, hayvan ve çevre) haklarına hassas olun, helallik isteyin her zaman… * Bireysel ve sosyal duyarlılığınızı sürdürün, evinizi sorumluluk üzerine kurun. Allah'a şükredin! * Kendinizi iyilik yolunda her zaman ödevlendirin! * İradenizle nefislerinizi, kibir ve öfke olarak öne çıkarmayın! Özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi alışkanlık hâline getirin!

* Akrabalık bağlarını koparmayın, iletişiminiz sağlıklı sürdürün! Kimse kimseyi kıyaslamasın, yaptıkları iyilikleri de başlarına kakmasın! * Sorumluluk bilincinizi yerine getirin! * Doğru söz söyleyin ki işleriniz düzelsin, başarıya ulaşırsınız. * Aile binasını ayakta tutan harç, saygı, ilgi ve sevgidir. * Saygınızı, ilginizi ve sevginizi herkesle paylaşmaktan çekinmeyin! Birbirinize karşı yapmış olduğunuz hataları sürdürmeyin! * Önce saygı! Hiç bir zaman saygıyı, sevgiyi ve birbirinize duyduğunuz ilgiyi yitirmeyin! Unutmayın ki saygı, sevgi ve ilginin evlilikte ne kadar değerli olduğunu ileride daha da iyi fark edeceksiniz. Aranızda doğabilecek sorunların tek ilacının saygı olduğunu göreceksiniz. Şunu bilin ki hayatta birçok şeye tahammül edebilirsiniz. Ancak saygısızlığa ve kabalığa asla… Her şey incelikten insan ise kabalıktan kırılır…Hem birbirinize hem de büyüklerinize saygıyı sürdürün, öfkenin esiri olmayın! * Aile, birbirine muhtaç olan, birbirine destek olan, birbirine güvenen demektir. Ailenin temel elementleri eşlerdir. Tıpkı oksijen ve hidrojenin bir araya gelerek suyu oluşturduğu gibi; kadın ve erkek de aileyi oluşturur. Aile, işlevi açısından aynen su gibidir. Çünkü su, her şeye hayat verir; aile de topluma hayat verir.

Aile, insan varlığının devamının kaynağıdır. Kadın ve erkek birbirinin yerini tutmayan eşitlerdir. Evet, eşittirler. Fakat birbirinin yerini tutamazlar. Bir çift ayakkabıdan örnek verecek olursak ayakkabılar birbirinin aynısıdır, eşidir. Fakat eşit değildir. Çünkü sağ ayakkabıyı sol, sol ayakkabıyı da sağ ayağınıza giyemezsiniz. Biri diğerinin yerini tutmaz. Bu sebeple sakın üstünlük kavgasına tutuşmayın. Eşiniz, farklı görev ve sorumluluklarınız vardır. * Eşitliği yanlış anlamayın! Birbirinize destek verirseniz, eşitlenirseniz ve siz mutlu olursunuz. “Ben, senden daha üstünüm! ” gibi davranışlar başta evliliği öldürür, dostluk ve arkadaşlığa zarar verir.. Tevhid, birlemek ve eşitlemek demektir. Kendinizi eşitleyin, empati kurun! * Evliliğin sırrı, paylaşmaktır. “İnsan niçin evlenir?” sorusuna verilecek en güzel cevap belki de; paylaşmak içindir. Çünkü hayat tek düze değildir. Aynı deniz veya okyanus gibidir hayat… Hayat denizinde bazen fırtınalar, tayfunlar kopabilir. Devasa problemlerle karşılaşabiliriz. Nasıl ki denizlerde kopan fırtınada kaptanlar sığınacak emin limanlar ararlar; hayat denizinde de çıkan fırtınalarda sığınılacak en emin liman ailedir. Sevinçleri, sıkıntıları ve acıları paylaşmak aile içinde olur. Sakın aile dışına problemlerinizi taşımayınız. Sorunlarınızı bilirkişilere danışarak veya hakemlere giderek çözüm yolları arayın. * Adaletten ve insaftan asla ayrılmayın; vicdansızlık ve haksızlık da etmeyin. Sorumluluk duygunuz ve paylaşma duygunuz olursa mutluluk duygunuz da olur. İnsan ekmekle doyar, emekle büyür, saygı ve sevgiyle de yaşar. Saygı ve sevgiyi birbirinizden esirgemeyin. * Cimrilik kötüdür; kişi sevgide cimri ise bin kat daha da kötüdür. Aklınızın zirvesine şunu yazın: Aile binasını ayakta tutan harç, beton ve çelik; saygı, sevgi ve değerlerinize olan bağlılığınızla birlikte inancınızdır. Haksızlık etmemektir.

     * Saygı ve sevgi fakiri olmayın. Saygı ve sevginizi paylaşmaktan korkmayın biter diye… Korkmayın, paylaşılan sevgi azalmaz; tam aksine sevgi öyle bir şeydir ki sevgi paylaşıldıkça artar ve çoğalır. * Sevginiz pazarlıksız olsun. “Şöyle yaparsan severim, böyle yaparsan sevmem!” demeyin. Deyin ki “Seni, sen olduğun için, önemli, değerli olduğun için seviyorum!” Sevginiz kuru kuruya bir laf olarak kalmasın. Sevginiz, hayatın içinde olsun. Yani, sevginizi ispat edin. Sevginin ispatı, ilgidir. İlgilenin! İlgilendikçe birbirinizi daha iyi tanıyacaksınız. Birbirinize daha da saygı duyacaksınız.

Şahsiyetli insanlar tanıyıncaya kadar değil, tanıdıkça severler. Seven ve sevilen olurlar. Ağır hakaretler, maksadını aşan davranışlar ve bir daha yüz yüze bakamayacağınız sözler saygıyı-sevgiyi öldürür. * Bilinçaltınızı etkileyecek gereksiz laf kalabalıklarından uzak olun! Birbirinize değer verin, sözünü dinleyin. İplememe ve umursamama yoluna asla gitmeyin. Tabiat asla boşluk kabul etmez. Aranıza soğukluk girmesin. “Eden bulur!” atasözünü asla unutmayın! * Başkalarını kınamayın, düzelmesi için çaba sarf edin! Sakın mükemmellik tuzağına düşmeyin! Mükemmellik aramayın birbirinizde… Hem hepimiz de mükemmel değiliz… İnsan olduğumuzu, dolayısıyla da eksikliklerimizin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. * Birine söz verdiğinizde veya herhangi bir sözleşme yaptığınızda, eğer dürüst, erdemli ve şahsiyet sahibi iseniz sözünüzde durunuz. En çok uyulması gereken sözleşme, Allah adına yapılan sözleşmedir. Peygamber efendimiz “İçinizde en hayırlınız, hanımına en iyi davrananınızdır.” buyuruyorlar… * Sevgi, saygı, sabır, sadakat ve sorumluluk bilinciyle; samimi bir iman ve salih amellerle aile hayatınızı sürdürmenizi tavsiye ediyorum. Rabbimden, ödülü cennet olan salih amellerle dolu bir hayat yaşamanızı dua ve niyaz ediyorum. Allah utandırmasın, bozgunluğa uğratmasın hayırlı olsun. Âmîn. Üstünlük yarışına girmeyin!

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.