banner27

              Günün birinde “Osmanoğulları da inişe geçip, çökmeye yüz tutar mı ” diye sorar. 

         Bu sorunun cevabını almak için dönemin ünlü Türk alimi Yahya Efendi’ye Sadrazamını gönderir. Sadrazam gitti, sordu ve döndü. Kanuni; “ne dedi?” diye sorduğunda Sadrazamın cevabı şöyledir:  “Neme lazım dendiği zaman..!” 

                  Kanuni, “Başka bir şey söylemedi mi?”der..  “Hayır efendim. Bir tek cümle söyledi.

                 ” Bu cevabı uzun bir süre düşünen Kanuni, sonunda ünlü alime mektup yazar, bunun ne anlama geldiğinin açıklanmasını ister. “Çeşitli yorumlar yapıyorum, ama doğrusu nedir, onu ancak siz söylersiniz” der.

             Ve ünlü alim Yahya Efendi de bir mektup yazıp, Kanuni’ye gönderir... (Bu mektup günümüzde Topkapı Sarayı'nda sergilenmektedir.) Mektup şöyle:

     “Bir devlette zulüm yayılırsa, haksızlık, hukuksuzluk ve yolsuzluk sıradan bir hale gelirse, işitenler de “neme lazım” deyip uzaklaşırsa, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yerse… Bilenler bunu söylemeyip susarsa ve gizlerse. Fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin feryadı göklere çıkar, bunu da taşlardan başkası işitmezse...

      İşte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır. Halkın güven ve itimadı sarsılır. Asayişe itaat hissi kaybolur. Halkın umutları yok olur, böylece devletin yıkılması mukadder ve kaçınılmaz hale gelir. ”

      NOT: Bu mektup, 500 sene önce yazılmış ve Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir...

       Bu mektup orada dururken bizlere orta okulda midye'nin sindirim sistemini, kurbağanın kesitini öğrettiler, ortaokul bitirme sınav sorusu bile olmuştu. Bu mektup poster yapılıp duvarlara asılmalıydı. 4+4+4 uygulamalarıylada Mesleki ve Teknik Eğitim ile Öğretimede büyük darbe vuruldu. İnşallah Yeni Bakan Mahmut bey Yök ve mesleki eğitimin içinden gelen Bakan olarak geçmişi ve günümüzü görerek Türk Milletinin geleceğinde 500 yıl önce yazılan mektup daki işaret edilen sorunları giderirler.

---------------------------------------------

       BAYRAM KOCAMAN KİMDİR ? 1958 Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde doğdu. Evli ve Berkin Lütfi ile Kürşat Alp adlı 2 Çocuğu var. İlkokulu Çamlıdere’de, Ortaokulu : Etlik Orta Okulunda, Liseyi Endüstri Meslek Lisesinde okudu.

      Yüksek Öğretim : a-Erkek Sanat Yüksek Öğretmen Okulu (Makine-Tesviye) Ankara , b-Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi (Makine Teknolojisi) Ana tamir Fabrikası (Tesviye Atölyesi-Elektro Ere vizyon bölümünde başladı. Rize Endüstri Meslek Lisesi Tesviye bölümü öğretmenliği, İskitler Endüstri Meslek Lisesi Tesviye bölümü öğretmenliği, Ankara Çıraklık Eğitimi Merkezi ve 4 Akşam Sanat Okulu öğretmen ve idareci, OSTİM Mesleki Eğitim Merkezi Kurucu Müdürlüğü ve Merkez Müdürü olarak 25 yıl, Gazi Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü, BEYPAZARI Anadolu Teknik ve End. Meslek Lisesi ‘ndeki görevinden sonra emekli oldu.

       BAYRAM KACAMAN SOSYAL ÇALIŞMALARI

       * 1990 Yılında İngiltere'de İş adamları Müteşebbislik (Girişimcilik) eğitimi (6 aylık) * 1992 Yılında Almanya'da İkili Mesleki eğitim (Dual sistem) inceleme ve araştırma. * 2006 Yılında İngiltere ve Almanya'da Engellilerin Mesleki Eğitimi, Rehabilitasyonu ve İstihdamı. İnceleme, araştırma ve eğitim çalışmaları.

      YURT İÇİ: * Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), MEKSA Vakfı ile diğer kamu ve kuruluşlarının 200 den fazla hizmet içi eğitim faaliyetlerine Yönetici , Öğretim Üyesi ve kursiyer olarak katılımı mevcuttur. * Milli Eğitim Şuraları, Milli Eğitim ve Gençlik şuralarında şura üyeliği. *Çıraklık ve Mesleki Eğitim Konsey üyeliği. *MEB. Merkez ve Ankara ili Çıraklık ve Mesleki Eğitim kurul üyelikleri. * Türkiye İş Kurumu Ankara İl İstihdam Kurulu Komisyon Üyeliği. *İŞKUR Ankara MEB. (Muhatap kurum) Koordinatörü. *TESK 1. 2. 3. 4. 5. Esnaf Şuraları, mesleki eğitim şura üyeliği. *MEB. Mesleki ve Teknik Eğitim YÖNETMEKLİK, YÖNERGE ve Mevzuat hazırlama görevleri.

       YABANCI DİL İNGİLİZCE: Orta (Intermediate) düzeyde İLGİ ALANLARI * Okuma, yüzme, inceleme, araştırma ve politika ilgi alanlarındadır. * 2002 Genel Seçimlerinde Ankara 2. Seçim Bölgesinde DYP den Milletvekili adayı. * 2004 Mahalli Seçimlerde Ankara Yenimahalle ilçesi DYP den Belediye Başkanı adayı. *Yurdumuza, Dünya ülkelerinde uygulanan yeni makine ve teknolojilerinin getirilmesi. ESERLERİ * M.E.B. Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanmış; İş ve İnsan İlişkileri, İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İşletme Bilgisi ders kitapları, (3 adet) * Usta Öğreticilerin Eğitimi İş Pedagojisi Ders notları (2 adet) eserleri mevcuttur.

       KURUCUSU OLDUĞU VAKIFLAR BAŞKENT VAKFI – Başkent Mesleki Eğitim Vâkfı (Başkanı) MESVAK – Müteşebbis Gelişim Vâkfı(Mütevelli Heyet Üyesi) ÇESVAK – Çamlıdere Şeyh Ali Semargandi Vakfı(Mütevelli Heyet Üyesi-1998 yılında ayrıldı) YÜKSELİŞ VAKFI – Yükseliş İktisadi ve Starejik Araştırma Vâkıfı (Mütevelli Heyet Üyesi) GÖREV YAPYIĞI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI AHİD Ankara'ya Hizmet Edenler Derneği Genel Başkan Yardımcılığı (2002-2007) Ankara Çamlıdere ve Kızılcahamam Sivil Toplum Kuruluşları Platform Başkanlığı (2007-2010) Ankara Yenimahalleliler Birliği Yön.Kur.Üyesi Ankara Kulübü Derneği Etimesgut Şubesi Kurucu Başkanı.(Halen) Başkent Ankara Platformu Kurucular Kurulu.

      TÜRKİYE İÇİN İLK OLAN, GERÇEKLEŞTİRDİĞİ MESLEKİ EĞİTİM HİZMETLERİ: *3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu, hazırlık komisyonlarında, kanunun yürürlüğe girdiği 19.06. 1986 yılından itibaren 22 Eylül 1986 tarihinde ilk açılma özelliğinde olan “OSTİM ÇIRAKLIK EĞİTİMİ MERKEZİNİN" Kuruluş çalışmaları ve Merhum Cumhurbaşkanı, zamanın Başbakanı Sn Turgut ÖZAL' OSTİM DE Türkiye genelinde start verdiği" Çıraklık ve Mesleki Eğitim" hizmetlerinde kuruculuk görev ve hizmetleri. (Bu kurumda görev yaptığı 25 yıllık sürede 70.000 in üzerinde kişiye çıraklık ve mesleki eğitim hizmetleri istihdamları ile birlikte gerçekleştirilmiştir.) *Türkiya Genel Kurmay Başkanlığına, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında" Er ve erbaş Mehmetçiklerin meslek edindirme kursları “1998 tarihinde başlatılmış olup, yurt genelinde yaygınlaştırılmıştır.

       Günümüze kadar(2013-2014) 2 Milyonun üzerinde Mehmetçik mesleki belge almıştır. *MEB. Kurumlarında ilk açılan Motorlu Taşıtlar Sürücü kursları " A1, A2, B, C, D, E ,G, H, Sınıf ve dallarında sürücü belge verme hizmetleri. Aynı zamanda sürücü kurslarında görevlendirilecek “USTA ÖĞRETİCİLER" in MEB. Adına hizmet içi eğitim kurs faaliyetleri. *DSİ ile yapılan protokole göre 1060 kişiye İş Makinaları Operatörlük Belgesi düzenlenmiştir. *Bil-Tepe A.Ş. personeline yönelik açılan kursla 328 kişiye AÇIPAN eğitimi verilmiştir *T.C.D.D. ile yapılan protokolle 192 kişiye İŞ MAKİNALARI Operatörlük Belgesi verilmiştir *DOĞALGAZ Kullanımında ve teknik elamanların yetiştirilmesinde. 20 Nisan 1990 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi İle yapılan protokole göre; 1. şiye Doğalgaz Tesisatçılığı, 2480 kişye Doğalgaz Kalorifer Ateşçiliği belgesi verilmiş, 52 kişi ise Doğalgaz Uyum ve Geliştirme Kursu verilerek doğal gaz kullanımına yeni alınan illerde uygulamalar yaygınlaştırılmıştır. Ayrıca bunlara bağlı plastik kaynakçılık kurs hizmetleri verilmesi Yurdumuzda ilk uygulamalar olarak gerçekleştirilmiştir.

      *1994 Yılında Sn. Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİRE İN Himayelerinde getirilen 64 Afganlı gençlere teorik ve pratik uygulamalı çeşitli dallarda meslek kursları 6 ay yatılı. *1994 Yılında Sn. Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL' in ve Ankara Valisi Erdoğan ŞAHİNOĞLU Himayelerinde “SOKAK ÇOCUKLARI" Projesi başlatma ve uygulama.

     *2012 Yılında Sn. Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN IN Himayelerinde getirilen 60 Somalili gençlere teorik ve pratik uygulamalı çeşitli dallarda meslek kursları 1 ay yatılı olarak gerçekleştirilmiştir. *Bunun dışında açılan kurslar ve katılan kişi sayısı şu şekildedir: Kaynakçılık Uyum ve Geliştirme Kursu, Polietile (PE) Boru Kaynakçılığı, Bilgisayar kullanım, Auto CAD, Bilgisayar İşletmenliği, Bilgisayarlı Muhasebe kursları, Yenimahalle Kaymakamlığı, TÜTEV İşbirliği, Ankara Kuaförler odası, Türk Traktör Fabrikası, Aselsan, Ankara Büyükşehir Metro , Türkiye MAN, OSTİM-İVEDİK-SİNCAN OSB , Ankara Sanayi Odası ve diğer kurum ve kuruluşlar İşbirliği ile düzenlenen istihdam ve mesleki yeterlilik amaçlı Meslek Kursları, OSEP proje ve kursları. *Yurt genelinde 1. Beş yıllık kalkınma planı ile başlatılan 200 den fazla personel istihdam eden KİT ve Özel sektörde çalışan teknik yöneticilere “Monitör Yetiştirme ve Geliştirme Seminerleri" (Yöneticilerin idarecilik eğitimi) *MEB. ve PVC (Plastik Kapı ve Pencere Sistemleri) Özel sektörde Hizmet içi Eğitim Kurs ve Seminerleri ile sektörün ihtiyacı olan vasıflı ve mesleki yeterlilikte personelin yetiştirilmesi. Tüm belirtilen çıraklık ve mesleki eğitim hizmetleri mevzuat hazırlama çalışmaları ile birlikte Yurdumuzda ilk başlatılan ve gerçekleştirilen hizmetlerdir.

                AVRUPA BİRLİĞİ PROJELERİ VE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ MESLEKİ EĞİTİM HİZMETLERİ: 1) 2006-2007-2008-2009 AB Ldv Mobility projeleri Yöneticisi olarak: Özürlülerin Mesleki Rehabilitasyonu ve meslek edindirilmesi konusunda AB ile entegrasyon (İnceleme, araştırma İskoçya,Almanya,2006) 2) Mermercilik ve Süsleme taşçılığında Gelişen teknolojilerin incelenmesi (İnceleme, araştırma,Almanya/İtalya/Avusturya 2007) 3)Klasikten Moderne Mobilya stilleri ve üretim teknolojileri (staj-İtalya/Almanya, 2007) 4)Akıllı Evlerde Enerji Tasarrufu(Bina Otomasyon sistemleri) (staj-Almanya, İsveç, Fransa, Malta 2008) 5) Avrupa'da Kobi'ler, Meslek Kuruluşları(STK) Sanayi Ve Ticaret Odalarının Mesleki Eğitim Kuruluşlarına Yaklaşımları Ve İşbirliği Yöntemleri. (İnceleme, araştırma,Almanya, İspanya,Fransa, Portekiz 2009) 6)EU-CEDEFOP Avrupa Mesleki Eğitim geliştirme Merkezi Çalışma ziyaretleri ev sahibi organizasyon ekip Yöneticisi (ANKARA-Türkiye-24 Ekim 2007) 7)EU-CEDEFOP Avrupa Mesleki Eğitim geliştirme Merkezi,Mesleki eğitim uzmanları Çalışma ziyaretleri ev sahibi organizatörü (TÜRKİYE/ANKARA/Ostim Mem.05 -09 Nisan 2009) 8) AB LdV Hareketlilik 2008 Başvuru Döneminde uzmanlık ve teknik anlamda STK, KOBİ ve Meslek kuruluşlarına destek amaçlı ve diğer AB Projeleri ile ilgili seminerler ve konferanslar.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.